|
Сыныбы 10 |
Күні: Пәні : Қазақстан тарихы |
||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Кіші жүз бен Орта жүздің Ресейге қосылуы |
||||||||||||
|
Мақсаты: |
XVІІІ ғ. 20-40 ж. Кіші және Орта жүздің саяси дамуының күрделі кезеңіне не себеп болды? |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
А. XVІІІ ғ. Қазақстанның саяси-экономикалық жағдайы туралы біледі; |
||||||||||||
|
В. Отаршылдық барысындағы басқаруға еңгізілген өзгерістерді сипаттап, патша үкіметінің мақсатын анықтайды; |
|||||||||||||
|
С. Патша үкіметінің Қазақстанды жаулап алудағы жүргізген іс-әрекеттерінен талдап, тұжырымдайды; |
|||||||||||||
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар |
Оқулық: Қазақстан тарихы С.Жолдасбаев «Мектеп» 2010 ж. 8 кл. Қазақстан тарихы З.Е. Қабылдинов. А.Т.Қайыпбаева. Алматы «Атамұра» 2012 ж. Карта, қосымша: интернет материалдары, таныстырылым, маркер, бағалау, рефлексия парақтары |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||
|
Кіріспе |
|
Тренинг:«Гүл сыйлау» Оқушыларды шеңбер құрғыза тұрғызып, әр қайсысына өзінің сол жағында тұрған оқушыға гүл сыйлап , бір жақсы тілегін айтады (Мен саған .... тілеймін! ) Үй тапсырмасын тексеру: Серпілген сауал әдісін пайдалану. Оқушылардың жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Топқа бөлу |
Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне сәттілік тілейді. Әр түрлі фигуралармен топқа бөліну. |
||||||||||
|
Тұсаукесер |
|
Түрткі болу техникасы бойынша сұрақ қою. Презентацияда берілген 5 суретті көрсетіп Суреттер арасында қандай байланыс бар? деген сауал қойылады. Оқушылардың жауабынан кейін
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салып, жауап береді. |
||||||||||
|
Негізгі бөлім |
|
1. «Кезбе тілші» әдісімен Кіші жүз бен Орта жүздің Ресейге қосылуы туралы жаңалықтар бағдарламасын дайындау 1-топ: Телефон соғылып жатқанға ұқсатып, орын алған оқиғалар туралы хабарлайды. Телестудиядағы диктор: жиынтық ақпарат береді. 2-топ: Тілші: оқиға орнынан ақпарат ұсынады. Тілші сұхбат алатын куәгер.
Дарынды балалармен жұмыс. 2 оқушыға кеңейтілген тапсырма (ойларын кең көлемінде жазу немесе талдау жасау) тірек-сызбамен жұмыс. Ауызша жауаптарды бағалау кретерийлері «5»балл- егер 2.«8 бұрыш ішінде» стратегиясы арқылы ойлаудың сегіз жолына топпен жұмыс. Жылдар..................... Тұлғалар..................... Тұлғалық қасиеттер..... Наразылықтар....... Көзқарастар ............... Шабуылдар................. Талаптар............... Терминдер.................. «Сергіту сәті» М.Өтемісұлының «Жұмыр қылыш» күйі |
Тақырып бойынша маңызды фактілерді параққа жазып шығады. Тапсырманы топпен орындайды,
|
||||||||||
|
Қорытынды |
|
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы қорытындылау. Оқушыларды 5 адамнан тұратын топқа бөлемін, әр оқушыға 1-ден 5-ке дейін номер беріледі. Одан кейін оқушыларға топта талқылау үшін сұрақ қоямын. Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын ақ қағазға жазады және сыныппен бөліседі. Кері байланыс: Рефлексия: «Бүгінгі сабақтағы өз оқуыңды осы ағашқа түсір, сен қай жердесін?»
Блоб терегіне өзін орналастыру. Әр оқушы осы ағаштың қай жерінде жүргендіктері туралы айтып, каментарий беріп кетеді. Үй тапсырмасы: |
«Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері :
Өз ойлaрын жaзaды, кері байланыс жасайды. Өз ойларын айтып, сабаққа қорытынды айтады. |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіші жүздің Ресейге қосылуы
Кіші жүздің Ресейге қосылуы
|
Сыныбы 10 |
Күні: Пәні : Қазақстан тарихы |
||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Кіші жүз бен Орта жүздің Ресейге қосылуы |
||||||||||||
|
Мақсаты: |
XVІІІ ғ. 20-40 ж. Кіші және Орта жүздің саяси дамуының күрделі кезеңіне не себеп болды? |
||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
А. XVІІІ ғ. Қазақстанның саяси-экономикалық жағдайы туралы біледі; |
||||||||||||
|
В. Отаршылдық барысындағы басқаруға еңгізілген өзгерістерді сипаттап, патша үкіметінің мақсатын анықтайды; |
|||||||||||||
|
С. Патша үкіметінің Қазақстанды жаулап алудағы жүргізген іс-әрекеттерінен талдап, тұжырымдайды; |
|||||||||||||
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар |
Оқулық: Қазақстан тарихы С.Жолдасбаев «Мектеп» 2010 ж. 8 кл. Қазақстан тарихы З.Е. Қабылдинов. А.Т.Қайыпбаева. Алматы «Атамұра» 2012 ж. Карта, қосымша: интернет материалдары, таныстырылым, маркер, бағалау, рефлексия парақтары |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||
|
Кіріспе |
|
Тренинг:«Гүл сыйлау» Оқушыларды шеңбер құрғыза тұрғызып, әр қайсысына өзінің сол жағында тұрған оқушыға гүл сыйлап , бір жақсы тілегін айтады (Мен саған .... тілеймін! ) Үй тапсырмасын тексеру: Серпілген сауал әдісін пайдалану. Оқушылардың жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Топқа бөлу |
Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне сәттілік тілейді. Әр түрлі фигуралармен топқа бөліну. |
||||||||||
|
Тұсаукесер |
|
Түрткі болу техникасы бойынша сұрақ қою. Презентацияда берілген 5 суретті көрсетіп Суреттер арасында қандай байланыс бар? деген сауал қойылады. Оқушылардың жауабынан кейін
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салып, жауап береді. |
||||||||||
|
Негізгі бөлім |
|
1. «Кезбе тілші» әдісімен Кіші жүз бен Орта жүздің Ресейге қосылуы туралы жаңалықтар бағдарламасын дайындау 1-топ: Телефон соғылып жатқанға ұқсатып, орын алған оқиғалар туралы хабарлайды. Телестудиядағы диктор: жиынтық ақпарат береді. 2-топ: Тілші: оқиға орнынан ақпарат ұсынады. Тілші сұхбат алатын куәгер.
Дарынды балалармен жұмыс. 2 оқушыға кеңейтілген тапсырма (ойларын кең көлемінде жазу немесе талдау жасау) тірек-сызбамен жұмыс. Ауызша жауаптарды бағалау кретерийлері «5»балл- егер 2.«8 бұрыш ішінде» стратегиясы арқылы ойлаудың сегіз жолына топпен жұмыс. Жылдар..................... Тұлғалар..................... Тұлғалық қасиеттер..... Наразылықтар....... Көзқарастар ............... Шабуылдар................. Талаптар............... Терминдер.................. «Сергіту сәті» М.Өтемісұлының «Жұмыр қылыш» күйі |
Тақырып бойынша маңызды фактілерді параққа жазып шығады. Тапсырманы топпен орындайды,
|
||||||||||
|
Қорытынды |
|
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы қорытындылау. Оқушыларды 5 адамнан тұратын топқа бөлемін, әр оқушыға 1-ден 5-ке дейін номер беріледі. Одан кейін оқушыларға топта талқылау үшін сұрақ қоямын. Берілген уақыт біткеннен кейін, олар өз жауаптарын ақ қағазға жазады және сыныппен бөліседі. Кері байланыс: Рефлексия: «Бүгінгі сабақтағы өз оқуыңды осы ағашқа түсір, сен қай жердесін?»
Блоб терегіне өзін орналастыру. Әр оқушы осы ағаштың қай жерінде жүргендіктері туралы айтып, каментарий беріп кетеді. Үй тапсырмасы: |
«Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері :
Өз ойлaрын жaзaды, кері байланыс жасайды. Өз ойларын айтып, сабаққа қорытынды айтады. |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














