|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы мектеп-лицейі |
|||||
|
Пәні: |
математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шаймардан Сәндігүл |
|||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 2 «Л» |
Қатысқандар саны:24 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||
|
Тақырыбы |
75-сабақ. Көбейту амалының компоненттері арасындағы өзара байланыс |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.2. Көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, екінші көбейткіш шығатынын, көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейтінін түсінеді, есептеулерде қолданады. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар 1 |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Тілек айту. Аспанымыз ашық болсын! Көк туымыз биік болсын! Ата-анамыз аман болсын! Деніміз сау, еліміз тыныш болсын! |
1.Мұғалім-мен сәлемдеседі 2. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
2 минут 3минут |
Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма.
Өткен сабақты пысықтау. Ойлы болсаң, тауып көр ойыны 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14 |
Есепті шығарып келеді. Жауаптарын салыстырады өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдайды |
Ауызша мадақтау Жарайсың! |
Үлестір- ме қағаз |
||
|
Сабақтың ортасы 1минут Білу. 5 минут 3минут 3минут 2минут 3минут 4минут 4минут 5минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Сурет бойынша көбейтінді құр және оның мәнін тап. Осы теңдіктегі сандар нені білдіреді?
Көбейтуді қосумен алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.
Үлгі: 20*4=20+20+20+20=80 12
Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Әр бағандағы бірінші теңдіктің мәнін қолдана отырып, екінші теңдіктің мәнін тап. 8 · 2 = 16 3 · 6 = 18 6 · 5 = 30
8
3-тапсырма. Сұрақтар ілмегі» әдісі. Теңдікті оқы: 4 · 2 = 8. Көбейту амалының компоненттерін ата. А) 8:4=2 8-4-4=0 Ә)8:2=4 8-2-2-2-2=0
Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің бірі- не бөлсе, екінші көбейткіш шығады.
Сергіту сәті «Асық» әні
ФС тапсырмасы 4-тапсырма. Қ ? кг Әр қорапта-5кг Ш: 4*5=20 Ж: 20кг алма бар 5-тапсырма. Өрнектер құр және олардың мәнін тап. 6*3=6+6+6=18 5*3=5+5+5=15 18:3=6 15 : 3=5 18:6=3 15 : 5=3 4 · 3 = 4 + 4 + 4 =12 12 : 3 = 4 12 : 4 = 3 Саралау тапсырмасы 1-деңгей. Есептемей – ақ салыстыр. 3 · 7 * 7 · 3 6 · 3 * 6 · 5 8 · 3 * 8 · 2 3 · 5 * 3 · 4 2-деңгей. Амалдарды орында. 5м 6дм + 8м 9дм=13м 15дм=14м 5дм 7 тәул. 9сағ – 5тәул.22сағ=1 тәул 11 сағ 3-деңгей. Сандар арқылы жасырынған мақалды оқы. Ол үшін осы сандарды көбейтіндінің мәні деп санап, кестеден оларға сәйкес әріпті тап.
|
көбейтінді құрады, көбейтуді қосумен алмастырады салыстырадықорытынды-лайды Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. жазуларды пайдаланып, көбейту амалымен орындалатын есеп құрастырады Өрнектер құрады және олардың мәнін табады Саралау тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: көбейтінді құрады 1б көбейтуді қосумен алмастырады, салыстырады, қорытындылай-ды.1б Дескриптор: 1. көбейту амалының компоненттерін атайды;1б 2.көбейтіндінің мәнін бірінші көбейткішке бөліп, теңдік құрады;1б Дескриптор: 1.Есептің шартын құрады.1б 2.Шешуін табады,1б 3.Жауабын жазады1б Дескриптор: Өрнектер құрады және олардың мәнін табады.1б Дескриптор: 1.өрнектерді салыстырады.1б 2. шамалардың бірліктерімен амалдар орындайды.1б
|
Оқулық
Ереже Ереже
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау. 8, 5 және 40 сандарын пайдаланып екі көбейтінді және екі бөлінді құрастырып жаз. Өрнектердің мәнін тап.
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма : 8-тапсырма. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
көбейтудің ауыстырым-дылық қасиетін пайдаланып, көбейтінді жазады;
Үй тапсырма сын жазады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту
Балдар жиынтығын қою |
|
||
1. Тапсырма:
Бір ағашта 7 алма бар. Егер 4 ағаш болса, барлығы қанша алма болады?
Шешім:
7 алма × 4 ағаш = ?
2. Тапсырма:
Әр қорапта 6 ойыншық бар. Егер 5 қорап болса, барлығы қанша ойыншық болады?
Шешім:
6 ойыншық × 5 қорап = ?
3. Тапсырма:
Егер 8 бала әрқайсысы 3 қарындаш алса, барлығы қанша қарындаш болады?
Шешім:
8 бала × 3 қарындаш = ?
4. Тапсырма:
Әр кітапта 12 беттен бар. Егер 6 кітап болса, барлығы қанша бет болады?
Шешім:
12 бет × 6 кітап = ?
5. Тапсырма:
Ақсай ауылында әр көшеде 4 үй бар. Егер 7 көше болса, барлығы қанша үй болады?
Шешім:
4 үй × 7 көше = ?
6. Тапсырма:
Әр машинада 5 жолаушы бар. Егер 9 машина болса, барлығы қанша жолаушы болады?
Шешім:
5 жолаушы × 9 машина = ?
7. Тапсырма:
Сыныпта 10 оқушы бар. Әр оқушыға 2 жапсырма беріледі. Барлығы қанша жапсырма беріледі?
Шешім:
10 оқушы × 2 жапсырма = ?
8. Тапсырма:
Бір қорапта 8 шоколад бар. Егер 3 қорап шоколад алынса, барлығы қанша шоколад болады?
Шешім:
8 шоколад × 3 қорап = ?
9. Тапсырма:
Егер әр күні 4 гүл ашылса, 7 күнде барлығы қанша гүл ашылады?
Шешім:
4 гүл × 7 күн = ?
10. Тапсырма:
Мектепте 9 сынып бар. Әр сыныпта 10 оқушыдан бар. Барлығы қанша оқушы бар?
Шешім:
9 сынып × 10 оқушы = ?
Жауаптар:
-
7 × 4 = 28 алма
-
6 × 5 = 30 ойыншық
-
8 × 3 = 24 қарындаш
-
12 × 6 = 72 бет
-
4 × 7 = 28 үй
-
5 × 9 = 45 жолаушы
-
10 × 2 = 20 жапсырма
-
8 × 3 = 24 шоколад
-
4 × 7 = 28 гүл
-
9 × 10 = 90 оқушы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көбейту амалының компоненттері арасындағы өзара байланыс
Көбейту амалының компоненттері арасындағы өзара байланыс
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы мектеп-лицейі |
|||||
|
Пәні: |
математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шаймардан Сәндігүл |
|||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 2 «Л» |
Қатысқандар саны:24 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||
|
Тақырыбы |
75-сабақ. Көбейту амалының компоненттері арасындағы өзара байланыс |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.2.2. Көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, екінші көбейткіш шығатынын, көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан көбейтіндінің мәні өзгермейтінін түсінеді, есептеулерде қолданады. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар 1 |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Тілек айту. Аспанымыз ашық болсын! Көк туымыз биік болсын! Ата-анамыз аман болсын! Деніміз сау, еліміз тыныш болсын! |
1.Мұғалім-мен сәлемдеседі 2. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
2 минут 3минут |
Үй тапсырмасын тексеру: 7-тапсырма.
Өткен сабақты пысықтау. Ойлы болсаң, тауып көр ойыны 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14 |
Есепті шығарып келеді. Жауаптарын салыстырады өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдайды |
Ауызша мадақтау Жарайсың! |
Үлестір- ме қағаз |
||
|
Сабақтың ортасы 1минут Білу. 5 минут 3минут 3минут 2минут 3минут 4минут 4минут 5минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Сурет бойынша көбейтінді құр және оның мәнін тап. Осы теңдіктегі сандар нені білдіреді?
Көбейтуді қосумен алмастыр. Өрнектердің мәнін тап.
Үлгі: 20*4=20+20+20+20=80 12
Жұптық жұмыс 2-тапсырма. Әр бағандағы бірінші теңдіктің мәнін қолдана отырып, екінші теңдіктің мәнін тап. 8 · 2 = 16 3 · 6 = 18 6 · 5 = 30
8
3-тапсырма. Сұрақтар ілмегі» әдісі. Теңдікті оқы: 4 · 2 = 8. Көбейту амалының компоненттерін ата. А) 8:4=2 8-4-4=0 Ә)8:2=4 8-2-2-2-2=0
Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің бірі- не бөлсе, екінші көбейткіш шығады.
Сергіту сәті «Асық» әні
ФС тапсырмасы 4-тапсырма. Қ ? кг Әр қорапта-5кг Ш: 4*5=20 Ж: 20кг алма бар 5-тапсырма. Өрнектер құр және олардың мәнін тап. 6*3=6+6+6=18 5*3=5+5+5=15 18:3=6 15 : 3=5 18:6=3 15 : 5=3 4 · 3 = 4 + 4 + 4 =12 12 : 3 = 4 12 : 4 = 3 Саралау тапсырмасы 1-деңгей. Есептемей – ақ салыстыр. 3 · 7 * 7 · 3 6 · 3 * 6 · 5 8 · 3 * 8 · 2 3 · 5 * 3 · 4 2-деңгей. Амалдарды орында. 5м 6дм + 8м 9дм=13м 15дм=14м 5дм 7 тәул. 9сағ – 5тәул.22сағ=1 тәул 11 сағ 3-деңгей. Сандар арқылы жасырынған мақалды оқы. Ол үшін осы сандарды көбейтіндінің мәні деп санап, кестеден оларға сәйкес әріпті тап.
|
көбейтінді құрады, көбейтуді қосумен алмастырады салыстырадықорытынды-лайды Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. жазуларды пайдаланып, көбейту амалымен орындалатын есеп құрастырады Өрнектер құрады және олардың мәнін табады Саралау тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: көбейтінді құрады 1б көбейтуді қосумен алмастырады, салыстырады, қорытындылай-ды.1б Дескриптор: 1. көбейту амалының компоненттерін атайды;1б 2.көбейтіндінің мәнін бірінші көбейткішке бөліп, теңдік құрады;1б Дескриптор: 1.Есептің шартын құрады.1б 2.Шешуін табады,1б 3.Жауабын жазады1б Дескриптор: Өрнектер құрады және олардың мәнін табады.1б Дескриптор: 1.өрнектерді салыстырады.1б 2. шамалардың бірліктерімен амалдар орындайды.1б
|
Оқулық
Ереже Ереже
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау. 8, 5 және 40 сандарын пайдаланып екі көбейтінді және екі бөлінді құрастырып жаз. Өрнектердің мәнін тап.
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма : 8-тапсырма. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
көбейтудің ауыстырым-дылық қасиетін пайдаланып, көбейтінді жазады;
Үй тапсырма сын жазады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтау сөздерін айту
Балдар жиынтығын қою |
|
||
1. Тапсырма:
Бір ағашта 7 алма бар. Егер 4 ағаш болса, барлығы қанша алма болады?
Шешім:
7 алма × 4 ағаш = ?
2. Тапсырма:
Әр қорапта 6 ойыншық бар. Егер 5 қорап болса, барлығы қанша ойыншық болады?
Шешім:
6 ойыншық × 5 қорап = ?
3. Тапсырма:
Егер 8 бала әрқайсысы 3 қарындаш алса, барлығы қанша қарындаш болады?
Шешім:
8 бала × 3 қарындаш = ?
4. Тапсырма:
Әр кітапта 12 беттен бар. Егер 6 кітап болса, барлығы қанша бет болады?
Шешім:
12 бет × 6 кітап = ?
5. Тапсырма:
Ақсай ауылында әр көшеде 4 үй бар. Егер 7 көше болса, барлығы қанша үй болады?
Шешім:
4 үй × 7 көше = ?
6. Тапсырма:
Әр машинада 5 жолаушы бар. Егер 9 машина болса, барлығы қанша жолаушы болады?
Шешім:
5 жолаушы × 9 машина = ?
7. Тапсырма:
Сыныпта 10 оқушы бар. Әр оқушыға 2 жапсырма беріледі. Барлығы қанша жапсырма беріледі?
Шешім:
10 оқушы × 2 жапсырма = ?
8. Тапсырма:
Бір қорапта 8 шоколад бар. Егер 3 қорап шоколад алынса, барлығы қанша шоколад болады?
Шешім:
8 шоколад × 3 қорап = ?
9. Тапсырма:
Егер әр күні 4 гүл ашылса, 7 күнде барлығы қанша гүл ашылады?
Шешім:
4 гүл × 7 күн = ?
10. Тапсырма:
Мектепте 9 сынып бар. Әр сыныпта 10 оқушыдан бар. Барлығы қанша оқушы бар?
Шешім:
9 сынып × 10 оқушы = ?
Жауаптар:
-
7 × 4 = 28 алма
-
6 × 5 = 30 ойыншық
-
8 × 3 = 24 қарындаш
-
12 × 6 = 72 бет
-
4 × 7 = 28 үй
-
5 × 9 = 45 жолаушы
-
10 × 2 = 20 жапсырма
-
8 × 3 = 24 шоколад
-
4 × 7 = 28 гүл
-
9 × 10 = 90 оқушы
шағым қалдыра аласыз



















