Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері

Тақырып бойынша 30 материал табылды

Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері

Материал туралы қысқаша түсінік
Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері туралы нақты мәлімет беру
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Тексерілді»

Директордың оқу ісі жөніндегі

орынбасары: А.Тулегенова

Бөлім

Атмосфера

Педагогтың аты-жөні

Ж.Букенбаева

Күні

17.11.2023 жыл

Сынып:8 «Г»

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.2.5 климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді (жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде)


Сабақтың мақсаты


-климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсерін анықтайды Климат және ауа райы ұғымдарының айырмашылықтарын біледі, олардың әсер ету жағдайларын біледі.

Бағалау критерииі

  • климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға бере алады.

  • Атмосфераның құрамы мен қабаттарын сызба түрінде көрсетеді;


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

Ұйымдастыру. «Миға шабуыл»

Климаттық құбылыстар туралы бейнеролик көрсетіледі «атмосфералық құбылыстардың адамзат шаруашылығына тигізетін қандай кері әсерін білесіңдер» деп оқушыларға сұрақ қойылады

Реттік сандар арқылы оқушылар шағын 4 топқа бөлінеді.

«Сөзжұмбақ» әдісі арқылы сабақтың тақырыбың анықтайды.














А

р

г

о

н





















Т

е

р

м

о

м

е

т

р




к

л

и

М

а

т






















о

з

О

н
















л

и

т

о

С

ф

е

р

а




















Ф

л

ю

г

е

р






д

о

ж

д

о

м

Е

т

р
















г

и

д

Р

о

с

ф

е

р

а








б

у

л

А

н

У












  1. Ауа құрамына кіретін газ?

  2. Температураны өлшейтін құрал

  3. Көп жылдық ауа райының режимі

  4. Ультра күлгін сәуле өткізбейтін қабат

  5. Жердің беткі қатты қабаты

  6. Желдің бағытын өлшейтін құрал

  7. Жаңбырдың мөлшерін өлшейтін құрал

  8. Жердің су қабығы

Судың сұйық күйден газ тәрізді күйге өтуі

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс












Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

Тапсырма 1. Топтық жұмыс.

Оқушылар 4 топқа бөлінеді

1.топ: көктайғақ

2 топ: үсік

3 топ: құйын

4 топ: нөсер жауын

Мәтінмен және өз тәжірибелерін пайдалана отырып, климаттың адамзат шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді.

Дескрипторлар

Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсерін анықтайды

Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін оң , теріс әсерлерін сиапттайды

Климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді.

Ж ұптық жұмыс

Қысым аймақтарының сызбасы беріледі. Тұрақты желдердің сызбасы беріледі. Қасындағы көршісімен ақылдаса отырып сызбаны осы сызбаны талдайды.



Бағалау

р/с

Дескрипторлар

Климаттың циркуляциясын түсіндіре алады

1

Циркуляцияны түсіндіре алады

2

Себептерін түсіндіре алады.

-Арнайы тапсырма топтық жұмысқа арналған: «Топтасыру» әдісі арқылы «Климат түзуші факторлары» тақырыбына арналған тапсырма беріледі.

1 –топ. «Ауа райы» туралы ойларыңызды жинақтап стикерге жазып, тақтаға бұлттарға жабыстырыңыз.

2-топ. «Климат» туралы ойларыңызды жинақтап стикерге жазып, тақтаға бұлттарға жабыстырыңыз.

3- топ. Венн диаграммасы арқылы «Ауа райы» мен «Климатты» сипаттайды.

4-топ. Климат қалыптастырушы факторларға сызбанұсқа құрастырыңыздар.


Бағалау критерий

Дескриптор

Атмосфераның құрамдас бөліктерін анықтайды

  • Мәтінмен оқып танысады;

  • Мәтінді бір-біріне әңгімелейді;

  • Атмосфераның құрамдас бөліктері туралы

түсінеді;

  • Атмосфераның құрамдас бөліктерін топтастырады.

3-тапсырма. Терминдерді анықтамаларымен сәйкестендіріңіз.

Климат

ауаның жер бетіне қатысты көбінесе горизонталь бағытта қозғалуы

Ауа-райы

процестердің қозғаушы күші немесе оларға ықпалы бар жағдай.

Атмосфералық қысым

атмосфераның жер бетіне таяу қабаты- тропосфераның белгілі бір жердегі белгілі бір қысқа мерзімдік (тәулік, апта, ай) жай-күйі

Жел

атмосфераның жер бетіне және ондағы заттарға түсіретін қысымы

Фактор

белгілі бір жердегі ауа райының көп жылдық режимі, яғни осы жерде болуға тиісті ауа райы жағдайларының жиынтығы мен оның бір ізбен өзгеріп отыруы

Тапсырманы пысықтау үшін «Төрттік диктант» әдісі арқылы оқушыларға «Оттегі» деген сөз бойынша төмендегі 4 қадам бойынша тапсырма беріледі. (Бұл әдістің жүру барысы бойынша осы тапсырмаға қатысты 1 сөз, 1 сұрақ, 1 жауап, 1 сөйлем бойынша қорытындылау.

Мысалы:

  1. Оттегі

  2. Ауаның құрамында оттегі қанша пайызды құрайды?

  3. Ауаның құрамында оттегі 20,94%.

4.Атмосфера массасының біраз бөлігі азотты – оттекті газдан(20,94%) тұрады.

Бағалау критерий

Дескриптор

Атмосфера құрамындағы газдардың мөлшерін анықтайды

  • Атмосфера ауасың құрайтын газдардың пайыздық үлестерін диаграммада көрсетеді;

  • Атмосфера қабаттарын қалыңдықтарын көрсете отырып, сызба түрінде бейнелейді.

  • Атмосфералық ауаны құрайтын газдардың пайыздық үлесін анықтай алады.


Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі




Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Бағалау критерийлер











Бағалау парақшасын толтырады.



ҚБ Бағдаршам



Ашық сұрақ-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Кері байланыс: «Баспалдақ» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды:

түсіндім – ең жоғарғы сатысына күннің суретін жапсыру,

толық түсінбедім – баспалдақтың ортасына бұлт артындағы күннің суретін жапсыру,

түсінбедім – ең төменгі сатысына бұлттың суретін

жапсыру.

Үйге тапсырма:

Г еографиялық терминдермен жұмыс жасаңыз: климат, пассат, муссон, бриз, циклон, антициклон, атмосфералық фронт, тура және жалпы күн радиациясы,.

Өздерініз тұратын жердің ауа-райына, климатына сипаттама жазыңыз.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.12.2025
18
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі