Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Кітап- жан азығы» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Кітап –жан азығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
кітапқа деген қызығушылығын арттыру, білімге құштарлығын ояту; |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын, қасиеттерін айтады |
Таратпа қағаздар |
|
Сұрақ-жауап |
Менен сізге сұрақ,сіздең бізге жауап. 1.Кітаптар тұрағы қалай аталады? 2.Кітаптармен жұмыс істейтін маман қалай аталады? 3.Кітапханаға үнемі барып кітап оқитын адам қалай аталады? 4.Балаларға арналған қандай газет-журналдарды білесіндер? 5. Кітап басып шығаратын жер қалай аталады? 6. Мектеп оқулықтары қандай баспалардан шығады? 7.Кітапты жазған адамды қалай атайды? 8.Халқаралық балалар кітабы күні қай күні? 9. Дүниежүзілік кітап күні қай күн? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|
|
Сабақ басы І бөлім (20 мин) |
Ой-бөлісу Кітап адам өміріне аса маңызды рол атқарады.Отанды сүюге,талапты,кішіпейіл болуға,мейірімділікке,төзімділікке баулиды.Кітап жаман әдеттерден аулақ болуға үндейді.Кітапты біздің қоғамымыздың әрбір адамы күнделікті тұрмысында пайдаланады.Оны оқиды,одан тәлім-тәрбие,үлгі-өнеге алады.Сондықтан да біз кітапты сүйеміз.Кітап-біздің досымыз!-дейміз.Ол-біздің рухани жан азығымыз!-дейміз. Біздің елімізде көптеген дәстүрлі мерекелер бар.Олар біздің салт-дәстүрімізді,тарихымызды жаңғыртып отырады.Ал кітап дүние жүзі көлемінде аталып өтетін маңызы өте жоғары рухани байлық болып табылады.2 сәуір- «Халықаралық балалар кітабы күні» және 23 сәуір - «Дүниежүзілік кітап күні» болып табылады. Кітап оқудың адамға тигізер пайдасы қандай? Осы сұраққа жауап табу үшін, анимациялық видеоға назар аударайық. Мектеп табалдырығын аттаған өздеріңдей жас бүлдіршіндер өмірінің ең басты кезеңін, білім бастауын «Әліппенден» алады. Қолындағы су жаңа кітапқа қызыға да, тамсана да қарайды. Ал осы оқулықтарды шығарып, кітаптарды жазып, ұрпағының сауатты, білімді болуы үшін маңдай терін төгетін ұлы ақын-жазушыларымыздың еңбегі аса зор, әрі жауапты екенін біз білуге тиіспіз. |
Оқушылар ақпаратпен танысады, ой бөліседі. Видеоролик тамашалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=E2iY6EtscZw |
|
ІІ бөлім |
«READx» жобасы Әр оқушы өзі оқыған кітап туралы ойымен бөлісіп, көпшіліктің алдында сөз сөйлейді. Мүмкіндігінше оқыған кітабына өзгелерден қызығушылығын тудыруға тырысады. Әрбір оқушы оқыған кітабы жайлы айтып болған соң, жиналғандар оны оқитынын немесе оқымайтынын дауысқа салады. |
Оқушылар өз ойларымен бөлісті. «Оқимын!», «Ойланамын!» карточкаларымен дауыс береді. |
|
|
Соңы
|
Рефлексия Қорытынды. Құрметті оқушылар! Осымен «Кітап-жан азығы» атты тәрбие сағатымызды аяқтаймыз. Көңілдеріңізге, уақыт бөлгендеріңізге көптен-көп рахмет! |
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"КІТАП- ЖАН АЗЫҒЫ" тәрбие сағаты
"КІТАП- ЖАН АЗЫҒЫ" тәрбие сағаты
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
«Кітап- жан азығы» |
|
|
Күні |
|
|
|
Класс жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Кітап –жан азығы» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
кітапқа деген қызығушылығын арттыру, білімге құштарлығын ояту; |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын, қасиеттерін айтады |
Таратпа қағаздар |
|
Сұрақ-жауап |
Менен сізге сұрақ,сіздең бізге жауап. 1.Кітаптар тұрағы қалай аталады? 2.Кітаптармен жұмыс істейтін маман қалай аталады? 3.Кітапханаға үнемі барып кітап оқитын адам қалай аталады? 4.Балаларға арналған қандай газет-журналдарды білесіндер? 5. Кітап басып шығаратын жер қалай аталады? 6. Мектеп оқулықтары қандай баспалардан шығады? 7.Кітапты жазған адамды қалай атайды? 8.Халқаралық балалар кітабы күні қай күні? 9. Дүниежүзілік кітап күні қай күн? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|
|
Сабақ басы І бөлім (20 мин) |
Ой-бөлісу Кітап адам өміріне аса маңызды рол атқарады.Отанды сүюге,талапты,кішіпейіл болуға,мейірімділікке,төзімділікке баулиды.Кітап жаман әдеттерден аулақ болуға үндейді.Кітапты біздің қоғамымыздың әрбір адамы күнделікті тұрмысында пайдаланады.Оны оқиды,одан тәлім-тәрбие,үлгі-өнеге алады.Сондықтан да біз кітапты сүйеміз.Кітап-біздің досымыз!-дейміз.Ол-біздің рухани жан азығымыз!-дейміз. Біздің елімізде көптеген дәстүрлі мерекелер бар.Олар біздің салт-дәстүрімізді,тарихымызды жаңғыртып отырады.Ал кітап дүние жүзі көлемінде аталып өтетін маңызы өте жоғары рухани байлық болып табылады.2 сәуір- «Халықаралық балалар кітабы күні» және 23 сәуір - «Дүниежүзілік кітап күні» болып табылады. Кітап оқудың адамға тигізер пайдасы қандай? Осы сұраққа жауап табу үшін, анимациялық видеоға назар аударайық. Мектеп табалдырығын аттаған өздеріңдей жас бүлдіршіндер өмірінің ең басты кезеңін, білім бастауын «Әліппенден» алады. Қолындағы су жаңа кітапқа қызыға да, тамсана да қарайды. Ал осы оқулықтарды шығарып, кітаптарды жазып, ұрпағының сауатты, білімді болуы үшін маңдай терін төгетін ұлы ақын-жазушыларымыздың еңбегі аса зор, әрі жауапты екенін біз білуге тиіспіз. |
Оқушылар ақпаратпен танысады, ой бөліседі. Видеоролик тамашалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=E2iY6EtscZw |
|
ІІ бөлім |
«READx» жобасы Әр оқушы өзі оқыған кітап туралы ойымен бөлісіп, көпшіліктің алдында сөз сөйлейді. Мүмкіндігінше оқыған кітабына өзгелерден қызығушылығын тудыруға тырысады. Әрбір оқушы оқыған кітабы жайлы айтып болған соң, жиналғандар оны оқитынын немесе оқымайтынын дауысқа салады. |
Оқушылар өз ойларымен бөлісті. «Оқимын!», «Ойланамын!» карточкаларымен дауыс береді. |
|
|
Соңы
|
Рефлексия Қорытынды. Құрметті оқушылар! Осымен «Кітап-жан азығы» атты тәрбие сағатымызды аяқтаймыз. Көңілдеріңізге, уақыт бөлгендеріңізге көптен-көп рахмет! |
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
шағым қалдыра аласыз















