«БЕКІТЕМІН»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Коптлеуова.А.Ы
|
Білім беру ұйымының атауы |
273 |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейтужәне бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абуова .Н.Е |
|||||
|
Күні: |
21.01.26 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ. Көбейту амалының компоненттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. 2.5.2.4. көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар – заң және тәртіп айы |
Сабақ құндылығы: Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Апта дәйексөзі: ««Әділетті заң – қоғамның тірегі.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 10минут
Қосымша жұмыс |
I.Ұйымдастыру кезең. «Бірлік пен ынтымақ»Жағымды психологиялық ахуал орнату.«Біз қандаймыз?»өлеңін айтқызамын.«Қар кесегі»әдісі арқылы үй жұмысын сұраймын.
Өрнек құр және оның мәнін тап. 4+4+4+4+4=20 4*5=20 Жиында 20 зат бар. ІІІ. Тақырыпты ашу.Зейінді шоғырландыру. Тақтаға гиометриялық фигуралармен ілініп солармен тақырыпты ашу. Ережені ілемін тақтаға. IҮ. Жаңа сабақтың тақырыбы: « Көбейту амалының компоненттері » Сабақтың мақсатымен таныстыру . Бейне сабақ арқылы жаңа сабақты меңгертемін. Оқулықпен жұмыс «Қадамдар» ойыны. 1-тапсырма.(Ауызша орындайды.) а) Үш сан аттай отырып, 12-ге дейін санайды.1,5,9,12 ә) Төрт сан аттай отырып, 24-ке дейін санайды.1,6,11,16,21,24
2-тапсырма..(Тақтаға орындайды.) Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы екенін түсінеді, қолданады. 4 • 2 = 4 + 4 = 8 5 • 2 = 5 + 5 = 10 6 • 3 = 6 + 6 + 6 = 18 3 • 3 = 3 + 3 + 3 = 9 8 • 4 = 8 + 8 + 8 + 8 = 32 9 • 4 = 9 + 9 + 9 + 9 = 36 Топтық жұмыс. 1-топ №4 тапсырманы орындайды А) Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады. 4 * 5 4+4+4+4+4 =20 №5-тапсырма 2-топ Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 және 2 + 2 + 2 өрнектері жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады. Қорытынды жасайды. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін түсінеді 3 –топ Алдымен қосу амалымен ,содан соң көбейту амалымен теңдік құр. 100,100,100,100 теңгеліктер 100+100+100+100=400 100*4=400 4-топ 5*2=10 өрнегіндегі көбейту амалының компоненттерін жаз. 5-көбейткіш 2-көбейткіш 10-көбейтіндінің мәні Сергіту сәті. «Алтын асық» №6 есеп .Тақтамен жұмыс Қорапша саны – 2 Әр қорапта – ?,3 еуден қамшы Шешуі: 3 + 3 =6 (қамшы) Жауабы: Қорапшаларда барлығы 6 қамшы бар. 8-тапсырма.Жұптық жұмыс Теңдеулер құр және оларды шығар а) 23 пен а-ның қосындысы 38-ге тең; 23 + а = 38 ә) х 29-дан 24-ке артық х – 29 = 24 Ү.Сабақты бекіту «Ойлан,тап» әдісі.Банандағы есептерді шығару арқылы сабақты бекітемін ҮІ.Үй тапсырмасы 9-тапсырма Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құр. Қосу амалын қолданып, оның мәнін тап. 6*3=18 6+6+6=18 ҮІІ.Кері байланыс. «ТВ»әдісі
Бағалауда алған қарларын аққалаға жаудырады. ҮІІІ.Бағалау Жұптық жұмыс7-тапсырма 3-тапсырма. Өзіндік жұмыс . Қосуды көбейтумен алмастыр 6+6+6=18 7+7+7+7=28 6*3=18 7*4=28 9+9=18 8+8+8=24 9*2=18 8*4=24 |
Сабаққа дайын екенін білдіреді. Үй тапсырмасын орындайды Күн ретін жазады Оқушылар жаңа тақырыппен, мақсатымен танысады Бейнесабақты көре отырып, мұғалімнің түсіндіруімен жаңа сабақты меңгереді Сан аттай отырып санайды Қосылғыш түрінде жазады Тапсырманы орындайды Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады Жеке жұмыс жасайды Демалыс жаттығуын жасайды Тапсырманы орындайды Демалыс жаттығуын жасайды Теңдеу шешеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды Теңдеу шешеді |
Керемет! Мұғалімнің мақтау, мадақтауы Дескриптор. Сан аттай отырып санайды-1б Сандардың заңдылығын түсінеді-1б Дескриптор. Қосуды көбейтумен, көбейтуді қосумен алмастырады-1б Қосындының мәнін табады-1б Дескриптор: Қосуды көбейтумен алмастырады-1б Өрнектің мәнін есептейді.-1б Дескриптор: Өрнектердің мәндерін табады-1б. Теңдіктерді салыстырады.-1б «Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді» деген қорытынды-1б Тамаша! Жарайсыңдар! Дескриптор: Есептемей-ақ салыстыру жасайды-1б Дескриптор: Теңдеулер құрады-1б Теңдеу шешу жолын біледі, қолданады-1б ДескриптоР: Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құрады-1б Қосу амалын қолданып, оның мәнін табады-1б Сабақ туралы ойларын білдіреді |
Заттар Жұмыс дәптері Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жітер Оқулық суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Көбейту амалының компоненттері"
"Көбейту амалының компоненттері"
«БЕКІТЕМІН»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары Коптлеуова.А.Ы
|
Білім беру ұйымының атауы |
273 |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейтужәне бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абуова .Н.Е |
|||||
|
Күні: |
21.01.26 |
|||||
|
Сынып: |
2 сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№72 сабақ. Көбейту амалының компоненттері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.1. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. 2.5.2.4. көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар – заң және тәртіп айы |
Сабақ құндылығы: Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Апта дәйексөзі: ««Әділетті заң – қоғамның тірегі.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 10минут
Қосымша жұмыс |
I.Ұйымдастыру кезең. «Бірлік пен ынтымақ»Жағымды психологиялық ахуал орнату.«Біз қандаймыз?»өлеңін айтқызамын.«Қар кесегі»әдісі арқылы үй жұмысын сұраймын.
Өрнек құр және оның мәнін тап. 4+4+4+4+4=20 4*5=20 Жиында 20 зат бар. ІІІ. Тақырыпты ашу.Зейінді шоғырландыру. Тақтаға гиометриялық фигуралармен ілініп солармен тақырыпты ашу. Ережені ілемін тақтаға. IҮ. Жаңа сабақтың тақырыбы: « Көбейту амалының компоненттері » Сабақтың мақсатымен таныстыру . Бейне сабақ арқылы жаңа сабақты меңгертемін. Оқулықпен жұмыс «Қадамдар» ойыны. 1-тапсырма.(Ауызша орындайды.) а) Үш сан аттай отырып, 12-ге дейін санайды.1,5,9,12 ә) Төрт сан аттай отырып, 24-ке дейін санайды.1,6,11,16,21,24
2-тапсырма..(Тақтаға орындайды.) Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы екенін түсінеді, қолданады. 4 • 2 = 4 + 4 = 8 5 • 2 = 5 + 5 = 10 6 • 3 = 6 + 6 + 6 = 18 3 • 3 = 3 + 3 + 3 = 9 8 • 4 = 8 + 8 + 8 + 8 = 32 9 • 4 = 9 + 9 + 9 + 9 = 36 Топтық жұмыс. 1-топ №4 тапсырманы орындайды А) Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады. 4 * 5 4+4+4+4+4 =20 №5-тапсырма 2-топ Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 және 2 + 2 + 2 өрнектері жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады. Қорытынды жасайды. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін түсінеді 3 –топ Алдымен қосу амалымен ,содан соң көбейту амалымен теңдік құр. 100,100,100,100 теңгеліктер 100+100+100+100=400 100*4=400 4-топ 5*2=10 өрнегіндегі көбейту амалының компоненттерін жаз. 5-көбейткіш 2-көбейткіш 10-көбейтіндінің мәні Сергіту сәті. «Алтын асық» №6 есеп .Тақтамен жұмыс Қорапша саны – 2 Әр қорапта – ?,3 еуден қамшы Шешуі: 3 + 3 =6 (қамшы) Жауабы: Қорапшаларда барлығы 6 қамшы бар. 8-тапсырма.Жұптық жұмыс Теңдеулер құр және оларды шығар а) 23 пен а-ның қосындысы 38-ге тең; 23 + а = 38 ә) х 29-дан 24-ке артық х – 29 = 24 Ү.Сабақты бекіту «Ойлан,тап» әдісі.Банандағы есептерді шығару арқылы сабақты бекітемін ҮІ.Үй тапсырмасы 9-тапсырма Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құр. Қосу амалын қолданып, оның мәнін тап. 6*3=18 6+6+6=18 ҮІІ.Кері байланыс. «ТВ»әдісі
Бағалауда алған қарларын аққалаға жаудырады. ҮІІІ.Бағалау Жұптық жұмыс7-тапсырма 3-тапсырма. Өзіндік жұмыс . Қосуды көбейтумен алмастыр 6+6+6=18 7+7+7+7=28 6*3=18 7*4=28 9+9=18 8+8+8=24 9*2=18 8*4=24 |
Сабаққа дайын екенін білдіреді. Үй тапсырмасын орындайды Күн ретін жазады Оқушылар жаңа тақырыппен, мақсатымен танысады Бейнесабақты көре отырып, мұғалімнің түсіндіруімен жаңа сабақты меңгереді Сан аттай отырып санайды Қосылғыш түрінде жазады Тапсырманы орындайды Қосуды көбейтумен алмастырады, мәндерін табады. Теңдіктерді салыстырады Жеке жұмыс жасайды Демалыс жаттығуын жасайды Тапсырманы орындайды Демалыс жаттығуын жасайды Теңдеу шешеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды Теңдеу шешеді |
Керемет! Мұғалімнің мақтау, мадақтауы Дескриптор. Сан аттай отырып санайды-1б Сандардың заңдылығын түсінеді-1б Дескриптор. Қосуды көбейтумен, көбейтуді қосумен алмастырады-1б Қосындының мәнін табады-1б Дескриптор: Қосуды көбейтумен алмастырады-1б Өрнектің мәнін есептейді.-1б Дескриптор: Өрнектердің мәндерін табады-1б. Теңдіктерді салыстырады.-1б «Көбейткіштердің орындарын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейді» деген қорытынды-1б Тамаша! Жарайсыңдар! Дескриптор: Есептемей-ақ салыстыру жасайды-1б Дескриптор: Теңдеулер құрады-1б Теңдеу шешу жолын біледі, қолданады-1б ДескриптоР: Көбейткіштері 6-ға және 3-ке тең көбейтінді құрады-1б Қосу амалын қолданып, оның мәнін табады-1б Сабақ туралы ойларын білдіреді |
Заттар Жұмыс дәптері Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жітер Оқулық суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
Бірінші көбейткіші 4-ке, екінші көбейткіші 5-ке тең көбейтіндіні жазады. Бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде есептеп, мәнін табады.
шағым қалдыра аласыз













