ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
САБАҚ: қазақ тілі Кітап-білім бұлағы |
№12 орта мектеп |
||||||
|
Күні: 23.06.17 |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу(А 5.); Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау(Ж4.). |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:мәтін мазмұнын түсінеді, орынды қолданады |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: презентация бойынша берілген сұрақтарды адам бойындағы қасиеттермен байланыстыра отырып дәлелді түрде жауап береді отырып |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: диалогты сауатты құра алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Сенімді және еркін жауап береді Сұраққа дұрыс жауап береді, диалогке қатыса алады Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды, мазмұндайды. Мәтіннің мазмұнын постер арқылы жеткізе алады |
||||||
|
Тілдік мақсат Құндылықтарға баулу |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бұлақ-родник,жұп-жұқа-очень тонкий,ап-ауыр-очень тяжелый,аң-таң-пораженный,асыл-ценный
|
||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: жұп-жұқа қаймыжықтай,қауырсындай жеп-жеңіл
|
|||||||
|
Адам бойындағы жақсы қасиеттерді бағалау,білім,ғылымға деген құштарлық және оны бағалау |
|||||||
|
Алдыңғы оқу 3мин |
«Туған өлкемнің өзен-көлдері» Талқылауға арналған сұрақтар: Біздің өткен тақырыбымыз: «Туған өлкемнің өзен-көлдері». Өзен немесе көл неден тұрады?/Судан/ Ал, суы ерекше Қазақстандағы қай көлді білесіңдер? /Балхаш/ Ия, дұрыс. Ал, осы Балқаш көлінің атында кітапхана бар екенін білесіңдер ме? Білмесеңдер айтайын. Бұл кітапхана 1934 жылы ашылған.Сол кездегі Набережный қонысы, ал қазіргі Балқаш қаласында орналасқан. Бұл кітапхана ашылған кезде 450 ғана кітабы болса, қазіргі кезде 400 мыңға жуық кітап бар.Ал, бір жылдағы оқырмандар саны 25 мың. Оқушылар, оқырмандар санының көп болуы неде деп ойлайсыңдар? Себебі, кітап оқыған адам-сауатты,көзі ашық,білімді,сөздік қоры мол болады. Оқушылар да, кітап оқу арқылы білім алады. Бір сөзбен айтқанда, кітап-білім көзі
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы |
Оқушылармен амандасу Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке» Оқушылар бір-біріне жылы тілектерін айтады |
|
|||||
|
Ортасы |
Топқа бөлу : Кітап,білім,бұлақ.Әр топ осы сөздерді қалай түсінеді,нені білдіреді? деген сұрақтарға жауап береді Топпен жұмыс. Екі кітап Бір жолаушы келе жатып,екі кітап тауып алады.Біріншісінің қалындығы екі қарыс.Екіншісі-үлкендігі сіріңкедей ғана,жұп-жұқа қаймыжықтай.Жолаушы қуанып кетіп,әлгі екі кітапты қолына алады.Үлкен кітап қауырсындай жеп-жеңіл,ал кішісі алтын артқандай ап-ауыр екен. Жолаушы аң-таң болады.Сонда үлкен кітапқа тіл бітіп:-Мені байқап ұстаңыз,жолаушым,мен асыл кітаппын,-дейді.Мұның сырын түсіне алмаған жолаушы бір қарияға келеді.Бар әңгімені баян етеді.Қария екі кітапты таразыға салып өлшегенде,таразының кіші кітап жағы басып кетеді. Қария басын шайқайды да:-Сені жазған кім,үлкен кітап?-деп сұрайды.-Мені Мылжыңбай деген біреу жазды.Өмірден тергені жоқ,түйгені жоқ.Ол ойына келгенін жаза берді.Сөйтіп,аз уақыттың ішінде осындай үлкен кітап болып шыға келдім,-деп жауап береді үлкен кітап.-Ал,сені кім жазды,кішкене кітап?-Мені ғұлама білгір кісі жазды.Ол көп жыл еңбек етіп,тек екшелген сөз асылын ғана хатқа түсірді.-Міне,енді ұқтың ба?-дейді қария жолаушыға.-Мына кітап кіп-кішкентай.Бірақ ішінде ақылдының асыл сөзі ғана бар.Ал, мына үлкен кітаптың іші толған бос сөз.Сондықтан да ол жеп-жеңіл.Мағынасыз сөзде не салмақ болсын! Бағалау критерийі: 1. Мәтіннің әр бөлігін мұқият оқып шығады.2. Берілген мәтінге бірнеше сұрақ құрастырып және жауап береді. 3«Жигсо» әдісі бойынша постер құрастырады,қорғайды. |
|
|||||
|
Соңы |
Постер қорғайды Кері байланыс: Стикер арқылы берілген сұрақтарға жауап береді Маған......... қиын болды: Мен............ түсінбедім Маған ..........көмек керек Маған.............. оңай болды |
Ауызша кері байланыс |
|||||
|
Дескриптор |
1.Берілген сұрақтарды дұрыс түсініп,жауап бере отырып, тақырыпты болжай алады. 2.Мәтінді түсінеді, лайықты жауап береді, шағын диалогке қатыса алады 3.Мәтін мазмұнына сүйене отырып, өз ойын айта алады. түсінедіМәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасай алады
Үш шапалақ
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –Тарих, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кітап білім бұлағы
Кітап білім бұлағы
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
САБАҚ: қазақ тілі Кітап-білім бұлағы |
№12 орта мектеп |
||||||
|
Күні: 23.06.17 |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу(А 5.); Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау(Ж4.). |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:мәтін мазмұнын түсінеді, орынды қолданады |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: презентация бойынша берілген сұрақтарды адам бойындағы қасиеттермен байланыстыра отырып дәлелді түрде жауап береді отырып |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: диалогты сауатты құра алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Сенімді және еркін жауап береді Сұраққа дұрыс жауап береді, диалогке қатыса алады Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды, мазмұндайды. Мәтіннің мазмұнын постер арқылы жеткізе алады |
||||||
|
Тілдік мақсат Құндылықтарға баулу |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бұлақ-родник,жұп-жұқа-очень тонкий,ап-ауыр-очень тяжелый,аң-таң-пораженный,асыл-ценный
|
||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: жұп-жұқа қаймыжықтай,қауырсындай жеп-жеңіл
|
|||||||
|
Адам бойындағы жақсы қасиеттерді бағалау,білім,ғылымға деген құштарлық және оны бағалау |
|||||||
|
Алдыңғы оқу 3мин |
«Туған өлкемнің өзен-көлдері» Талқылауға арналған сұрақтар: Біздің өткен тақырыбымыз: «Туған өлкемнің өзен-көлдері». Өзен немесе көл неден тұрады?/Судан/ Ал, суы ерекше Қазақстандағы қай көлді білесіңдер? /Балхаш/ Ия, дұрыс. Ал, осы Балқаш көлінің атында кітапхана бар екенін білесіңдер ме? Білмесеңдер айтайын. Бұл кітапхана 1934 жылы ашылған.Сол кездегі Набережный қонысы, ал қазіргі Балқаш қаласында орналасқан. Бұл кітапхана ашылған кезде 450 ғана кітабы болса, қазіргі кезде 400 мыңға жуық кітап бар.Ал, бір жылдағы оқырмандар саны 25 мың. Оқушылар, оқырмандар санының көп болуы неде деп ойлайсыңдар? Себебі, кітап оқыған адам-сауатты,көзі ашық,білімді,сөздік қоры мол болады. Оқушылар да, кітап оқу арқылы білім алады. Бір сөзбен айтқанда, кітап-білім көзі
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы |
Оқушылармен амандасу Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке» Оқушылар бір-біріне жылы тілектерін айтады |
|
|||||
|
Ортасы |
Топқа бөлу : Кітап,білім,бұлақ.Әр топ осы сөздерді қалай түсінеді,нені білдіреді? деген сұрақтарға жауап береді Топпен жұмыс. Екі кітап Бір жолаушы келе жатып,екі кітап тауып алады.Біріншісінің қалындығы екі қарыс.Екіншісі-үлкендігі сіріңкедей ғана,жұп-жұқа қаймыжықтай.Жолаушы қуанып кетіп,әлгі екі кітапты қолына алады.Үлкен кітап қауырсындай жеп-жеңіл,ал кішісі алтын артқандай ап-ауыр екен. Жолаушы аң-таң болады.Сонда үлкен кітапқа тіл бітіп:-Мені байқап ұстаңыз,жолаушым,мен асыл кітаппын,-дейді.Мұның сырын түсіне алмаған жолаушы бір қарияға келеді.Бар әңгімені баян етеді.Қария екі кітапты таразыға салып өлшегенде,таразының кіші кітап жағы басып кетеді. Қария басын шайқайды да:-Сені жазған кім,үлкен кітап?-деп сұрайды.-Мені Мылжыңбай деген біреу жазды.Өмірден тергені жоқ,түйгені жоқ.Ол ойына келгенін жаза берді.Сөйтіп,аз уақыттың ішінде осындай үлкен кітап болып шыға келдім,-деп жауап береді үлкен кітап.-Ал,сені кім жазды,кішкене кітап?-Мені ғұлама білгір кісі жазды.Ол көп жыл еңбек етіп,тек екшелген сөз асылын ғана хатқа түсірді.-Міне,енді ұқтың ба?-дейді қария жолаушыға.-Мына кітап кіп-кішкентай.Бірақ ішінде ақылдының асыл сөзі ғана бар.Ал, мына үлкен кітаптың іші толған бос сөз.Сондықтан да ол жеп-жеңіл.Мағынасыз сөзде не салмақ болсын! Бағалау критерийі: 1. Мәтіннің әр бөлігін мұқият оқып шығады.2. Берілген мәтінге бірнеше сұрақ құрастырып және жауап береді. 3«Жигсо» әдісі бойынша постер құрастырады,қорғайды. |
|
|||||
|
Соңы |
Постер қорғайды Кері байланыс: Стикер арқылы берілген сұрақтарға жауап береді Маған......... қиын болды: Мен............ түсінбедім Маған ..........көмек керек Маған.............. оңай болды |
Ауызша кері байланыс |
|||||
|
Дескриптор |
1.Берілген сұрақтарды дұрыс түсініп,жауап бере отырып, тақырыпты болжай алады. 2.Мәтінді түсінеді, лайықты жауап береді, шағын диалогке қатыса алады 3.Мәтін мазмұнына сүйене отырып, өз ойын айта алады. түсінедіМәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасай алады
Үш шапалақ
|
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –Тарих, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













