Математика
|
Уақыты:
|
Кабинет:
|
Мұғалім:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көбейтіндіні санға бөлу
|
Сілтеме
|
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор
|
Сабақтың жабдығы
|
суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған
үлестірмелер.
|
Жалпы мақсаттар
Оқыту
нәтижесі
|
Мақсаты мен
міндеттері: .көбейтудің терімділік
қасиетімен таныстыру, шапшаң есептеуге үйрету, есептердің шешуін
табуға үйрету.
1.Білімділік: мемлекеттік білім
стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды
игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының
математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге
қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық
білімдерін өмірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге
асыру.
Сабақ
түрі : жаңа
сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, қималы
карточкалар,
Әдіс-тәсілдер:жұптық, топтық,
өзіндік
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
|
Топқа
бөлу
|
Оқушыларға кесілген суреттер
үлестіріледі.
|
Қолдарына
алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді
тақтаға іледі.
|
Ынтымақтастық атмосферасы
|
Балалар, бір – біріңе
қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің
айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты
баламын,
Жан дүниемде күн
нұрлы
Жылуым
мол бойымда.
|
Оқушылар
бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал
қалыптастырады.
|
Үй тапсырмасын
пысықтау
|
Ауызша
есептеу:
1) жоғарыда 21 кітап, төменде
7 кітап болса,онда жоғарыдағы кітап, төмендідегі кітаптардан
неше есе артық?
2) Егер сыныпта 12 ұл және 6
қыз болса, онда қыздар ұлдардан неше есе кем?
3) Егер аквариумда 9ақ балық
және 3 көк балық болса, онда ақ балық көк балықтан неше есе
артық?
4) Егер тәрелкеде 8 алма және
4 алмұрт болса, онда алмұрт алмадан неше есе кем?
5) Егер
Асанда 16 гүл және Айнұрда 2 гүл болса, онда Асанда гүл неше есе
артық?
|
Жаңа
сабақ
|
1-тапсырма
(3*2)*5=6*5=30
(5*4)*2=20*2=40
3*(2*5)=3*10=30
5*(4*2)=5*8=40
2-тапсырма
А) 2 және 4 сандарының
көбейтіндісін 2-ге көбейт (4*2)*2
Б)6 және 3 сандарының қосындысын 7ге
көбейт (6+3)*7
В) 36-ға 81 және 9 сандарының бөліндісін
қос 36+ 81:9
Г) 7 және 6 сандарының көбейтіндісінен
24-ті азайт 7*6-24
Оқулықтағы
тапсырмаларды топтарға бөліп орындау.
Дәптермен
жұмыс.
Қосымша
тапсырмаларды орындау.
|
Сергіту сәті
|
Бірнеше
бірлікке азаюға берілген есептер
1. Қоянда 5 қызыл және 2-ге кем көк шар бар.Қоянда қаншакөк
шар? 2.
Арманда 6 машина, ал Ерланда 3 машина кем болды. Ерланда неше
машина болды?
3. Айман 8 есеп шығарды, Баян 3 есеп кем шығырды. Баян неше есеп
шығарды?
4. Аюда 6 шар бар, Қоянда 3 шар кем болды. Қоянда қанша шар
болды?
5. Дымбілмес 4 балмұздақ жеді, Білгіш 2 балмұздақ кем жеді. Білгіш
қанша балмұздақ жеді?
|
Ой
толғаныс
|
3-тапсырма
1м-8дм
6см
4дм8см+5дм8см
2м6дм+7м4дм
54см+4дм8см
4-тапсырма
Дүңгіршекте 48 ашық хат
бар. Маралар ашық хаттар қарағанда 8 есе кем, ал конверттер
маркаларға қарағанда 6 есе артық. Дүңгіршікте неше коверт
бар?
1-топ
Зәуре, Айнұр, Қымбат
және Самалдың біреуі:6 наурызда, екіншісі 7 сәуірде, үшіншісі 6
шіледеде, төртіншісі 20 наурызда туған. Айнұр мен Қымбат бір айда
туды, ал Қымбат пен Зәуренің туған күндері бірдей.Әр қыздың қай
күні және қай айда туғанын анықта.
2-топ
Ойыншық жасау үшін қыз
бала 4 жолақ кесті.Әр келесі жолақты ол алдыңғысынан 2 есе қысқа
кесті.Егер төртінші жолақтың ұзындығы 42 см болса, бірінші жолақтың
ұзындығын тап.
3-топ
Дымбілиес
пен оның достары 3 алты орынды зымыранмен Айға ұшпақшы болды.Егер
зымыранда 9 орын болса, неше зымыран қажет
болады?
|
Сабақты бекіту
|
Бүгінгі
сабақта біз не істедік?
|
Саған
қайсы тапсырма қиын болды?
|
Үй
тапсырмасы
|
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындау
|
Оқушылар
күнделіктеріне жазады
|
Бағалау
|
Бүгінгі
сабақ ұнады ма?
Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
|
Бағалау
парақшасын толтырады
|
Кері
байланыс
|