|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарыева Дариха Хусановна |
|||||||
|
Күні: |
21.11.2025ж |
|||||||
|
Сынып: |
4 «Б» |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№33 сабақ. Кітап – асыл қазына |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.2.8.1 эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіреді, шығарманы іштей көз жүгіртіп белгі қойып, талдау жасап, сын тұрғысынан бағалап оқиды эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдайды және салыстырады |
|||||||
|
Құндылық Апта дәйексөзі |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысық тау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Үйге тапсырма Сабақ ты қорыту |
Жаңа сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында оқулықтағы берілген тапсырмамен жұмыс жүргізеді. Өткенге шолу «Алтын сақа»әдісі Ертегі кейіпкерлерін ата? Ертегінің негізгі ойы? Асық ойнамақ болған бала несін жоқтайды? Бала құрығын құлдыратып, жүгенін сылдыратып қайда барды? Бай жалмауыз кемпірге не ұсынды? Жылқышы балаға қандай кеңес берді? Ребусты шеш
“Біліміңді қолдан” айдары
2.Өз үйіңдегі кітапханада қандай кітаптар бар? (Мысалы, автордың қолтаңбасы бар...). Ол туралы не білесің? «Бір айналым сөйлесу» әдісі арқылы сұрау. Жаңа сабақтың тақырыбы оқушылар өздері шығарады. Оқу мақсатымен таныстыру. “Автор күнделігі” айдары ЖИ
Белсенді оқу ортасын құру Ұжымдық жұмыс «Түсініп оқы», «Болжа» айдары бойынша «Аялдамамен оқу» әдісі арқылы өлеңді шумақтарға бөліп оқу. Әр шумақтан соң талдау жасау, келесі шумағы болжау. «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашу Күзге қалу – үлгерімінің нашарлығына байланысты келесі сыныпқа көшіру үшін емтихан тапсыру. “Сұрақтар ілмегі” айдары Бала өз басынан өткен қандай оқиғаны есіне алды. Әңгімелеп бер. Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулыды? Анасының баласына қатал болғаны дұрыс па? Бала неліктен ертегісін айтуға ұялған? Оның ұялуына не себеп болды?? Өлеңнің негізгі идеясы не? Ақын осы шығарма арқылы нені жеткізгісі келді?
“Сөйлесейік” айдары Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?
“Қорытындыла” айдары Кесте бойынша сұрақтарға жауап бер.
Сергіту сәті “Көңілді би”
Бірлескен оқу тәсілі Топтық жұмыс ««Ойлан , топтас, талқыла» әдісі 1-топ * Мәтіндегі кейіпкерлерді атаңдар.* Әр кейіпкерге 2 жақсы қасиет және 1 кемшілік жазыңдар.* Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалап, постер жасап шығарыңдар. 2 - топ Өлеңнің негізгі идеясы не? Ақын осы шығарма арқылы нені жеткізгісі келді?Сендердің ойыңша, баланың бұл әрекеті жақсы ма, әлде жаман ба? Өз пікірлеріңді дәлелде. 3-топ Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөліктің негізгі ойын анықтаңдар.Нәтиже: 3–4 сөйлемдік қысқаша жоспар құрып қорғайсыңдар.
Топтық жұмыс
1-топ
упайын ортаға саладыымән бер. Қілімің дәм татып өсіп өнер2-топ Кітаптың пайдасы мен зияны жайында шағын әңгіме жаз. 3-топ Мақал –мәтел айту Оқу тапсырмасы. Өзің оқып жүрген кітапты жарнамалауға, кітаптың қызық жерінен сыныпта үзінді оқуға дайындал. Еркін микрафон «Есікті таңда» әдісі 1.Сабақтың қай бөлігі қызық болды? 2.Кітап оқудың пайдасын үш сөзбен айт. 3.Неліктен кітапты«асыл қазына»деп атаймыз? ЖИ Рефлексия Еркін микрафон
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады 1-тапсырманы орындау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы болжанады
Сұрақтарға жауап береді
Автор туралы мәлімет алады өлеңді шумақтарға бөліп оқиды, әр шумақтан соң талдау жасалып, келесі шумағы болжанады күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашады Оқиға желісі бойынша қойылған сұрақтарға өз ойын білдіреді Өз ойларымен бөліседі Әр топ мүшелері алдарына берілген тапсырмалар бойынша жұмыстарын жазып ортаға салады. Бір-бірімен ақылдасады, ортақ түйін шығарады.
ҚБ тапсырмасын орындайды Рефлексия жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: құнды кітап жайлы мәлімет айтады-1б мәтін оқиғасын немесе мәтін кейіпкерін жұмбақтап жасырады -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Мәнерлеп, мазмұнын түсініп оқиды-1б келесі шумағының мағынасын болжайды-1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор:
-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Әңгімеге белсене қатысады-1б өз пікірін дәлелдермен негіздейді-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Кесте бойынша сұрақтарға жауап береді -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Топтық жұмыс орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: ҚБ тапсырмасын орындайды -1б
ҚБ: Жарайсың
|
Слайд
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Оқулық
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд, оқулық
Слайд, оқулық
Топтық жұмыс тапсырма лары
А3 қағазы, оқулық
Таратпа қағаз
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кітап – асыл қазына.4 сынып әдебиеттік оқу
Кітап – асыл қазына.4 сынып әдебиеттік оқу
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарыева Дариха Хусановна |
|||||||
|
Күні: |
21.11.2025ж |
|||||||
|
Сынып: |
4 «Б» |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№33 сабақ. Кітап – асыл қазына |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.2.1.2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу 4.2.8.1 эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіреді, шығарманы іштей көз жүгіртіп белгі қойып, талдау жасап, сын тұрғысынан бағалап оқиды эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдайды және салыстырады |
|||||||
|
Құндылық Апта дәйексөзі |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы Өткенді пысық тау Сабақ тың ортасы Сергіту сәті Үйге тапсырма Сабақ ты қорыту |
Жаңа сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында оқулықтағы берілген тапсырмамен жұмыс жүргізеді. Өткенге шолу «Алтын сақа»әдісі Ертегі кейіпкерлерін ата? Ертегінің негізгі ойы? Асық ойнамақ болған бала несін жоқтайды? Бала құрығын құлдыратып, жүгенін сылдыратып қайда барды? Бай жалмауыз кемпірге не ұсынды? Жылқышы балаға қандай кеңес берді? Ребусты шеш
“Біліміңді қолдан” айдары
2.Өз үйіңдегі кітапханада қандай кітаптар бар? (Мысалы, автордың қолтаңбасы бар...). Ол туралы не білесің? «Бір айналым сөйлесу» әдісі арқылы сұрау. Жаңа сабақтың тақырыбы оқушылар өздері шығарады. Оқу мақсатымен таныстыру. “Автор күнделігі” айдары ЖИ
Белсенді оқу ортасын құру Ұжымдық жұмыс «Түсініп оқы», «Болжа» айдары бойынша «Аялдамамен оқу» әдісі арқылы өлеңді шумақтарға бөліп оқу. Әр шумақтан соң талдау жасау, келесі шумағы болжау. «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашу Күзге қалу – үлгерімінің нашарлығына байланысты келесі сыныпқа көшіру үшін емтихан тапсыру. “Сұрақтар ілмегі” айдары Бала өз басынан өткен қандай оқиғаны есіне алды. Әңгімелеп бер. Оқыған кітаптары оны қандай жақсы қасиеттерге баулыды? Анасының баласына қатал болғаны дұрыс па? Бала неліктен ертегісін айтуға ұялған? Оның ұялуына не себеп болды?? Өлеңнің негізгі идеясы не? Ақын осы шығарма арқылы нені жеткізгісі келді?
“Сөйлесейік” айдары Кітапханаңда қандай кітаптар болғанын қалайсың?
“Қорытындыла” айдары Кесте бойынша сұрақтарға жауап бер.
Сергіту сәті “Көңілді би”
Бірлескен оқу тәсілі Топтық жұмыс ««Ойлан , топтас, талқыла» әдісі 1-топ * Мәтіндегі кейіпкерлерді атаңдар.* Әр кейіпкерге 2 жақсы қасиет және 1 кемшілік жазыңдар.* Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалап, постер жасап шығарыңдар. 2 - топ Өлеңнің негізгі идеясы не? Ақын осы шығарма арқылы нені жеткізгісі келді?Сендердің ойыңша, баланың бұл әрекеті жақсы ма, әлде жаман ба? Өз пікірлеріңді дәлелде. 3-топ Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөліктің негізгі ойын анықтаңдар.Нәтиже: 3–4 сөйлемдік қысқаша жоспар құрып қорғайсыңдар.
Топтық жұмыс
1-топ
упайын ортаға саладыымән бер. Қілімің дәм татып өсіп өнер2-топ Кітаптың пайдасы мен зияны жайында шағын әңгіме жаз. 3-топ Мақал –мәтел айту Оқу тапсырмасы. Өзің оқып жүрген кітапты жарнамалауға, кітаптың қызық жерінен сыныпта үзінді оқуға дайындал. Еркін микрафон «Есікті таңда» әдісі 1.Сабақтың қай бөлігі қызық болды? 2.Кітап оқудың пайдасын үш сөзбен айт. 3.Неліктен кітапты«асыл қазына»деп атаймыз? ЖИ Рефлексия Еркін микрафон
|
Көңіл-күйлері көтеріліп, бір-біріне жақсы тілектер айтады 1-тапсырманы орындау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы болжанады
Сұрақтарға жауап береді
Автор туралы мәлімет алады өлеңді шумақтарға бөліп оқиды, әр шумақтан соң талдау жасалып, келесі шумағы болжанады күзге қалу сөз тіркесінің мағынасын ашады Оқиға желісі бойынша қойылған сұрақтарға өз ойын білдіреді Өз ойларымен бөліседі Әр топ мүшелері алдарына берілген тапсырмалар бойынша жұмыстарын жазып ортаға салады. Бір-бірімен ақылдасады, ортақ түйін шығарады.
ҚБ тапсырмасын орындайды Рефлексия жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: құнды кітап жайлы мәлімет айтады-1б мәтін оқиғасын немесе мәтін кейіпкерін жұмбақтап жасырады -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Мәнерлеп, мазмұнын түсініп оқиды-1б келесі шумағының мағынасын болжайды-1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор:
-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Әңгімеге белсене қатысады-1б өз пікірін дәлелдермен негіздейді-1б ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Кесте бойынша сұрақтарға жауап береді -1б
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Топтық жұмыс орындайды-1б
ҚБ: Жарайсың
ҚБ: Жарайсың
Дескриптор: ҚБ тапсырмасын орындайды -1б
ҚБ: Жарайсың
|
Слайд
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Оқулық
Слайд
Слайд
Слайд
Слайд, оқулық
Слайд, оқулық
Топтық жұмыс тапсырма лары
А3 қағазы, оқулық
Таратпа қағаз
|
||||
шағым қалдыра аласыз






















