Тақырып бойынша 11 материал табылды

Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға берілген есептер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар Математика 95-сабақ Мектеп Бөлім Педагогтің аты-жөні Күні: 2.03.2026ж Сынып:2 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы №95 Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға берілген есептер Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 2.5.1.5.** Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептерді («бірнеше бірлік артық/кем», «бірнеше есе есе артық/ кем»қатынастарымен байланысты) бір-бірінен ажырату. 2.5.2.4. Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқумен жазуда қолдану Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, бір-бірінен ажыратады Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазу
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді жоспар

     

Математика 95-сабақ

Мектеп


Бөлім


Педагогтің аты-жөні


Күні:

2.03.2026ж

Сынып:2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

95 Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.5.1.5.** Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептерді («бірнеше бірлік артық/кем», «бірнеше есе есе артық/ кем»қатынастарымен байланысты) бір-бірінен ажырату.

2.5.2.4. Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқумен жазуда қолдану

Сабақтың мақсаты

(Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

Көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді

құрастыру және шығару, бір-бірінен ажыратады

Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады

Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық

Апталық дәйек сөз: «Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...» (Б.Момышұлы)

Құндылық: Ұлттық құндылықтарды білу мерекелер, ойындар. Туған өлкенің табиғатын қорғай білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Қатар-қатар тізіліп,

Оқушыға лайық.

Қолымызды жіберіп,

Түп-түзу боп тұрайық.

Жақсы болып сабақта,

Әдеп сақтау сәніміз.

Отыруға нақпа-нақ,

Дайындалдық бәріміз.

I - қатар – жай отыр,

II- қатар – тез отыр,

III – қатар – сен де отыр,

Сабақ бастар кез боп тұр!

«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...» (Б.Момышұлы)

Құндылық: Ұлттық құндылықтарды білу мерекелер, ойындар. Туған өлкенің табиғатын қорғай білу.

Өткенді қайталау

«Кім жылдам» ойыны

28:4+25=32 5*7-22=13

45:5+43= 52 15+36:4=24


1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады















Сұрақтарға жауап береді

Жарайсыңдар!

ҚБ Бағалау шкаласы.



Сабақтың ортасы

10 мин



Оқу мақсатын таныстырамын

Жаңа сабақты ашу

1,2,3 - тапсырма М.К.Топтық жұмыс

Құндылық мереке жиындарда

ОДД: білу,қолдану

ЖИ Оқулықпен жұмыс

Нұсқау: Есептерді шығар

1-топ

1 күнде-4 к

6 күнде-?к

Шешуі:4*6=24

2- топ

1күнде-4 к

24 көрпе-?

Шешуі:24:6=4 к

3- топ

6 күнде -24 к

1 күнде- ? к

Шешуі:24:6=4

Саралау тапсырмасы

1.Өрнектерді оқы, компоненттердің атын жаз:

7 × 5 = 35

7 – __________

5 – __________

35 – __________

24 : 6 = 4

24 – __________

6 – __________

4 – __________

2.Тура және жанама сұрақ

Аружанда 12 қарындаш бар. Айдос Аружаннан 3 қарындашқа артық алды.
Айдоста неше қарындаш бар?

Кері есеп құрастыр:
Айдоста 15 қарындаш бар. Аружанда одан 3-еуі кем. Аружанда неше қарындаш бар?

3.Өз есебіңді құрастыр

«Бірнеше бірлікке артық/кем» қатынасымен 1 есеп құрастыр.

«Бірнеше есе артық/кем» қатынасымен 1 есеп құрастыр.


Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді,

көпбұрыштардың модельдерін

Бағалау критерийі:

Сандарды бірнеше

есе арттыруға,

кемітуге берілген

есептерді шығарады

Дескриптор:

Есептің шартын

құрады 2 балл

Мәнін табады

1 балл

Жауабын жазады

1 балл

Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл

Оқулық









10 мин

ҚБ 4 –тапсырма Жұптық жұмыс

Ойын «Сиқырлы жіптер»

ОДД: білу,қолдану

Нұсқаулық: Есепті шығар.

Бір себетте -8

Үш себетте-?

Барлығы-?

Ш 8*3=24

Жауабын жазады



.Есептердің шартын құрып,мәнін табады

Бағалау критерийі:

Сандарды бірнеше

есе арттыруға,

кемітуге берілген

есептерді шығарады

Дескриптор:

Есептің шартын құрады 1 балл

Мәнін табады 1 балл

Жауабын жазады 1 балл


5 мин

Сергіту сәті

Сергіту жаттығуын жасайды.

Жарайсыңдар!



10 мин

ҚБ 5,6-тапсырмалар Жұптық жұмыс

« Кім жылдам» әдісі»

ОДД: білу,қолдану

(28:4)+16=23 (11-7):16=4


Х*9=27 24=3

Х= 3 у=8

ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма

8*3-24=0 шығарады

Санды бірнеше есе арттыруға берілген есепті шығарады.

Өрнектердің мәнін салыстырады.


Бағалау критерийі:

Көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады Дескриптор:

Теңдеуді шешеді 2 балл

Амалдарды орындайды 1 балл



Сабақтың соңы.

5 мин

Кері байланыс: «Бәйтерек» әдісі бойынша өтеді.

Рефлексия: «Белгі бер»

Оқу тапсырмасы: 7-тапсырма 65-бет.

Кері байланыс жасайды.

Жинаған балдарының санына қарай тақтада көрсетілген белгілерді көрсетеді.

. ҚБ қойылады.






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12