|
Пән: Дүниетану Мектеп: №275 орта мектеп Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:4 Бізді қоршаған орта Мұғалімнің атыжөні: Майдақара С.А. Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
2.2 Климат және ауа райы. Ауа райы деген не? |
|
Оқу мақсаттары: |
1.2.2.1 Ауа райының адамға және оның іс- әрекетіне әсерін анықтау. 1.2.3.1 Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
Тілдік мақсат: |
Тірек сөздер: жыл мезгілдері, ауа райы. қыс-зима - winter көктем– весна-Spring жаз- лето-summer күз-осень-autumn. Жетекші сұрақтар: Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген? Неше жыл мезгілі бар? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? Жылдың әр мезгілінде қандай ойын ойнайсың? |
|
Құныдылықтарға баулу: |
Топтық жұмыс кезінде ынтымақтастыққа баулу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Музыка,жаратылыстану |
|
Бастапқы білім: |
Жылдың 4 мезгілі: қыс, көктем, жаз, күз атауларын біледі. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40минут |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақ басы 5минут |
Психологиялық дайындық: Оқушылар зейінін сабаққа аудару және тақырыппен байланыс болуы мақсатында: Күндей жарқырап, Айдай арайлап. Жұлдыздай жарқырап, Судай таза көңілмен. Бүгінгі сабағымызды бастайық. – айтқызу. Қазір жылдың қай мезгілі? -... Суретте не көріп тұрсыңдар? -... Жыл мезгілдерін атайықшы. -... Әр жыл мезгілін сипаттайық: Мысалы: Қыс суық, ызғарлы... Жаз ыстық..
|
|
|
Сабақтың ортасы 30мин |
«Ой қозғау» П.И.Чайковскийдың «Қыс» шығармасын тыңдату, терезеге қарауын сұрау.(Бұл сабақ қыс мезгілінде өткізіледі.) Соңында бұл шығарманың «қыс» деп аталатынын айту. Өлең ұнады ма? Жыл мезгілдері – бұл шартты түрде бөлінген жылдың 4 кезеңі. Әр жыл мезгілі белгілі бір ауа райымен және табиғи өзгерістермен сипатталады. Ауа райы – қысқа уақыт мерзімі аралығында жергілікті жерде немесе басқа жерде болған атмосфералық жағдай. Ауа райы ашық, жаңбырлы, желді, қарлы болады. Суретпен жұмыс. Топқа бөлу: Жыл мезгілдерініңсипатын анықтау мақсатында жыл мезгілдеріне байланысты топқа бөлу. Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер құрастыру. «Пазл» әдісі. 1-топ: «Қыс» 2-топ: «Көктем» 3-топ: «Жаз» 4-топ: «Күз» «Ойлан» «Топтық жұмыс» Топтық суреттен басқа мезгілдеріне байланысты суреттер тарату.Әр топ бөлінеген тобы брйынша: 1-топ: Қыс бейнесін 2-топ: Көктем бейнесін 3-топ: Жаз бейнесін 4-топ: Күз бейнесінің- жыл мезгілінің суретін құрастыра отырып сипаттайды. Өз өмірлік тәжірибиемізден мысаладар алуымызға болады. Кітаптағы суреттен не байқадыңыздар? Мыс: Күзде егін жинайды.Көктемде жер жыртады. Кері байланыс: - Топтық жұмыс кезінде не қиын болды? -... - Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Көктем мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Жаз мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Күз мезгілінде ауа райы қандай болады? Бағалау: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Мәтінмен жұмыс: Берілген мәтінді оқыту(әр топтан бір оқушыға). Талқылау. Табиғатта бос уақытты өткізу қай мезгілде мүмкіншілігіміз көбірек болады екен? -....
Неліктен? (Әр мезгілдің өз ерекшелігі болатындығын ұғынады). -.... «Орындап көр» «Жұптық жұмыс» Ауа – райын бақылауға тапсырма беремін.Оқушылар ауа- райын бақылап, деректерді бақылау парағына түсіреді 2/1 (бұлтты, температура, жел т.б)
Кері байланыс: Тапсырманы орындауда не қиындқ туғызды? -... Бағалау : парақтарына смайлик жапсыру арқылы бағалау. Ереже: Ауа температурасы, бұлт, жауын шашын, жел- мұның бәрі ауа райы деп аталатынын айтып сөзімді қорытындылаймын. «Сергіту сәті»: Түн болды Күн шықты Аспанды бұлт торлады, Тырс-тырс жаңбыр жауды, Қатты жел соқты, Нөсер жауды, Найзағай шарт етті, Күн жарқ етті. «Дәптермен жұмыс»:Ауа райының ерекшеліктерін, қай жыл мезгілінде қандай ауа райы болатындығын және соған сай адамдар қандай киімдер киінетінін ұғындыру. 1.
2.
«Бағалау» :смайликтермен. «Сен білесің бе?» Жеріміздің аумағы қандай? -... -Еліміздің бір күнде барлық жерінде бірдей ауа райы болуы мүмкін бе? -... -Йә, дұрыс айтасыңдар. Еліміздің аумағы өте үлкен. Бір күнде еліміздің оңтүстігінде жылы болса, солтүстігінде салқын болуы мүмкін. «Бағалау»: Белсене араласқан оқушыларды мадақтау. Қалыптастырушы бағалау: Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Қолдану Бағалау критерийі:
1.Тапсырма: Суреттерге мұқият қара. Адамдарға ауа райы қалай әсер етеді? Әңгімеле
Дескриптор: -ауа райының адамның көңіл күйіне тигізетін әсері туралы айтады; - адамдардың ауа райына қатысты іс-әрекетін сипаттайды. 2.Тапсырма : Жыл мезгілдерін ата. Жылдың әр мезгілінде бос уақытыңды қалай өткізесің? Әңгімеле
Дескриптор : - жыл мезгілдерін атайды; - жылдың әр мезгіліндегі бос уақытын өткізу мүмкіндіктері туралы әңгімелейді. Кері байланыс: -Тапсырманы орындауда қай тұсы қиын болды? -Жыл мезгілдерін атайықшы. -Ауа райының біздің көңіл күйімізге әсері қандай екен? |
музыка
Суреттер
Бақылау парақтары
Жұмыс дәптері
|
|
Сабақтың соңы 5ми |
«Рефлексия» «Ойын алаңқайы» Балалардың қолына бір-бірден бала суретін тарату. Тақтаға сурет
ілу -Неліктен? Не себеп? -Бүгінгі сабақта не түсініксіз болды? -... |
|
|
Саралау: |
Бағалау: |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы: |
|
Қабілеті жоғары оқушыларға:
Мысалы:
Қабілеті төмен оқушыларға: - Жыл мезгілдері мен киімдерін сәйкестендіру. |
Басбармақ, от шашу,смайлик, мадақтау, екі жұлдыз бір ұсыныс. |
-Партада дұрыс отыру, оқу құралдарын дұрыс пайдалану. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Климат және ауа райы. Ауа райы деген не?"
"Климат және ауа райы. Ауа райы деген не?"
|
Пән: Дүниетану Мектеп: №275 орта мектеп Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:4 Бізді қоршаған орта Мұғалімнің атыжөні: Майдақара С.А. Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
2.2 Климат және ауа райы. Ауа райы деген не? |
|
Оқу мақсаттары: |
1.2.2.1 Ауа райының адамға және оның іс- әрекетіне әсерін анықтау. 1.2.3.1 Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
Тілдік мақсат: |
Тірек сөздер: жыл мезгілдері, ауа райы. қыс-зима - winter көктем– весна-Spring жаз- лето-summer күз-осень-autumn. Жетекші сұрақтар: Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген? Неше жыл мезгілі бар? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? Жылдың әр мезгілінде қандай ойын ойнайсың? |
|
Құныдылықтарға баулу: |
Топтық жұмыс кезінде ынтымақтастыққа баулу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Музыка,жаратылыстану |
|
Бастапқы білім: |
Жылдың 4 мезгілі: қыс, көктем, жаз, күз атауларын біледі. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40минут |
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақ басы 5минут |
Психологиялық дайындық: Оқушылар зейінін сабаққа аудару және тақырыппен байланыс болуы мақсатында: Күндей жарқырап, Айдай арайлап. Жұлдыздай жарқырап, Судай таза көңілмен. Бүгінгі сабағымызды бастайық. – айтқызу. Қазір жылдың қай мезгілі? -... Суретте не көріп тұрсыңдар? -... Жыл мезгілдерін атайықшы. -... Әр жыл мезгілін сипаттайық: Мысалы: Қыс суық, ызғарлы... Жаз ыстық..
|
|
|
Сабақтың ортасы 30мин |
«Ой қозғау» П.И.Чайковскийдың «Қыс» шығармасын тыңдату, терезеге қарауын сұрау.(Бұл сабақ қыс мезгілінде өткізіледі.) Соңында бұл шығарманың «қыс» деп аталатынын айту. Өлең ұнады ма? Жыл мезгілдері – бұл шартты түрде бөлінген жылдың 4 кезеңі. Әр жыл мезгілі белгілі бір ауа райымен және табиғи өзгерістермен сипатталады. Ауа райы – қысқа уақыт мерзімі аралығында жергілікті жерде немесе басқа жерде болған атмосфералық жағдай. Ауа райы ашық, жаңбырлы, желді, қарлы болады. Суретпен жұмыс. Топқа бөлу: Жыл мезгілдерініңсипатын анықтау мақсатында жыл мезгілдеріне байланысты топқа бөлу. Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер құрастыру. «Пазл» әдісі. 1-топ: «Қыс» 2-топ: «Көктем» 3-топ: «Жаз» 4-топ: «Күз» «Ойлан» «Топтық жұмыс» Топтық суреттен басқа мезгілдеріне байланысты суреттер тарату.Әр топ бөлінеген тобы брйынша: 1-топ: Қыс бейнесін 2-топ: Көктем бейнесін 3-топ: Жаз бейнесін 4-топ: Күз бейнесінің- жыл мезгілінің суретін құрастыра отырып сипаттайды. Өз өмірлік тәжірибиемізден мысаладар алуымызға болады. Кітаптағы суреттен не байқадыңыздар? Мыс: Күзде егін жинайды.Көктемде жер жыртады. Кері байланыс: - Топтық жұмыс кезінде не қиын болды? -... - Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Көктем мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Жаз мезгілінде ауа райы қандай болады? -... -Күз мезгілінде ауа райы қандай болады? Бағалау: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Мәтінмен жұмыс: Берілген мәтінді оқыту(әр топтан бір оқушыға). Талқылау. Табиғатта бос уақытты өткізу қай мезгілде мүмкіншілігіміз көбірек болады екен? -....
Неліктен? (Әр мезгілдің өз ерекшелігі болатындығын ұғынады). -.... «Орындап көр» «Жұптық жұмыс» Ауа – райын бақылауға тапсырма беремін.Оқушылар ауа- райын бақылап, деректерді бақылау парағына түсіреді 2/1 (бұлтты, температура, жел т.б)
Кері байланыс: Тапсырманы орындауда не қиындқ туғызды? -... Бағалау : парақтарына смайлик жапсыру арқылы бағалау. Ереже: Ауа температурасы, бұлт, жауын шашын, жел- мұның бәрі ауа райы деп аталатынын айтып сөзімді қорытындылаймын. «Сергіту сәті»: Түн болды Күн шықты Аспанды бұлт торлады, Тырс-тырс жаңбыр жауды, Қатты жел соқты, Нөсер жауды, Найзағай шарт етті, Күн жарқ етті. «Дәптермен жұмыс»:Ауа райының ерекшеліктерін, қай жыл мезгілінде қандай ауа райы болатындығын және соған сай адамдар қандай киімдер киінетінін ұғындыру. 1.
2.
«Бағалау» :смайликтермен. «Сен білесің бе?» Жеріміздің аумағы қандай? -... -Еліміздің бір күнде барлық жерінде бірдей ауа райы болуы мүмкін бе? -... -Йә, дұрыс айтасыңдар. Еліміздің аумағы өте үлкен. Бір күнде еліміздің оңтүстігінде жылы болса, солтүстігінде салқын болуы мүмкін. «Бағалау»: Белсене араласқан оқушыларды мадақтау. Қалыптастырушы бағалау: Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну Қолдану Бағалау критерийі:
1.Тапсырма: Суреттерге мұқият қара. Адамдарға ауа райы қалай әсер етеді? Әңгімеле
Дескриптор: -ауа райының адамның көңіл күйіне тигізетін әсері туралы айтады; - адамдардың ауа райына қатысты іс-әрекетін сипаттайды. 2.Тапсырма : Жыл мезгілдерін ата. Жылдың әр мезгілінде бос уақытыңды қалай өткізесің? Әңгімеле
Дескриптор : - жыл мезгілдерін атайды; - жылдың әр мезгіліндегі бос уақытын өткізу мүмкіндіктері туралы әңгімелейді. Кері байланыс: -Тапсырманы орындауда қай тұсы қиын болды? -Жыл мезгілдерін атайықшы. -Ауа райының біздің көңіл күйімізге әсері қандай екен? |
музыка
Суреттер
Бақылау парақтары
Жұмыс дәптері
|
|
Сабақтың соңы 5ми |
«Рефлексия» «Ойын алаңқайы» Балалардың қолына бір-бірден бала суретін тарату. Тақтаға сурет
ілу -Неліктен? Не себеп? -Бүгінгі сабақта не түсініксіз болды? -... |
|
|
Саралау: |
Бағалау: |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы: |
|
Қабілеті жоғары оқушыларға:
Мысалы:
Қабілеті төмен оқушыларға: - Жыл мезгілдері мен киімдерін сәйкестендіру. |
Басбармақ, от шашу,смайлик, мадақтау, екі жұлдыз бір ұсыныс. |
-Партада дұрыс отыру, оқу құралдарын дұрыс пайдалану. |
шағым қалдыра аласыз




























