|
Білім беру ұйымының атауы |
Атамекен «мектеп-бөбекжай-балабақша» кешені |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынғалиева Лунара Дауренқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
75.Көбейту амалының компоненттері арасындағы өзара байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.2. Көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, екінші көбейткіш шығатынын, көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейтінін түсінеді, есептеулерде қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Тілек айту. Аспанымыз ашық болсын! Көк туымыз биік болсын! Ата-анамыз аман болсын! Деніміз сау, еліміз тыныш болсын! |
1.Мұғалім-мен сәлемдеседі 2.Оқушылар бір-біріне тілек айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут 3минут |
Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма.
Өткен сабақты пысықтау. Ойлы болсаң, тауып көр ойыны 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14 |
Есепті шығарып келеді. Жауаптарын салыстырады өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдайды |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Дескриптор: 1.көбейтуді қосу амалымен алмастырып жазады, мәнін есептеп жазады, қатесін табады |
Үлестір- ме қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1минут Білу. 5 минут 3минут 3минут 2минут 3минут 4минут 4минут 5минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Сурет бойынша көбейтінді құр және оның мәнін тап. Осы теңдіктегі сандар нені білдіреді?
Көбейтуді қосумен алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.
Үлгі: 20*4=20+20+20+20=80 12
2-тапсырма.Әр бағандағы бірінші теңдіктің мәнін қолдана отырып, екінші теңдіктің мәнін тап. 8 · 2 = 16 3 · 6 = 18 6 · 5 = 30
8
3-тапсырма. «Сұрақтар ілмегі» әдісі. Теңдікті оқы: 4 · 2 = 8. Көбейту амалының компоненттерін ата. А) 8:4=2 8-4-4=0 Ә)8:2=4 8-2-2-2-2=0
Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің бірі- не бөлсе, екінші көбейткіш шығады.
Сергіту сәті «Асық» әні
ЕБҚ тапсырмасы
1 .• Бос орындарға сандарды
кему ретімен жаз
4-тапсырма.
Қ ? кг Әр қорапта-5кг Ш: 4*5=20 Ж: 20кг алма бар 5-тапсырма. Өрнектер құр және олардың мәнін тап. 6*3=6+6+6=18 5*3=5+5+5=15 18:3=6 15 : 3=5 18:6=3 15 : 5=3 4 · 3 = 4 + 4 + 4 =12 12 : 3 = 4 12 : 4 = 3 Саралау тапсырмасы 1-деңгей. Есептемей – ақ салыстыр. 3 · 7 * 7 · 3 6 · 3 * 6 · 5 8 · 3 * 8 · 2 3 · 5 * 3 · 4 2-деңгей. Амалдарды орында. 5м 6дм + 8м 9дм=13м 15дм=14м 5дм 7 тәул. 9сағ – 5тәул.22сағ=1тәул 11 сағ 3-деңгей.Сандар арқылы жасырынған мақалды оқы. Ол үшін осы сандарды көбейтіндінің мәні деп санап, кестеден оларға сәйкес әріпті тап.
|
көбейтінді құрады, көбейтуді қосумен алмастырады салыстырадықорытынды-лайды Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Бос орындарға сандарды кему ретімен жазады жазуларды пайдаланып, көбейту амалымен орындалатын есеп құрастырады Өрнектер құрады және олардың мәнін табады Саралау тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: 1.көбейтінді құрады, көбейтуді қосумен алмастырады, салыстырады, қорытындылай-ды Дескриптор: 1. көбейту амалының компоненттерін атайды; 2.көбейтіндінің мәнін бірінші көбейткішке бөліп, теңдік құрады; 3.көбейтіндінің мәнін екінші көбейткішке бөліп, теңдік құрады; 4.өзіндік пікір ұсынады. Дескриптор:
1. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы Атамекен
«мектеп-бөбекжай-балабақша»
кешені Пәні: Математика Бөлім: Көбейту және
бөлу Педагогтің
аты-жөні: Орынғалиева Лунара
Дауренқызы Күні: Сынып: 2 Тақырыбы
75.Көбейту
амалының компоненттері арасындағы өзара
байланыс Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
2.1.2.2. Көбейту
және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу
амалдарының компоненттері арасындағы
байланысты анықтау. Сабақтың
мақсаты
Көбейтіндінің мәнін
көбейткіштердің біріне бөлсе, екінші көбейткіш шығатынын,
көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні
өзгермейтінін түсінеді, есептеулерде
қолданады. Сабақтың
барысы Сабақ-тың жоспар-ланған
кезеңдері Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
1
Сабақтың
басы
2
минут
I.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Психологиялық
дайындық
Тілек
айту.
Аспанымыз ашық
болсын!
Көк туымыз биік
болсын!
Ата-анамыз аман
болсын! Деніміз сау, еліміз тыныш
болсын!
1.Мұғалім-мен
сәлемдеседі 2.Оқушылар бір-біріне тілек
айтады. Жарайсыңдар!
2
минут
3минут
Үй тапсырмасын
тексеру:
7-тапсырма.
Өткен сабақты
пысықтау.
Ойлы болсаң, тауып
көр ойыны
4+4+4+4
9+9+9+9+9
18+8
10+10+10
25+25+25
5+5+7+6
34+4+5+34
17+17+17 14+14+14
Есепті шығарып келеді.
Жауаптарын салыстырады өрнектердің қайсысын
көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын
талдайды
Ауызша
мадақтау
Жарайсың!
Дескриптор: 1.көбейтуді қосу амалымен
алмастырып жазады, мәнін есептеп жазады, қатесін
табады
Үлестір- ме
қағаз
Сабақтың
ортасы
1минут
Білу.
5
минут
3минут
3минут
2минут
3минут
4минут
4минут
5минут
Оқушыларды оқу
мақсаты және бағалау критерийімен
таныстырамын.
III. Жаңа
тақырып.
Білу және
түсіну Оқулықпен
жұмыс.
1-тапсырма. Сурет бойынша көбейтінді құр
және оның мәнін тап. Осы теңдіктегі сандар нені
білдіреді?
Көбейтуді қосумен
алмастыр. Өрнектердің
мәнін
тап.
Үлгі: 20*4=20+20+20+20=80 12
2-тапсырма.Әр бағандағы бірінші теңдіктің
мәнін қолдана отырып, екінші теңдіктің мәнін
тап.
8 · 2 = 16 3 · 6 =
18 6 · 5 = 30
8
3-тапсырма. «Сұрақтар ілмегі»
әдісі.
Теңдікті оқы: 4 ·
2 = 8. Көбейту амалының
компоненттерін
ата.
А) 8:4=2 8-4-4=0
Ә)8:2=4 8-2-2-2-2=0
Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің
бірі-
не бөлсе, екінші көбейткіш
шығады.
Сергіту
сәті
«Асық»
әні
ЕБҚ
тапсырмасы
1 .• Бос орындарға сандарды
кему ретімен жаз
4-тапсырма.
Қ ?
кг
Әр
қорапта-5кг
Ш:
4*5=20
Ж: 20кг алма
бар
5-тапсырма.
Өрнектер құр және олардың мәнін
тап.
6*3=6+6+6=18 5*3=5+5+5=15
18:3=6 15 :
3=5
18:6=3 15 :
5=3
4 · 3 = 4 + 4 + 4
=12
12 : 3 =
4
12 : 4 =
3
Саралау
тапсырмасы
1-деңгей.
Есептемей – ақ салыстыр.
3 · 7 * 7 · 3 6 · 3 * 6 ·
5
8 · 3 * 8 · 2 3 · 5 * 3 ·
4
2-деңгей.
Амалдарды орында.
5м 6дм + 8м 9дм=13м
15дм=14м 5дм
7 тәул. 9сағ –
5тәул.22сағ=1тәул 11 сағ
3-деңгей.Сандар арқылы жасырынған
мақалды оқы. Ол үшін осы сандарды көбейтіндінің мәні деп санап,
кестеден оларға сәйкес әріпті
тап.
көбейтінді құрады, көбейтуді
қосумен алмастырады
салыстырадықорытынды-лайды
Сергіту сәтін іс-қимылмен
көрсетеді.
Бос орындарға сандарды кему
ретімен жазады
жазуларды пайдаланып,
көбейту амалымен орындалатын есеп
құрастырады
Өрнектер құрады және олардың
мәнін табады Саралау тапсырмасын
орындайды.
Дескриптор:
1.көбейтінді құрады, көбейтуді
қосумен алмастырады, салыстырады,
қорытындылай-ды
Дескриптор:
1. көбейту амалының
компоненттерін атайды;
2.көбейтіндінің
мәнін бірінші көбейткішке бөліп, теңдік
құрады;
3.көбейтіндінің
мәнін екінші көбейткішке бөліп, теңдік
құрады;
4.өзіндік пікір
ұсынады.
Дескриптор:
1. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















