Бөлім:
|
I
тарау. Ғасырлар
даналығы
|
Мұғалімнің
аты-жөні,тегі:
|
Абубакирова Мадина
Кайырбековна
|
Мерзімі:
|
Оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар:
Оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар:
|
Сыныбы:
|
3
«А,Ә,Б,В,Г»
|
Сабақтың тақырыбы:
№6
|
Кітап – білім
көзі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
|
Істер мен әрекеттерде
жауапкершілік таныта алады.
|
Құндылық:
|
Сүйіспеншілік
|
Қасиеттері:
|
Ізденімпаздық, еңбекқорлық,
шыдамдылық
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Оқушыларға кітаптың білім
көзі екендігін түсіндіру арқылы жалпыадамзаттық
Сүйіспеншілік құндылығының мәнін
ашу
|
Сабақтың
міндеттері
|
-
оқушыларға
кітаптың адам өміріндегі маңыздылығын
ұғындыру;
-
оқушылардың кітап
оқуға қызығушылықтарын арттыру арқылы еңбекқорлық қасиетіне
баулу;
-
оқушыларды ізденімпаздыққа,
шыдамдылыққа тәрбиелеу;
|
Сабақтың кезеңдері /
Уақыт
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
(1
мин)
1.Жағымды
көңіл-күй
(3
мин)
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысуын тексеріп, 5Т – ережесін еске алады. Мұғалім «Шаттық
шеңбері»жаттығуын өткізіп, Мұзафар Әлімбаевтың өлең шумағын бірге
айтады.
Шаттық
шеңбері.
Көрдің талай
аралап
Мәуелі жеміс бақшасын.
Тәттілерін таңдап ап,
Жемісін қайта өнер ме?!
Кітап та – алма ағашы
Жемісін біздер теретін.
Тәтті алмаға балашы
Кітабыңның әр бетін...
Мұзафар Әлімбаев
|
Оқушылар сабаққа
дайындығын көрсетеді және 5 «Т» ережесін еске алады. «Шаттық
шеңберіне» тұрып, Мұзафар Әлімбаевтың өлеңін қосылып
айтады.
|
Оқулық, мұғалімдерге
арналған әдістемелік
құрал,
https://youtu.be/LCiAfCCwc7A
|
2.Алдын ала берілген үй
тапсырмасын тексеру (әңгімелеу)
(7
мин)
|
Оқулық, №6 сабақ
26 беттегі «Қайнар» Құрманбай Толыбаевтың әңгімесін оқу. Мұғалім
сұрақтардың көмегімен оқушыларды кітап оқудың пайдасы туралы терең
ұғынуға жетелейді.
Сұрақтар:
* Имантай би
балаларының кітап оқуын қалай тексеретін
еді?
* Атасы Қанышқа
«Оқығаныңды көкейіңе тоқуың да керек деп» неліктен
айтты?
* Кітап оқу
Қанышты қандай әсерге
бөледі?
* Кітап оқудың
қандай пайдасы бар?
* Өзің қандай
кітап оқып жүрсің?
* Кітап оқығанда қандай
әсер аласың?
|
Оқушылар мазмұнын айтады.
Әңгіме мазмұнынан түсінгендерін ортаға
салады.
Сұрақтардың көмегімен
оқушылар «кітап» ұғымын және кітап оқудың мағынасын
түсінеді.
|
Оқулық,№6 сабақ 26
бет
|
3.Жағымды
ой-пікір
(дәйексөз) (5
мин)
|
«Кітап – алтын
қазына»
Мақал.
Мұғалім дәйексөзбен
таныстырады. Дәйексөзді дауыстап оқып береді.Мұғалім оқушылардан
дәйексөздің мағынасын қалай түсінгендерін
сұрайды.
Сұрақтар:
1.Неліктен
кітапты алтын қазынаға
теңейді?
Оқушыларға
дәйексөзді қайталап, дәптерге жазуды ұсынады. Мұғалім
оқушылардың
жауаптарына сүйене отырып,
өзі қорытынды жасайды.
|
Оқушылар дәйексөздің
мағынасын талқылайды, оны 2 – 3 рет қайталайды және дәптерге
жазады.
|
|
4.Оқиғалар
айту
(әңгімелесу) (8
мин)
|
Мұғалім сабақтың
сыйы ретінде «Кітап оқудың адамға тигізер пайдасы қандай?» атты
анимациялық видео көруді
ұсынады.
Сұрақтар:
*Кітап оқудың
адамға тигізер пайдасы
қандай?
*Кітаппен дос
болу үшін қандай қасиеттер
керек?
*Өзің кітапты не
үшін оқисың?
Мұғалім
оқушылардың жауаптарына сүйене отырып, өзі қорытынды
жасайды.
|
Сұрақтарға жауап бере
отырып, ізденімпаздық, еңбекқорлық, шыдамдылық қасиеттерді өз
бойларынан табуға жол
ашады.
|
Кітап оқудың
адамға тигізер пайдасы қандай? Анимациялық
видео
https://youtu.be/E2iY6EtscZw
|
5.Шығармашылық жұмыс (
топтық жұмыс)
(15
мин)
|
Мұғалім оқушыларды топқа
біріктіреді және топта жұмыс
ұйымдастырады.
1 -
тапсырма.
Өлең жолдарын
жаттау.
Кітап та, алма
ағашы,
Жемісін біздер
көретін.
Тәтті алмаға балашы,
Кітабыңның әр
бетін!
2 -
тапсырма.
Кітапқа
ризашылықтарыңды білдіріп, алғыс сөз
жазыңдар.
3 -
тапсырма.
Кітап туралы ребус
құрастыру.
|
Әр топ өздеріне
берілген тапсырмаларды
орындайды.
Жұмыстарын шығып
қорғайды.
|
|
6.Үй
тапсырмасы
(2
мин)
|
5 -
тапсырма. Өз кітапшаңды жаса, ат қой.
Кітапшаңның мұқабасына сурет сал,ішкі беттерін безендір.Оған
даналық сөздер жазып достарыңа оқып
бер.
|
Оқушылар үй тапсырмасын
күнделіктеріне жазып
алады
|
|
7.Топпен ән
айту
(3
мин)
|
«Құпия кітап» ситкомының
саунтрегі
Әні:О.Мақсұтов
Сөзі:С.Сағындық
Жүр досым
кітапханаға,
Кітап керек ой
-санаға.
Оқысаң жүйрік, самғайсың
биік,
Кітап оқы жанға
дауа.
Жүр досым
кітапханаға,
Көп керек ақыл
балаға.
Көңілдің күйі, оқиық
жиі,
Кітап оқы жанға
дауа.
Қайырмасы:
Жүрегіңмен оқы,көңіліңе
тоқы
Қайта – қайта оқып жаттап
ал!
Кел, қатардан қалма,кітап
оқып самға,
Ой – санаңда мәңгі сақтап
ал!
|
Оқушылар мұғаліммен бірге
үнтаспаға қосылып ән
шырқайды.
|
Экранға өлеңнің мәтіні
көрсетіледі.
https://youtu.be/wI6QIIOq94o
|
8.Сабақтың қорытынды
сәті
(1-мин)
|
Бүгінгі сабақтан алған
білімдеріңді ой елегінен өткізіп көріңдер. Кітаппен дос болыңдар!
Барлықтарыңа үлкен рахмет! – деп сабақты
аяқтайды.
|
|
https://youtu.be/LCiAfCCwc7A.
|