Көбейтіндіні , бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Көбейтіндіні , бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
Көбейтіндіні ,бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару ережесін біледі және де осы тақырыптағы есептерді шығара алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы




Сынып : 6 Пәні : математика

Сабақ тақырыбы:

Санды теңсіздіктердің қасиеттері

Сабақ мақсаты:

Санды теңсіздіктің қасиеттерімен таныстыру және оларды әртүрлі жағдайларда дұрыс жаза білуге, есептеулерде қолдана білуге үйрету.Берілген тақырып бойынша оқушылардың білімін жүйеге келтіру, математикалық тұрғыда сауатты жазып, оқуға дағдыландырып, оқушының зерделі ойын дамыту. 

Табыс критерийлері:

«Кубизм», «Көршінді тексер», «Болжау» , «Ойлан-бөліс-талқыла», «Миға шабуыл» Рефлексия.


Сабақ түрі , әдісі

Жаңа сабақ .Блум таксаномиясы 


Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

2 мин

Ұйымдастыру. 





/3 мин/ «Қайталау - білім анасы» 


Оқушылармен сәлемдесу, Психологиялық дайындық жасау. 
Оқушылар өз туылған күндері бойынша іс – қимылдар жасайды. 
«Көршіңді тексер» үй жұмысын тексеру: 

Жаңа білімді меңгеруге ынталандыру кезеңі 
Санды теңсіздік дегеніміз не?

Ол қалай жазылады? Санды теңсіздіктің сол жақ бөлігі, оң жақ бөлігі қайсы? а және в сандарының қайсысы үлкен, қайсысы кіші екенін қалай білеміз? Координаталық түзуде үлкен сан кіші санның қай жағында кескінделеді?


Мұғаліммен амандасады. 
Өткен тақырып бойынша түйген ойлары мен түсінбеген сұрақтарына байланысты пікірлерін айтады, ортаға салып, түсініктерін тереңдетеді.


Үй тапсырмасы ( 3 ұпай)


Оқушылар тапсырмаларды орындайды. 

Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңдар.


Білу. 
/10 мин/ 

«Галерияға саяхат»

Санды теңсіздіктің қасиеттері

1.Егер а саны в санынан үлкен болса, в саны а санынан кіші болады.

Егер a>b болса, онда b<a.

Ереже: Теңсіздіктің оң жақ, сол жақ бөлігінің орындарын ауыстырғанда теңсіздік белгісін өзгерту керек.

2. a>b және b>c болса , онда a>c.

Ереже: Егер а саны b санынан үлкен болса және b саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады.

3. a+c>b+c

Ереже:Сандытеңсіздіктіңекіжақбөлігіне де бірдейсандықосқаннантеңсіздік өзгермейді.

4. a>b болса, c – оң сан , ac >bc , a:c > b:c

Ереже: Теңсіздіктің екі жағын да бірдей оң санға бөлсек немесе көбейтсек теңсіздік өзгермейді.

5. a>bболса, c – теріс сан,

ac<bc , a:c<b:c

Ереже: Теңсіздіктіңекіжағын да теріссанғакөбейтсекнемесе бөлсек, теңсіздік қарама-қарсыға өзгереді.

6. Егер a>b болса, онда

1/a <1/b

Ереже:Егер а саны в саны

нан үлкен болса, онда оларға кері сандардың таңбасы қарама-қарсыға өзгереді.


Түсіну. 
/8 мин/















Қолдану. 
/7 мин/ 
 

«Ойлан-бөліс-талқыла» әдісі бойынша есептер шығару


Оқулықпен жұмыс


Семантикалық карта

Shape1 шешімдері


теңсіздіктер


Балл саны

x≤3

x≤6

x˂-2

x≤5

x>-1

X+2x>-3

2 балл







7x-8≤5x+2

3 балл







2x+5<x+3

3 балл







5(x-2)≥2x-1

4 балл








5 балл








Талдау. 
/5 мин/ 








Shape2



Сергіту сәті 
/2 мин/ 

Қасиеттер бойынша теңсіздік құрастыр.

Арам , қатыгез, мейірімді , адал, ақкөңіл , сыпайы , зұлым , жалқау , еріншек , ибалы , 

жинақтау. 
/7 мин/ 







Тест тапсырмасы

Бөлшекті салыстыр: 

B. C. 

25>20 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?

А.   B.  C. 

3. Сандарды салыстыр: 

А.  B.  C.

4. Қате тұжырымды көрсет, егер m>n болса.

А.   B.   C. 

Жауаптары:

1 – A (1 ұпай )

2 – B ( 1 ұпай )

3 – B (1 ұпай)

4 – C (1 ұпай)

Бағалау. 
/2 мин/ 



Үй тапсырмасы
/1 мин/


Рефлекция 
/2 мин/ 

тапсырма – «5» 
тапсырма – «4» 
тапсырма – «3»



959; № 960. 
Үй тапсырмасын күнделікке жазады. 



• Кім өз жұмысына қанағаттанды? 
• Не қиын болды? 
• Бұл қиындықты жеңу үшін не істеу керек? 
• Өзіңізді не үшін мадақтайсыз? Оқушылар өз пікірлерін еркін білдіреді
































































.




























































Сабақтың тақырыбы: Центрлік симметрия

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушылар нүктеге қатысты симметриялы фигураларды, центрлік симметриялы фигураларды, симметриялы фигураладың теңдігін, нүктеге қатысты симметриялы фигуралады салуды үйрену.

2. Логикалық ойлау қабілетін дамыту, ауызша жазбаша тіл байлығын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

3. Оқушыларды ұшқырлыққа, тапқырлыққа, ой өрісін кеңейтіп білімін арттыра білуге, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақтың міндеттері:

1. Танымдық қабілеттерін қалыптастыру.

2. Математикалық диктант және деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың білімін саралау.


Сабақтың типі: Аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: Геометрия

Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар,телесканер, деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың барысы.

I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабаққа дайындау


II. Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар шығармашылық

жұмыстарын өткізеді

III. Білімді тексеру кезеңі Оқушылардан 10 сұрақ бойынша

м.д аламын.Жауабы бойынша

сурет алады. М.д – та

өздерін - өздері бағалайды.

Shape3

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. Бір – бірімен қиылысатын түзулерді параллель түзулер дейміз.

2. Вертикаль бұрыштар өзара тең.

3. Перпендикуляр түзулер жазықтықты төрт тікбұрышқа бөледі.

4. Берілген нүктеден түзуге бірнеше перпендикуляр түзулер жүргізуге болады.

5. Берілген нүктенің абсциссасы мен ординатасы нүктенің координаталары деп аталады.

6. Қиылысатын екі түзудің екі ортақ нүктесі бар.

7.Егер түзу фигураны симметриялы екі бөлікке бөлсе, онда ондай фигура осьтік симметриялы фигура деп аталады.

8. -25 =25

9. Тік төртбұрыш, квадрат, шеңбер – осьтік симметриялы фигуралар. 10. Тік төртбұрыштың шексіз көп симметрия осі бар

IV. Жаңа материалды Оқушыларға өткен тақырыпты

түсіндіру әңгімелету арқылы жаңа тақырыпқа

кіремін. Тақтадағы көрнекілік

көмегімен оқушыларға бағыт беру

арқылы тақырыптың мазмұнын

өздері алады. Координаталар басы

О нүктесіне қатысты симметриялы

нүктенің координатасы қарама –

қарсы сандар болатынын өздері

қорытындылайды.



V. Бекіту:

а. Оқулықпен жұмыс Сынып екі деңгей бойынша

есептер шығарады.

I-деңгей II-деңгей

№ 1197 № 1203

№ 1200 № 1206 Оқушылар тақтамен дәптермен жұмыс жасайды.


ә. Логикалық тапсырма

Shape6

Әр қабырғаларындағы сандар қосындысы

200 болатындай 10,20,30,40,50,60,70,80,90

сандарын үшбұрыш қабырғаларындағы

дөңгелектерге орналастыр


VI. Сабақты қорытыдылау. Тақтадағы ілулі тұрған плакаттың қалташаларынан

Оқушылар сұрақтар алып, жауап берген соң

сұрақтар артына жасырған әріптерді ашады. Сонда

тікбұрышты координаталар жүйесін еңгізген

Франзуз математигі Рене Декарт (1596 – 1650)

есімін алады.




Д - А(2;3) нүктені координаталар басы О нүктесіне қатысты симметриялы нүктенің координатасын тап?


Е – Паралель сөзінің мағанасы, белгіленуі


К - Вертикал бұрыш дегеніміз не?


А – Перпендикуляр түзулер дегеніміз не?, белгіленуі


Р – Ширек, ширектің таңбалары.


Т – График дегеніміз не?




Д

Е

К

А

Р

Т



VII Бағалау. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

VIII. Үй тапсырмасын

беру

1. I-деңгей II-деңгей

1196 № 1205

1198 № 1207


Қосымша дәптерге

1202 № 1208



2. 5,10,15,20,25,30,35,40,45 сандарын әрі тік, әрі көлденең

қосындысы 75 болатындай төмендегі шаршыға

орналастыр.










Сабақтың тақырыбы : Көлем туралы есептер шығару


Пән:_геометрия Сыныбы: 11«а»

Тақырыбы:

Көлем тақырыбына есептер шығару

Жалпы мақсаты



Оқушылар геометриялық фигуралардың көлемі бойынша анықтама , теорема , формулалар туралы білімдерін тереңдетуе түсу және есептерді шығара білу.

Планиметрия мен стереометрия негіздеріне сүйеніп, көлем тақырыбына есептер шығарту;

Логикалық бейнелік есептер арқылы оқушылардың бағдарлы іскерлік құзыреттілігін дамыту;

Сызба жұмыстарын салуда этетикалық тәрбие және кәсіптік бағдар беру.

Оқу нәтижесі

Оқушылар көлемді есептеуге арналған есептерді шығара біледі.

Түйінді идеялар

Алған білімді жан –жақты қарап , күнделікті өмірде жүзеге асыру.


Сабақ мазмұны

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 мин







2 мин

Кіріспе:

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру:

«Жұптас, топтас, аралас» тренингі.


Сауалнама


Тұсаукесер: Үй тапсырмасы

Оқушылар шеңбер құрып тұрады, жұптасады, топтасады, араласады.

«Топтас» сөзіне қарай оқушылар топқа бөлінеді.


Жеке –жеке


Бірін-бірі бағалайды.



«5» -қызыл ,

«4»- көк,

«3»- жасыл түсті

жетондар


Жетондар

Оқулық






3 мин





10 мин





5 мин






2 мин




3 мин


Негізгі бөлім:

Бейне көрсетілім: «Хрустальды қалашық »



Оқулықпен жұмыс.

Топтарға бірдей есептер беріледі.




Болашақ үйімнің моделі.



Логикалық есептер



«Үй салуға қандай мамандар көмектеседі ?»



Геометриялық диктант





Оқушылар интерактивті тақтадан видео қарайды

және бейне көрсетілімдегі кездескен фигураларды атайды.


Оқушылар топ болып берілген есептерді шығарады. Топтар өзара жауаптарымен алмасып, бір-бірін бағалайды.


Топпен берілген плокатқа үй моделін сызады.


Ауызша жауап береді.



Мамандардың атқаратын қызметтерін айтады



Әрбір оқушы жеке орындайды












Бір- бірін бағалайды.



Шапалақ


Жарайсың !




Шапалақ




Критерий бойынша





АКТ


Бейне жазба



оқулық,





түрлі-түсті маркер







Қағаздар







2 мин

















2 мин

Кері байланыс:

« Сұрақтары бар қорап» әдісі:

Оқушылар тақырыпта түсінбегенін немесе тағыда білгісі келетін сұрақтарын жазып қорапшаға салады. Бұл сұрақтар келесі сабақта талқыланады.











Бағалау.





Үйге тапсырма. №33 есеп.




Ұнаған жануарлар тұсындағы қорапшаға оқушылар ұсыныстарын жазады. Білгісі келетін сұрақтар талқыланады.



Топ басшысы бағалу парағын толтырып , қорытынды

бағаларымен таныстырады.



33 есеп.

Әр оқушы өз үйінің көлемін табу







Бағалау парағы

Стикерлер.






Кері байланыс кестесі





Бағалау парағы



Сабақтың тақырыбы : Туындыны табуға күрделі есептер шығару

Сабақ тақырыбы:

Туындыны табуға күрделі есептер шығару

Сабақ мақсаты:

Туынды формулаларын пайдалана отырып, өрнектерді ықшамдау және формулаларды тиімді пайдалана білу

Табыс критерийлері:

  • Туынды формулаларын біледі

  • Өрнектерді ықшамдай алады

  • Формулаларды дұрыс қолдана алады

Сабақ түрі:

Қайталау сабағы


Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу

Таратылған кеспе қағаздар арқылы топтарға бөлінеді

Кеспе қағаздар

3 мин





Үй тапсырмасы Кері байланысСұрақ –жауап

а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)

ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))

б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)

в) с;х; (хп)’ – неге тең?(0;1;nxn-1)


Жалпы өтілген тақырып бойынша оқушылардың түйінді ойлары


30 мин

«Аквариумдағы алтын балық» әдісі арқылы

Бизнес, банк, қазынашылық банк, депозит, несие, факс, салық туралы түсініктері сұралады.

БИЗНЕС –пайда беретін кез келген қызмет түрі

БАНК–ақшамен жұмысты жүзеге асыратын , төлемдерге делдалдық жасайтын қаржы мекемесі

НЕСИЕ (кредит) –белгілі бір мерзімде өсіммен қайтарылатын қаржы, қарыз.

ФАКС – электронды поштамен берілетін жедел хат

САЛЫҚ – заң бойынша халықтан, кәсіпорындардан міндетті түрде алынатын төлем.

1 тапсырма: «Жарнама» Әр банк өз тұтынушыларын көбейту үшін жарнамалар жасайды

Халық банкі “Қосындының туындысын қалай табады? Мысал келтір

2. Альянс банкі “Көбейтіндінің туындысын қалай табады? Мысал келтір

3. Темір банкі “Бөліндінің туындысын қалай табады? Мысал келтір

2 тапсырма: «Депозиттерді ашуға рұқсат алу»

3-тапсырма «факс» Қаржы министрлігінен жіберілген факстағы тапсырманы орындау

теңсіздігін шеш, мұндағы

a) f(x)= 4х-3x2 ә) f(x)= 4х - б) f(x)= x2 -5х

4 тапсырма: Сергіту сәті «Математика тарихынан ? Ұлы тұлғалардың суреттері интербелсенді тақтадан көрсетіледі.

5-тапсырма: Салық жинау құқығына ие болу үшін төмендегі тапсырманы орында

«Білімді мыңды жығады» (Талапкер – 2011 тест тапсырмалары)

1) функциясы берілген табыңыз



2) функциясы берілген есептеңіз

3) f(x)= болса, онда табыңыз

4) f(x)=5x-2+1/x болса, онда табыңыз

5) функциясы туындысының

0 теңсіздігін шешіңдер

4. функциясы берілген табыңыз

6 тапсырма: «Несие (кредит)» беру құқығына ие болу үшін тест тапсырмасын орында (қандай да функцияны формуламен бер)

7 тапсырма. Сәйкестендіру тесті

3.

4.











Тапсырманы орындайды

Талдайды

Есепті шыгарады

Қағаз,

Қалам ,маркер


Тақта


5мин

Сабақты қорытындылау: “Автор орындығы” арқылы бір оқушыға тақырыпқа байланысты формулаларды сұрау.




5 мин


Рефлексия

Бағалау

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары

Бағалау парағы

Не сәтті өтті?


Не сәтсіз болды?


Нені дамыта алар едім?




Сабақтың тақырыбы : Рационал бөлшек және оның қасиеттері. Рационал бөлшектерді қысқарту.

Сабақтың мақсаты : Оқушыларға рационал бөлшек және оның қасиеттерін түсіндіру.

Білімділігі: Рационал бөлшек ұғымымен және қасиетімен , қысқарту тәсілімен таныстыру

Дамытушылығы:Таным белсенділігін арттыра отырып , тақырыпты өз бетімен меңгерту және есеп шығару барысында ережені қолдана білу.

Тәрбиелігі:Топпен жұмыс жасауда ұқыптылыққа , тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Негізгі идеялар: Рационал бөлшектің қасиеті мен ережесін ұғыну.

Оқу нәтижелері : Рационал бөлшекті және оның қасиеттерін біледі, қысқарта алады және де осы тақырыптағы есептерді шығара алады.

Қажетті құралдар: Плакат , стекер , электронды оқулық, интерактивті тақта, бағалау парағы.

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл:

1. Жигсо әдісі

Есептер шығару

Сәйкестік тест

Қызығушылықты ояту:

Тренинг. « Жемістер салаты » ( манго ,киви ,банан) . Осы тренинг арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасындағы есептер топпен тексеріліп , бағаланады.

Мағынаны ашу.

«Жигсо » әдісі бойынша жаңа сабақты меңгеру. Әрбір топқа жеке – жеке тапсырмалар беріледі.

«Манго» тобы:

түріндегі өрнекті рационал бөлшек деп атайды.

Мысалы : ; ; - рационал бөлшектер


Киви тобы:

Рационал бөлшектер қасиеті:

Егер рационал бөлшектің алымы мен бөлімінің таңбасы бойынша қарама –қарсы өрнекпен алмастырса , онда бөлшекке тепе –тең бөлшек шығады .

Банан тобы:

Егер рационал бөлшектің алымы мен бөлімінің таңбасына байланысты қарама –қарсы өрнекпен алмастырып және бөлшек алдындағы таңбаны ауыстырса , онда берілген бөлшекке тепе – тең бөлшек шығады.

Рационал бөлшектерді қысқарту.



Әр топ тақырып бойынша презентациялау барысында жаңа сабақ ережесін шығарады және жаңа мысалдар келтіріп ,шығару тәсілін тақтаға көрсетеді.


Топтарға кітаппен жұмыс ,яғни тақтаға әрбір топ мүшелері есептер шығарады .

Сергіту сәті : «Балапандар биі»

Сәйкестік тест

Сұрақ


-





Жауап

У-Z

2


Ы

Л

Б

А

Қ

Й









Оқушылар бағалау парағына критерий бойынша бағалап , қорытынды бағаларын шығарады.

Рефлексия. Смайликтер бойынша бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көрсетеді.

Дерек көз: Алгебра оқулығы 7 кл, әдістемелік құралы , математика сайдтар.

Үйге тапсырма : ережелерді жаттау ,№237,241 ,247 есептер







Сабақтың тақырыбы: Бірмүше .Бірмүшенің стандарт түрі.

Ортақ мақсат: Оқушыларға бірмүше және оның стандарт түрімен таныстыру .

1.білімділік: оқушыларға бірмүше туралы толық мағлұмат беру, оны стандарт түрге келтіруді түсіндіре отырып , есеп шығару барысында қолдана білуге қалыптастыру.

2. дамытушылық: сын тұрғысынан ойлау оқу дағдысын және зейін ,есте сақтау қабілетін дамыту.

3. тәрбиелік: ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу

Оқытудың нәтижесі: Нәтижесінде оқушылар бірмүше туралы толық мағлұмат алады , оны стандарт түрге келтіреді және оларға амалдар қолданып , өрнекті ықшамдауды меңгереді.

Негізгі идеялар: Сын тұрғысынан ойлау

Әдіс – тәсілдер: Ассосация , ротация ,семантикалық кесте

Қызығушылықты ояту.

Тренинг «Шырша биі»

Т опқа бөлу(әріпті өрнек ,санды өрнек , алгебралық өрнек).


Суреттерге қарап , сабақтың тақырыбын ашу.



Мағынаны тану.


Әр топ "Бірмүшелер" сөзіне ассосация құрады.



Топтарға тақырып бойынша ережелер және мысалдар беріледі ,оны топпен талдап ,басқа мысалдармен түсіндіреді. Осы кезде топтар бір –бірін бағалайды.

Санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.

Мысалы: авс ; 3а 2 х 3 у ; 2ху ; а 5 ; 3х 2 ; (5/7 )3 ; 9у 3 ;

Ортақ әріпті бөлігі бар және бір – бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады.

Мысалы: 2 в және -3а 2 в бірмүшелері ұқсас , -0,02а (х-у) 2 және 2/3 а(х-у )2 , -а (х-у)2 бірмүшелері ұқсас

2 х 3 у ; 2ху ; а 5 ; 3х 2 ; (5/7 )3 ; 9у 3 ;

Оқулықпен жұмыс . Жаттығулар орындау. Әр топ тақтаға есеп шығарған сайын ,есеп жауабымен дұрыс болса ,бір жетоннан беріліп , топқа үлесін қосып отырады.


Сергіту сәті : «Шөжелерім» биі.

Рефлексия.

Семантикалық кесте толтыру. Семантикалық кесте



-14х5 у4

27а 6

18а 4в 3

-6ав

9ав

-27 а12 в 6

4в 3

3в *(-2а)

Б

А

Ш

Ө

Е

П

Ф

(3а 2 ) 3

А

р

У

А

І

Ж

Ч

9ав*1/3а 3 в 2

Р

к

Ы

О

Ғ

Х

Н

ху*(-7ху2 )*2х 3у

Е

А

Д

Л

Ң

Н

Ш

(-3а 4 в 2 ) 3

Д

В

Я

Б

Ю

К

А

Семантикалық кесте толтырып , жасырылған сөзді табу.


Бүгінгі сабақ туралы ойлары мен ұсыныстары туралы смайликлермен көрсету


Дереккөздер:www.cpm.kz , www .darun.kz, оқулық .

Үйге тапсырма :№89, №94 ,98 және семантикалық карта құрып келу.



Сабақтың тақырыбы : Көбейтіндіні ,бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару.

Сабақтың мақсаты : Көбейтіндіні ,бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару ережелерімен таныстыру.

Білімділігі: тақырыпты өз бетімен меңгерту және есеп шығару барысында ережені қолдана білу.

Дамытушылығы: сыни ойлау қабілетін және есте сақтай ,логикалық ойлау қабілеттерін дамыту .

Тәрбиелігі:Топпен жұмыс жасауда ұқыптылыққа , тиянақтылыққа тәрбиелеу.


Оқу нәтижелері : Көбейтіндіні ,бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару ережесін біледі және де осы тақырыптағы есептерді шығара алады.

Негізгі идеялар: Көбейтіндіні ,бөлшекті және дәрежені дәрежеге шығару ережесін ұғыну.

Қажетті құралдар: Плакат , стекер , электронды оқулық, интерактивті тақта

Қызығушылықты ояту.

Тренинг. « Жемістер салаты » .Топтастыру. (көбейтінді , бөлшек ,дәреже)

«Кілттік сөздер» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.

Мағынаны тану .

«Түртіп алу» әдісімен жаңа сабақ ережесі ұсынылады .

1

Кез келген а ,в сандары мен кез келген натурал n саны үшін

(ав) n= а nShape7 вn

Мысалы :

(3 а х )3= 33 Shape8 а3 Shape9 х 3 =27 а3 х 3

2

Кезкелген а мен в Shape10 0) сандары мен кез келген натурал nсаны үшін мына теңдік орындалады

( а/в) n= аn/ вn

Мысалы :

(2ху/ 3ав) 5 = (2ху) 5 / (3ав) 5

3

Кез келген а саны мен кез келген n және m натурал сандары үшін мына теңдік орындалады.

n ) m =аnm

Мысалы :(х 4 )5 =х 20

Бұл тапсырманы алдымен жеке – жеке орындайды ,содан соң жұппен , сосын барып топпен талқылап , ортаға қорғауға шығады. Тақырып бойынша презентациялау барысында жаңа сабақ ережесін шығады.



Кітаппен жұмыс (есептер шығарады) .

Сергіту сәті «Арам зам –зам » биі.

Рефлексия :Сәйкестік тест

1.(ав)n= а) аnn

2.(авс) n= ә)авn

3.( ) n= б)а n m

4.(а n)m= в)аnn

5.( ) n= г)аnn

д)аn вnс n

е)аn вn/с nхnуn




Тест тапсырмасы:

1.210 *2 12 өрнегінің мәнін есепте

А) 2 2 ә) 222 б) 2 4

2. Дәрежеге шығарыңдар (3 2 )3

А) 35 ә) 37 б) 36

3. Көбейтіндіні дәрежеге шығарыңдар (3*4)2

А) 3 2/42 ә) 32 *42 б) 122

4. Дәрежеге шығарыңдар (ав /с)7

А) а7 в 72 ә) а3в 33 б) (ав)77

5.х –тің дәрежесі түрінде жаз (х2) 4 : (х3)2

А) х6 ә) х 8 б) х

Тест тапсырмасын бағалау критерийлері:


10 ұпай – «5»

7-9 ұпай – «4»

5-6 ұпай –«3»

0-4 ұпай – «2»

Оқушылар өзін –өзі бағалайды және де алған бағаларын бағалау парыған толтырады.

«Мейірімділік гүліне » бүгінгі сабақ бойынша өз тілек ,ұсыныс , пікірлерін жазып кетеді.


Дерек көз: Алгебра оқулығы 7 кл, әдістемелік құралы , электронды оқулық ,математика сайдт.


Үйге тапсырмас: Оқулық бойынша есептер беру және қосымша 2 логикалық есеп шығару.

Сабақтың тақырыбы: “Рационал сандарды көбейту”

Мақсаты: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу.

- Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей сандарды көбейтіп, көбейтіндіні таба білуге үйрету;

- Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру; - Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Оқу нәтижелері : Рационал сандарды көбейту ережесін біледі және де осы тақырыптағы есептерді шығара алады.

Негізгі идеялар: Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей сандарды көбейтіп, көбейтіндіні таба білу.

Қажетті құралдар: Плакат , стекер , электронды оқулық, интерактивті тақта.

Қызығушылықты ояту.

Тренинг. « Математикалық поезд »

1. Купеге билет алу үшін тест тапсырмасынан “5”-тік баға алу

2. Плацкартқа билет алу үшін тест тапсырмасынан “4”-тік баға алу керек

3. Жалпы вагонға билет алу үшін тест тапсырмасынан

3”-тік баға алу керек


Тест тапсырмалары MyTest бағдарламасымен құрылған.
Компьютерде орындайды. Әрбір оқушы алдарындағы компьютерде орындайды. Тест тапсырмасы үйге берілген тақырыпқа байланысты құрылған . Тест тапсырмасы орындалып ,оқушылар «Математикалық поездға» билет алып , «Білім » қаласына аттанды.


Мағынаны тану .

Оқушылар тақтада көрсетілген ережені толық оқып шығып ,өз беттерінше жаңа сабақты меңгереді. Сонымен қатар нақты мысалдарға көңіл бөліп ,олардың шығарылуын қадағалап , талдау керек.


А деңгей- жалпы вагондағы оқушыларға

1. а) -7 · 12 б) -9 · (-13)

ә) 5 ·( -15 ) в) (-30) · (+4)



В деңгей –плацкарт вагондағы оқушылар

а) -9 · 0,2 б) -0,9 · 1/3

ә) (-15 ) ·(-0,1 ) в) (-0,15) · (-10/3)



С деңгей - Купедегі оқушыларға

а) -0,2 · (-5) · 14 б) (-4) · (-7/10) · 5

ә) (-0,35 ) ·(-0,3 ) · (-4) в) (-3/4 · (-1/2 ) · (-1/8)


Рефлексия .




Бағалау .Оқушылар орындаған тапсырма деңгейлеріне байланысты бағаланады.

Үйге тапсырма :№522 №527 есептер , 2 логикалық есептер.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.11.2018
1241
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі