Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты |
«Ана-өмірдің гүлі» |
|
Күні |
03.03.2025 |
|
Класс жетекші: |
Алиева А |
|
Класс: 5Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Ана-өмірдің гүлі» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым қадамдар» |
|
Сабақтың мақсаты: |
8наурыз мерекесі туралы түсініктерін қалыптастыру,анаға деген мейірімділікті ,сүйіспеншілікті арттыру,ана туралы өлеңдерді мәнерлеп оқуға үйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту |
тәуелсіздік және отаншылдық:Оқуға, өз халқының рухани мәдениетінің бір бөлігі ретінде ана тіліне деген қызығушылық таныту
|
|
Ресімдеу |
тапсырмалар |
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Видео материалдар |
|
Үлестірмелі материалдар |
қимақағаз |
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд |
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
|
Оқушылармен амандасу.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, |
Компьютер, ноутбук
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы: Әрқашанда сабырлы бол. Кез келген қақтығыс жағдайында тыныштықты сақтау маңызды. Біз ашуланғанда немесе үрейлене бастағанда жағдайды дұрыс бағалап, дұрыс шешім қабылдау қиынырақ. Практикалық тапсырма: қатты ашуланған жағдайды еске түсіру. Егер адам тыныштық пе сабырлық танытса, жағдай қалай өзгерер еді? Екінші жағын тыңда. Басқа адамның айтқанын тыңдау да маңызды. Кейде жанжал түсініспеушіліктен немесе толық емес ақпараттан туындайды. •Мұғалімнің кеңесі: өзіңді басқа адамның орнына қой, неге ол осылай ойлайды немесе әрекет етеді деп ойлаң. •Мәселені түсінуге тырыс. •Кейде қақтығыстың тамыры бір қарағанда тереңірек жасырылады. Бәлкім, мәселе тек біреудің не істегенінде ғана емес, оны қалай қабылдағанымызда шығар. Ренжітпе және мазақтама. •Жанжалда ренжітетін сөздерді немесе мазақтайтын сөздерді қолдану жағдайды нашарлатуы мүмкін. Келіспесең де, диалогты сабырлы және құрметпен жүргізуге тырыс. • Практикалық тапсырма: жанжалды жағдайлардың бірін ренжітетін сөздерді қолданбай шешудің бейбіт әдісін ойлап табу.Шешімді ұсын. Егер сіз компромисске келуді ұсынсаң немесе екі тарапты қанағаттандыратын жол тапсаң, жанжал шешілуі мүмкін. Мәселені қалай әділ шешуге болатынын ойлаң. Мұғалімнің кеңесі: көмектесетін идея ұсынудан қорықпа және басқалардың идеяларын тыңда. Егер жанжал шешілмесе, көмек сұра. Кейде қақтығыс соншалықты күрделі, оны өзің шеше алмайсын. Мұндай жағдайларда ересектердің көмегіне уақытында жүгіну маңызды: мұғалім, ата-ана немесе басқа сенімді адамға. Мысалы: мұғалім уақытында алынған көмекті, қиын жағдайды шешуге қалай көмектескені туралы әңгіме айта алады. Кешіруді және кешірім сұрауды үйрен. Кешіру және кешірім сұрау — жанжалды шешудің маңызды бөлігі. Егер сен қателескеніңді түсінсең, кешірім сұрау өте маңызды. Егер олар сізден кешірім сұраса, кешірімді болу керек. |
Қақтығыс болғанда, қалай дұрыс әрекет ету керектігін талқылау.
|
|
|
|
Слайд
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Мұғалім:Адам
баласы үшін ең аяулы, ең қастерлі,
қадірлі сөз - ана. Бала дүниеге келген
күннен бастап өзінің жұмсақ алақаны,
жылы жүзі, ыстық құшағы, мейірім толы
көзқарасы арқылы барлық
сүйіспеншілік, 1.«Ойқозғау» 1.Анаға деген махаббат қай кезден басталды? 2.Сендер аналарыңды қалай құрметтейсіңдер? 3.Анаға қатыста қандай теңеулерді білесіңдер? 2.Ана туралы мақал-мәтелдің жалғасын табу 1.Ананың сүті - бал, Баланың тілі - бал. 2.Ананың көңілі балада, Баланың көңілі далада. 3.Анасын көріп, қызын ал, Аяғын көріп, асын іш. 4.Анасының тілін алмаған азапқа қалады. 5.Анаңды Меккеге үш арқалап апарсаң да, қарызыңнан құтыла алмайсың.
6.Ердің анасы- елдің анасы.
7.Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды.
8.Ата – асқар тау
Ана – бауырындағы бұлақ
Бала жағасындағы құрақ
3.Ана туралы ән айту https://youtu.be/O3FbFJcGIoA
|
Өз ойларын білдіреді
Мақалдың жалғасын табады
|
|
Соңы (5 мин)
|
Қорытынды: Адамзат ең алдымен ана алдында парыздар. Ана парызы алтынға бөлеуді, ақ орда салуды қаламайды, ана баласының ер жетіп, адам болуын қалайды. Анаға осыдан артық тарту – таралғының керегі жоқ. Ана баласының ғана қамқоршысы емес, ол адамзат атаулының амандығын тілеп, сол үшін қажырлы күреске шығады. Сондықтан да дүние жүзінің озық ойшыл жандары 8 - наурызды халықаралық әйелдер күні етіп белгіледі. Ол күн жыл сайын үлкен мереке ретінде аталып өтіледі. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кітап-рухани қазына
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Тәрбие сағаты |
«Ана-өмірдің гүлі» |
|
Күні |
03.03.2025 |
|
Класс жетекші: |
Алиева А |
|
Класс: 5Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Ана-өмірдің гүлі» «Қақтығыс жағдайындағы қарапайым қадамдар» |
|
Сабақтың мақсаты: |
8наурыз мерекесі туралы түсініктерін қалыптастыру,анаға деген мейірімділікті ,сүйіспеншілікті арттыру,ана туралы өлеңдерді мәнерлеп оқуға үйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту |
тәуелсіздік және отаншылдық:Оқуға, өз халқының рухани мәдениетінің бір бөлігі ретінде ана тіліне деген қызығушылық таныту
|
|
Ресімдеу |
тапсырмалар |
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Видео материалдар |
|
Үлестірмелі материалдар |
қимақағаз |
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд |
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
Ұйымдастыру кезеңі (5мин)
|
Оқушылармен амандасу.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, |
Компьютер, ноутбук
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Қауіпсіздік сабағы: Әрқашанда сабырлы бол. Кез келген қақтығыс жағдайында тыныштықты сақтау маңызды. Біз ашуланғанда немесе үрейлене бастағанда жағдайды дұрыс бағалап, дұрыс шешім қабылдау қиынырақ. Практикалық тапсырма: қатты ашуланған жағдайды еске түсіру. Егер адам тыныштық пе сабырлық танытса, жағдай қалай өзгерер еді? Екінші жағын тыңда. Басқа адамның айтқанын тыңдау да маңызды. Кейде жанжал түсініспеушіліктен немесе толық емес ақпараттан туындайды. •Мұғалімнің кеңесі: өзіңді басқа адамның орнына қой, неге ол осылай ойлайды немесе әрекет етеді деп ойлаң. •Мәселені түсінуге тырыс. •Кейде қақтығыстың тамыры бір қарағанда тереңірек жасырылады. Бәлкім, мәселе тек біреудің не істегенінде ғана емес, оны қалай қабылдағанымызда шығар. Ренжітпе және мазақтама. •Жанжалда ренжітетін сөздерді немесе мазақтайтын сөздерді қолдану жағдайды нашарлатуы мүмкін. Келіспесең де, диалогты сабырлы және құрметпен жүргізуге тырыс. • Практикалық тапсырма: жанжалды жағдайлардың бірін ренжітетін сөздерді қолданбай шешудің бейбіт әдісін ойлап табу.Шешімді ұсын. Егер сіз компромисске келуді ұсынсаң немесе екі тарапты қанағаттандыратын жол тапсаң, жанжал шешілуі мүмкін. Мәселені қалай әділ шешуге болатынын ойлаң. Мұғалімнің кеңесі: көмектесетін идея ұсынудан қорықпа және басқалардың идеяларын тыңда. Егер жанжал шешілмесе, көмек сұра. Кейде қақтығыс соншалықты күрделі, оны өзің шеше алмайсын. Мұндай жағдайларда ересектердің көмегіне уақытында жүгіну маңызды: мұғалім, ата-ана немесе басқа сенімді адамға. Мысалы: мұғалім уақытында алынған көмекті, қиын жағдайды шешуге қалай көмектескені туралы әңгіме айта алады. Кешіруді және кешірім сұрауды үйрен. Кешіру және кешірім сұрау — жанжалды шешудің маңызды бөлігі. Егер сен қателескеніңді түсінсең, кешірім сұрау өте маңызды. Егер олар сізден кешірім сұраса, кешірімді болу керек. |
Қақтығыс болғанда, қалай дұрыс әрекет ету керектігін талқылау.
|
|
|
|
Слайд
|
|
Ортасы (20 мин)
|
Мұғалім:Адам
баласы үшін ең аяулы, ең қастерлі,
қадірлі сөз - ана. Бала дүниеге келген
күннен бастап өзінің жұмсақ алақаны,
жылы жүзі, ыстық құшағы, мейірім толы
көзқарасы арқылы барлық
сүйіспеншілік, 1.«Ойқозғау» 1.Анаға деген махаббат қай кезден басталды? 2.Сендер аналарыңды қалай құрметтейсіңдер? 3.Анаға қатыста қандай теңеулерді білесіңдер? 2.Ана туралы мақал-мәтелдің жалғасын табу 1.Ананың сүті - бал, Баланың тілі - бал. 2.Ананың көңілі балада, Баланың көңілі далада. 3.Анасын көріп, қызын ал, Аяғын көріп, асын іш. 4.Анасының тілін алмаған азапқа қалады. 5.Анаңды Меккеге үш арқалап апарсаң да, қарызыңнан құтыла алмайсың.
6.Ердің анасы- елдің анасы.
7.Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды.
8.Ата – асқар тау
Ана – бауырындағы бұлақ
Бала жағасындағы құрақ
3.Ана туралы ән айту https://youtu.be/O3FbFJcGIoA
|
Өз ойларын білдіреді
Мақалдың жалғасын табады
|
|
Соңы (5 мин)
|
Қорытынды: Адамзат ең алдымен ана алдында парыздар. Ана парызы алтынға бөлеуді, ақ орда салуды қаламайды, ана баласының ер жетіп, адам болуын қалайды. Анаға осыдан артық тарту – таралғының керегі жоқ. Ана баласының ғана қамқоршысы емес, ол адамзат атаулының амандығын тілеп, сол үшін қажырлы күреске шығады. Сондықтан да дүние жүзінің озық ойшыл жандары 8 - наурызды халықаралық әйелдер күні етіп белгіледі. Ол күн жыл сайын үлкен мереке ретінде аталып өтіледі. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


