Қысқамерзімді сабақ жоспары
-
Бөлім:
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа!
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты
Суанбекова Д.Д
Күні:
14.11.2024 жыл
Сынып: 6
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
А.Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің тілі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
Сабақтың мақсаты
-
шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтайды;
-
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; ә)Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеруге, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
||||||||||||||||||
|
10 минут |
Алдыңғы сабақты қорыту мақсатында оқушыларға «WordWall» платформасы арқылы сұрақтар береді. Абайдың әкесінің есімі? Ұлжан Құнанбайдың нешінші әйелі? Абайдың қанша поэмасы бар? Қандай лирикалық өлеңдерін білесің? Абайдың шеше қара сөзі бар? Абайдың қандай өлеңін жатқа білесің, бір шумағын айтып бер? Абайдың ізін қуған шәкірттері кімдер? |
Оқушылар Абай Құнанбайұлының өміріне байланысты пысықтау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,талқы-лауға белсенді қатысқан оқушыға «Жарайсың!», «Керемет», «Тамаша» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«WordWall» платформасы Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
10 минут |
-Оқушылар «Шашу» әдісі арқылы кәпиттердің түсіне қарай екі топқа бөлінеді. 1-топ «Адалдық» 2-топ «Сыйластық» Оқушылардан топтардың атаулары туралы ойларын сұрайды. Адасқан әріптер арқылы жаңа сабақты болжау -Оқушылардың ойын тыңдайды. -Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. |
-Кәмпиттердің түсіне қарай 2 топқа бөлінеді. -Топтардың атаулары туралы өз ойларын айтады.
Адасқан әріптерді орнына қою арқылы жаңа тақырыпты болжайды. -Оқушылар өз ойымен бөліседі. |
Мұғалім балаларды кері байланыс арқылы марапаттайды. |
Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Топтық жұмыс |
Мұғалім оқушыларға төмендегідей топтық тапсырмалар береді. 1. «Түсіндірме күнделік» әдісі
|
«Түсіндірме күнделік» әдісі
Дескрипторы: Оқушылар өлеңнен көркем ауыстыруларды тауып, оның ережесін түсіндіреді. |
«Алтын сақа» , «Күміс білезік »әдісі бойынша бағалау. 5 балл |
Кестелер АКТ Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс
15 минут |
2. «Жазушы» әдісі |
«Жазушы» әдісі
Дескрипторы: шығарманың тақырыбын, идеясын, жанрын, шумағын, тармағын, бунағын, буынын, ұйқасын табады. |
«Алтын сақа» , «Күміс білезік »әдісі бойынша бағалау. 5 балл |
Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Үйге тапсырма 1 минут 2 минут
|
«Сөйлемді аяқта» әдісі Үйге тапсырма: 6-тапсырма «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін мәнерлеп жатқа айту Мұғалімнің қорытынды бағалауы |
Оқушылар «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы сабақ бойынша өз ойларын қорытындылайды. Шығарманы мәнерлеп жатқа айтады. |
|
АКТ Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
Тексерілді: Ф.К.Рахметова
|
Көркем ауыстырулар |
Ережесі |
Өлеңнен үзінді |
|
Метафора |
|
|
|
Гипербола |
|
|
|
Антитеза |
|
|
|
Эпифора |
|
|

«Жазушы» әдісі
|
Авторы |
|
|
Тақырыбы |
|
|
Идеясы |
|
|
Жанры |
|
|
Шумақ |
|
|
Тармақ |
|
|
Бунақ |
|
|
Буын |
|
|
Ұйқас |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
кмж
кмж
Қысқамерзімді сабақ жоспары
-
Бөлім:
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа!
Педагогтің тегі,аты, әкесінің аты
Суанбекова Д.Д
Күні:
14.11.2024 жыл
Сынып: 6
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
А.Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің тілі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
Сабақтың мақсаты
-
шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтайды;
-
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; ә)Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеруге, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
||||||||||||||||||
|
10 минут |
Алдыңғы сабақты қорыту мақсатында оқушыларға «WordWall» платформасы арқылы сұрақтар береді. Абайдың әкесінің есімі? Ұлжан Құнанбайдың нешінші әйелі? Абайдың қанша поэмасы бар? Қандай лирикалық өлеңдерін білесің? Абайдың шеше қара сөзі бар? Абайдың қандай өлеңін жатқа білесің, бір шумағын айтып бер? Абайдың ізін қуған шәкірттері кімдер? |
Оқушылар Абай Құнанбайұлының өміріне байланысты пысықтау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,талқы-лауға белсенді қатысқан оқушыға «Жарайсың!», «Керемет», «Тамаша» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«WordWall» платформасы Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
10 минут |
-Оқушылар «Шашу» әдісі арқылы кәпиттердің түсіне қарай екі топқа бөлінеді. 1-топ «Адалдық» 2-топ «Сыйластық» Оқушылардан топтардың атаулары туралы ойларын сұрайды. Адасқан әріптер арқылы жаңа сабақты болжау -Оқушылардың ойын тыңдайды. -Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. |
-Кәмпиттердің түсіне қарай 2 топқа бөлінеді. -Топтардың атаулары туралы өз ойларын айтады.
Адасқан әріптерді орнына қою арқылы жаңа тақырыпты болжайды. -Оқушылар өз ойымен бөліседі. |
Мұғалім балаларды кері байланыс арқылы марапаттайды. |
Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Топтық жұмыс |
Мұғалім оқушыларға төмендегідей топтық тапсырмалар береді. 1. «Түсіндірме күнделік» әдісі
|
«Түсіндірме күнделік» әдісі
Дескрипторы: Оқушылар өлеңнен көркем ауыстыруларды тауып, оның ережесін түсіндіреді. |
«Алтын сақа» , «Күміс білезік »әдісі бойынша бағалау. 5 балл |
Кестелер АКТ Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс
15 минут |
2. «Жазушы» әдісі |
«Жазушы» әдісі
Дескрипторы: шығарманың тақырыбын, идеясын, жанрын, шумағын, тармағын, бунағын, буынын, ұйқасын табады. |
«Алтын сақа» , «Күміс білезік »әдісі бойынша бағалау. 5 балл |
Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Үйге тапсырма 1 минут 2 минут
|
«Сөйлемді аяқта» әдісі Үйге тапсырма: 6-тапсырма «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін мәнерлеп жатқа айту Мұғалімнің қорытынды бағалауы |
Оқушылар «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы сабақ бойынша өз ойларын қорытындылайды. Шығарманы мәнерлеп жатқа айтады. |
|
АКТ Оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, сызғыш |
Тексерілді: Ф.К.Рахметова
|
Көркем ауыстырулар |
Ережесі |
Өлеңнен үзінді |
|
Метафора |
|
|
|
Гипербола |
|
|
|
Антитеза |
|
|
|
Эпифора |
|
|

«Жазушы» әдісі
|
Авторы |
|
|
Тақырыбы |
|
|
Идеясы |
|
|
Жанры |
|
|
Шумақ |
|
|
Тармақ |
|
|
Бунақ |
|
|
Буын |
|
|
Ұйқас |
|
шағым қалдыра аласыз













