Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№15 ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
«Жанды табиғат» |
|||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Нұрланова Қарақат |
|||||
|
Күні: |
23.09.2025 ж |
|||||
|
Сыныбы: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
16-сабақ. «Көбейту және бөлу амалдарын орындаудағы 1 санының қасиеті» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.2 көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану; санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолданады. Санды 0 санына бөлуге болмайтынын біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Машықкердің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу. - Сәлеметсіздер ме! Қалдарыңыз қалай, оқушылар?
Психологиялық ахуал. «Санмен қозғал» әдісін қолдану арқылы психологиялық орнатады. 12345 1234 123 12 1 |
Машықкермен амандасады. Сабаққа дайындық жасайды. Машықкерден қайталайды. |
Жарайсың дар! |
Психологиялық ахуал |
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Оқушылар тақырып, оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. Бағалау: Оқушылар сіздерді мына жұлдызшалар арқылы бағалайтын боламын. Сабаққа белсене қатысып, есептерді дұрыс орындаған оқушыларға осылай жұлдызшалар қосылып отырады.
Білу. 1-тапсырма. Өзара байланысты өрнектерді дұрыс тапсаң, шығарманың авторы мен оның қалай аталатынын білесің.
Қызықтыру тәсілі: «Кім бірінші дұрыс сәйкестендіреді, сол “жазушылар детективі” атанады!»
Түсіну. Тақтамен жұмыс. 2-тапсырма. а) Есепте. Қорытынды жаса. 1 · 5 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 1 · a = a ә) 1*5= 5*1= 5:1= 5:5= 1*4= 4*1= 4:1= 4:4= Формула: a*1=a a:1=a a:a=1 «Құрбақа» ойыны арқылы көбейту және бөлу амалдарындағы 0 мен 1-дің қасиеттерін сұрап, есептерді шығартады. 0 мен 1 сандарының қасиеттері:
2*0= 3*1= 9:1= 5:5= 0*9= 6*0=
Қолдану. 3-тапсырма. Ауызша түсіндіре отырып есепте. 1 · 6 = 15 · 1 = 9 · 9 = 1 · 78 = 35 · 1 = 15 : 15 = 28 : 28 = 40 : 1 = 4-тапсырма. С. Бабенконың «Түйетас» әңгімесінде қандай ауылдар туралы айтылады? 1 санына көбейтуден тұратын өрнектерді тапсаң, жауабын білесің.
1 · 5 = 5 → Амансай 1 · 3 = 3 → Қызылсай 6 + 3 = 9 → Боралдай 9 · 1 = 9 → Түйетас Талдау. Жинақтау. 5-тапсырма. а) Оқушылар М. Әлімбаевтың «Қолғанаттар» деген өлеңін жаттады. Бір өлеңді жаттау үшін Алан 15 минут, Сокен одан 9 минут артық уақыт жұмсады. Санжар Сәкенге қараганда 3 минут уақыт кем жұмсады. Санжар өлеңді қанша минутта жаттады? Талдау:
ә) Табиғат туралы өлеңді мәнерлеп оқу жарысына 1 000 оқушыдан сұраныс түсті. 209-ы - үшінші сынып, 358-і - екінші сынып, ал қалғаны - төртінші сынып оқушылары. Төртінші сынып оқушыларынан түскен сұраныс саны қанша?
б) Жарыста әрбір қатысушыға 5 минут уақыт берілді. 9 қатысушыны тыңдау үшін қанша минут уақыт қажет?
в) Оқушылар «Қазақстанның табиғаты» атты көрмеге арнап сурет салды. 120 - өзеннің, 245 - таудың, 198 жануардың суреті салынды. Окушылар көрмеге қою үшін барлығы қанша сурет салды?
6-тапсырма. 37 + 12 : 6 = 5 · 2 + 4 : 2 = 450 + 6 : 1 = 27 + 6 - 3 = 54 - 14 - 7 = 540 - 40 * 1 = 12 : 6 · 3 = 18 : 9 · 5 = 8 * 1 : 4 = (6 + 10) : 2 + 5 = 50 + (98 - 90) : 2 = 850 - (6 - 1 · 6) : 12 = 7-тапсырма. 11 + 22 + 33 + 44 + 66 + 77 + 88 + 99 (350 + 105 + 250) - (111 + 28 + 459) (450 + 20+50) - (450 – 20-50) (45+12+95)-(91+42+19)
|
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады
Жауабы: Сәбит Мұқанов – Туған дала Геннадий Снегирёв – Түйелер биі a*b=c (Сәбит) b*a=c (Мұқанов) c:a=b (Туған) c:b=a (дала) 3*5=15 (Геннадий) 5*3=15 (Снегирёв) 15:3=5 (Түйелер) 15:5=3 (биі) Жауабы: а)1 · 5 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5 1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 3 Қорытынды: 1 · a = a ә)1*5= 5 5*1=5 5:1=5 5:5=1 1*4=4 4*1=4 4:1=4 4:4=1 0 мен 1 сандарының қасиеттерін айтады. Ойын арқылы ауызша есептейді. Жауабы: 2*0=0 3*1=0 9:1=9 5:5=1 0*9=0 6*0=0
Жауабы: 1 · 6 = 6 15 · 1 = 15 9 · 9 = 81 1 · 78 = 78 35 · 1 = 35 15 : 15 = 1 28 : 28 = 1 40 : 1 = 40 Жауабы: 1 · 5 = 5 → Амансай 1 · 3 = 3 → Қызылсай 6 + 3 = 9 → Боралдай 9 · 1 = 9 → Түйетас
Жауабы: А)
Ә)
Б)
В)
Жауабы: 37 + 12 : 6 = 37 + 2 = 39 5 · 2 + 4 : 2 = 10 + 2 = 12 450 + 6 : 1 = 450 + 6 = 456 27 + 6 - 3 = 33 - 3 = 30 54 - 14 - 7 = 40 - 7 = 33 540 - 40 : 1 = 540 - 40 = 500 12 : 6 · 3 = 2 · 3 = 6 18 : 9 · 5 = 2 · 5 = 10 8 * 1 : 4 = 8 : 4 = 2 (6 + 10) : 2 + 5 = 16 : 2 + 5 = 8 + 5 = 13 50 + (98 - 90) : 2 = 50 + 8 * 2 = 50 + 16 = 66 850 - (1*6 + 12) = 850 – (6+12) = 850-18=832 Жауабы: 11 + 22 + 33 + 44 + 66 + 77 + 88 + 99=(11+99)+(22+88)+(33+77)+(44+66)= 110+110+110+110=110*4=440 (350 + 105 + 250) - (111 + 28 + 459)=(600+105)-(570+28)=705-598=107 (450 + 20+50) + (450 – 20-50)= 900 (45+12+95)-(91+42+19) =(140+12)-(110+42)=152-152=0 |
|
«Жұлдызшалар» бағалау Интербелсенді тақта. Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
||
|
Сабақтың соңы рефлекция 5 мин |
Сабақты қорытындылау. -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? -Не қиын болды ? Рефлексия. «Доға» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасайды. - Оқушылар, бүгін сабақ сендерге түсінікті немесе түсініксіз болса? Өз ойларыңмен бөлісіп, осы доғаға атымызды жазып, көрсетеміз. Қызыл түс:
Сары түс:
Жасыл түс:
Үйге тапсырма : 43-бет, 8-тапсырма. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақта өзіне түсінікті немесе түсініксіз болғанын машықкерге доға арқылы білдіреді. Үй тапсырмасын жазады. |
|
«Доға» әдісі
Оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көбейту және бөлу амалдарын орындаудағы 1 санының қасиеті
Көбейту және бөлу амалдарын орындаудағы 1 санының қасиеті
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№15 ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
«Жанды табиғат» |
|||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Нұрланова Қарақат |
|||||
|
Күні: |
23.09.2025 ж |
|||||
|
Сыныбы: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
16-сабақ. «Көбейту және бөлу амалдарын орындаудағы 1 санының қасиеті» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.1.2.2 көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану; санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолданады. Санды 0 санына бөлуге болмайтынын біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Машықкердің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу. - Сәлеметсіздер ме! Қалдарыңыз қалай, оқушылар?
Психологиялық ахуал. «Санмен қозғал» әдісін қолдану арқылы психологиялық орнатады. 12345 1234 123 12 1 |
Машықкермен амандасады. Сабаққа дайындық жасайды. Машықкерден қайталайды. |
Жарайсың дар! |
Психологиялық ахуал |
||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Оқушылар тақырып, оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады. Бағалау: Оқушылар сіздерді мына жұлдызшалар арқылы бағалайтын боламын. Сабаққа белсене қатысып, есептерді дұрыс орындаған оқушыларға осылай жұлдызшалар қосылып отырады.
Білу. 1-тапсырма. Өзара байланысты өрнектерді дұрыс тапсаң, шығарманың авторы мен оның қалай аталатынын білесің.
Қызықтыру тәсілі: «Кім бірінші дұрыс сәйкестендіреді, сол “жазушылар детективі” атанады!»
Түсіну. Тақтамен жұмыс. 2-тапсырма. а) Есепте. Қорытынды жаса. 1 · 5 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 1 · a = a ә) 1*5= 5*1= 5:1= 5:5= 1*4= 4*1= 4:1= 4:4= Формула: a*1=a a:1=a a:a=1 «Құрбақа» ойыны арқылы көбейту және бөлу амалдарындағы 0 мен 1-дің қасиеттерін сұрап, есептерді шығартады. 0 мен 1 сандарының қасиеттері:
2*0= 3*1= 9:1= 5:5= 0*9= 6*0=
Қолдану. 3-тапсырма. Ауызша түсіндіре отырып есепте. 1 · 6 = 15 · 1 = 9 · 9 = 1 · 78 = 35 · 1 = 15 : 15 = 28 : 28 = 40 : 1 = 4-тапсырма. С. Бабенконың «Түйетас» әңгімесінде қандай ауылдар туралы айтылады? 1 санына көбейтуден тұратын өрнектерді тапсаң, жауабын білесің.
1 · 5 = 5 → Амансай 1 · 3 = 3 → Қызылсай 6 + 3 = 9 → Боралдай 9 · 1 = 9 → Түйетас Талдау. Жинақтау. 5-тапсырма. а) Оқушылар М. Әлімбаевтың «Қолғанаттар» деген өлеңін жаттады. Бір өлеңді жаттау үшін Алан 15 минут, Сокен одан 9 минут артық уақыт жұмсады. Санжар Сәкенге қараганда 3 минут уақыт кем жұмсады. Санжар өлеңді қанша минутта жаттады? Талдау:
ә) Табиғат туралы өлеңді мәнерлеп оқу жарысына 1 000 оқушыдан сұраныс түсті. 209-ы - үшінші сынып, 358-і - екінші сынып, ал қалғаны - төртінші сынып оқушылары. Төртінші сынып оқушыларынан түскен сұраныс саны қанша?
б) Жарыста әрбір қатысушыға 5 минут уақыт берілді. 9 қатысушыны тыңдау үшін қанша минут уақыт қажет?
в) Оқушылар «Қазақстанның табиғаты» атты көрмеге арнап сурет салды. 120 - өзеннің, 245 - таудың, 198 жануардың суреті салынды. Окушылар көрмеге қою үшін барлығы қанша сурет салды?
6-тапсырма. 37 + 12 : 6 = 5 · 2 + 4 : 2 = 450 + 6 : 1 = 27 + 6 - 3 = 54 - 14 - 7 = 540 - 40 * 1 = 12 : 6 · 3 = 18 : 9 · 5 = 8 * 1 : 4 = (6 + 10) : 2 + 5 = 50 + (98 - 90) : 2 = 850 - (6 - 1 · 6) : 12 = 7-тапсырма. 11 + 22 + 33 + 44 + 66 + 77 + 88 + 99 (350 + 105 + 250) - (111 + 28 + 459) (450 + 20+50) - (450 – 20-50) (45+12+95)-(91+42+19)
|
Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады
Жауабы: Сәбит Мұқанов – Туған дала Геннадий Снегирёв – Түйелер биі a*b=c (Сәбит) b*a=c (Мұқанов) c:a=b (Туған) c:b=a (дала) 3*5=15 (Геннадий) 5*3=15 (Снегирёв) 15:3=5 (Түйелер) 15:5=3 (биі) Жауабы: а)1 · 5 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5 1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 3 Қорытынды: 1 · a = a ә)1*5= 5 5*1=5 5:1=5 5:5=1 1*4=4 4*1=4 4:1=4 4:4=1 0 мен 1 сандарының қасиеттерін айтады. Ойын арқылы ауызша есептейді. Жауабы: 2*0=0 3*1=0 9:1=9 5:5=1 0*9=0 6*0=0
Жауабы: 1 · 6 = 6 15 · 1 = 15 9 · 9 = 81 1 · 78 = 78 35 · 1 = 35 15 : 15 = 1 28 : 28 = 1 40 : 1 = 40 Жауабы: 1 · 5 = 5 → Амансай 1 · 3 = 3 → Қызылсай 6 + 3 = 9 → Боралдай 9 · 1 = 9 → Түйетас
Жауабы: А)
Ә)
Б)
В)
Жауабы: 37 + 12 : 6 = 37 + 2 = 39 5 · 2 + 4 : 2 = 10 + 2 = 12 450 + 6 : 1 = 450 + 6 = 456 27 + 6 - 3 = 33 - 3 = 30 54 - 14 - 7 = 40 - 7 = 33 540 - 40 : 1 = 540 - 40 = 500 12 : 6 · 3 = 2 · 3 = 6 18 : 9 · 5 = 2 · 5 = 10 8 * 1 : 4 = 8 : 4 = 2 (6 + 10) : 2 + 5 = 16 : 2 + 5 = 8 + 5 = 13 50 + (98 - 90) : 2 = 50 + 8 * 2 = 50 + 16 = 66 850 - (1*6 + 12) = 850 – (6+12) = 850-18=832 Жауабы: 11 + 22 + 33 + 44 + 66 + 77 + 88 + 99=(11+99)+(22+88)+(33+77)+(44+66)= 110+110+110+110=110*4=440 (350 + 105 + 250) - (111 + 28 + 459)=(600+105)-(570+28)=705-598=107 (450 + 20+50) + (450 – 20-50)= 900 (45+12+95)-(91+42+19) =(140+12)-(110+42)=152-152=0 |
|
«Жұлдызшалар» бағалау Интербелсенді тақта. Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық Оқулық |
||
|
Сабақтың соңы рефлекция 5 мин |
Сабақты қорытындылау. -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? -Не қиын болды ? Рефлексия. «Доға» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасайды. - Оқушылар, бүгін сабақ сендерге түсінікті немесе түсініксіз болса? Өз ойларыңмен бөлісіп, осы доғаға атымызды жазып, көрсетеміз. Қызыл түс:
Сары түс:
Жасыл түс:
Үйге тапсырма : 43-бет, 8-тапсырма. |
Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі сабақта өзіне түсінікті немесе түсініксіз болғанын машықкерге доға арқылы білдіреді. Үй тапсырмасын жазады. |
|
«Доға» әдісі
Оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз



















