27-сабақ ҚМЖ
-
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
08. 04 .2025 ж
Бөлім:
Демалыс және хобби
Педагогтің аты- жөні:
Жунусова Гулзада Тыныштыбаевна
Сынып: 1 ә
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
27-сабақ КӨБЕЛЕК МҮСІНІН ЖАСАУ
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға көбелек туралы түсінік беру. Көбелекті мүсіндеу арқылы қолдың, саусақтың бұлшық еттерін жетілдіру, қимыл-қозғалыс үдерісін дамыту.
Құндылықтар
Әсемдікке, ептілікке, ұқыптылыққа баулу
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
«Миға шабуыл» әдісі
- Балалар, мен жұмбақ жасырамын, ал сендер жауабын тауып, сол арқылы бүгінгі сабақтың не туралы екенін білеміз.
Жұмбақтар:
Тісі қатты,
Сілекейі тәтті. (Ара) Қырда ұшып,
Қырға қонады. Гүл боп ұшып,
Гүлге қонады. (Көбелек) Иісшіл – ит емес,
Ұшады – құс емес. (Шыбын) Ұшағым бар кіші,
Амандасады.
Оқушылар жасырылған жұмбақты шешеді: ара, шыбын, көбелек, инелік, маса.
Мадақтау
Жұмбақтар
-
-
Мінбейді еш кісі. (Инелік)
Сабақтың ортасы
Түсіндіру
-
Балалар, біз жәндіктер туралы жұмбақ шештік. Осы жәндіктердің ішінде сендерге қайсысы ұнайды?
Қай жәндіктер ұнамайды?
«Кинометафора» әдісі
Көбелек туралы бейнежазба көрсету
«Не көрдің, не білдің» әдісі
-
Бейнежазба не туралы?
-
Көбелек қалай пайда болады?
-
Көбелек ненің символы?
-
Бунақденелілердің ішінен көбелекті ажырат.
-
Монарх көбелегі туралы әңгімеле.
-
Көбелектің көз тартар алуан түстері жайлы ойыңды білдір.
-
Сергіту сәті
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
Жұмыс бастар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Оқушылар ермексазбен көбелек мүсінін жасайды. Алдымен алақанға ермексаздың шағын бөлігін үзіп, домалатып, дөңгелектеп алу. Рет-ретімен көбелектің денесін дайындау. Көбелек әдемі болып шығу үшін ашық түстерді таңдап алуды
Оқушылар ара, шыбын, маса жайлы өз пікірлерін, не үшін оларды таңдамағанын айтады.
Дискрипторы:
-
Көбелек туралы бейнежазба көреді.
-
Бейнежазбадан бүгінгі тақырып бойынша ақпарат алады.
-
Өзінің ой-пікірін айтады.
-
Көбелек жаздың символы екенін айтады.
-
Көбелектің қалай пайда болатынын, түстерін айтады.
Сергіту сәтін жасап, сергіп алады.
Оқушылар әр сабақта айтылатын қауіпсіздік ережесін қайталап, естеріне түсіреді.
Көбелек мүсінін ермексазбен жасайды.
Үлгіге қарап, көбелектің дене мүшелерін жасап, біріктіреді. Дискрипторы:
-
Ермексазбен жұмыс істейді.
-
Көбелектің мүсінін рет-ретімен жасап үйренеді.
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
Көбелек туралы бейнежазб а https://ww w.youtube. com/watch? v=xL3eGH gWdTI
Сергіту сәті https://ww w.youtube. com/watch? v=Aph- kvnnANw
Қауіпсіздік ережесі
-
-
-

ұсынады.
-
тапсырма. Көбелек мүсінін жасау Қажетті құрал-жабдықтар: өзіне ұнаған ермексаз және қатырғықағаз.
Жұмыстың орындалу реті:
-
Алдымен көбелектің денесін қоңыр түсті ермексаздан кішкентай сопақша пішінде жаса.
-
Көбелектің алдымен екі үлкен, сосын екі кіші қанатын түсті ермексаздан пішінін келтіріп, барлығын қатырғықағазға жапсыр.
-
Қанаттарды домалақ пішінді түстермен өз білгеніңше безендір.
-
Жіңішке есілген ермексаздан көбелектің мұртшаларын жасап, басына жабыстыр.
2-тапсырма. Көбелек суретінің симмметриясын табу
-
Оқушыларға көбелек суретінің сұлбасы таратып беріледі.
-
Олар сызықтың бойымен көбелекті қияды.
-
Дайын болған көбелек суретінен симмметриясын табады.
Сергіту сәті
«Көбелектер биі» бейнежазбасын қойып, орындарында отырып қимылдар жасату. Көбелектің қимылы арқылы көзді тынықтырады.
-
Қол моторикасы дамиды, ермексазбен жұмыс жасау арқылы саусақтың бұлшық еттерін шынықтырады.

Оқушылар көбелек суретінің симмметриясын табуды үйренеді. Дескрипторы:
-
Көбелек суретінің сұлбасын сызық бойымен қияды.
-
Симметрияны естеріне түсіреді.
-
Көбелекті сипаттап айтады.

Орындарында отырып көзге арналған жаттығуды орындайды.
Ауызша бағалау Жарайсың!
Пішіні дұрыс шықты!
Ауызша бағалау Жарайсың!
Тамаша! Бәрекелді!
QR код арқылы бейнежазб а
Көбелек жасау
Көбелекте р биі https://yout u.be/CVgP A_1bays
Сабақтың соңы
Рефлексия
«Таңдау» әдісі
-
Мен үшін сабақ қызықты болды.
-
Мен сабақта көп нәрсе үйрендім.
-
Мен пікірсайыстарға жиі қатыстым.
-
Мен басқаларды мұқият тыңдадым.
Мен сабақтағы өз жетістігіме ризамын.
Бүгінгі тақырып бойынша рефлексия жасайды.
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
-
-
-
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көбелек мүсінін жасау
Көбелек мүсінін жасау
27-сабақ ҚМЖ
-
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
08. 04 .2025 ж
Бөлім:
Демалыс және хобби
Педагогтің аты- жөні:
Жунусова Гулзада Тыныштыбаевна
Сынып: 1 ә
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
27-сабақ КӨБЕЛЕК МҮСІНІН ЖАСАУ
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.2.1 материалдарды пайдалану, қолдану мүмкіндіктерін қарастыру
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға көбелек туралы түсінік беру. Көбелекті мүсіндеу арқылы қолдың, саусақтың бұлшық еттерін жетілдіру, қимыл-қозғалыс үдерісін дамыту.
Құндылықтар
Әсемдікке, ептілікке, ұқыптылыққа баулу
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
«Миға шабуыл» әдісі
- Балалар, мен жұмбақ жасырамын, ал сендер жауабын тауып, сол арқылы бүгінгі сабақтың не туралы екенін білеміз.
Жұмбақтар:
Тісі қатты,
Сілекейі тәтті. (Ара) Қырда ұшып,
Қырға қонады. Гүл боп ұшып,
Гүлге қонады. (Көбелек) Иісшіл – ит емес,
Ұшады – құс емес. (Шыбын) Ұшағым бар кіші,
Амандасады.
Оқушылар жасырылған жұмбақты шешеді: ара, шыбын, көбелек, инелік, маса.
Мадақтау
Жұмбақтар
-
-
Мінбейді еш кісі. (Инелік)
Сабақтың ортасы
Түсіндіру
-
Балалар, біз жәндіктер туралы жұмбақ шештік. Осы жәндіктердің ішінде сендерге қайсысы ұнайды?
Қай жәндіктер ұнамайды?
«Кинометафора» әдісі
Көбелек туралы бейнежазба көрсету
«Не көрдің, не білдің» әдісі
-
Бейнежазба не туралы?
-
Көбелек қалай пайда болады?
-
Көбелек ненің символы?
-
Бунақденелілердің ішінен көбелекті ажырат.
-
Монарх көбелегі туралы әңгімеле.
-
Көбелектің көз тартар алуан түстері жайлы ойыңды білдір.
-
Сергіту сәті
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
Жұмыс бастар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Оқушылар ермексазбен көбелек мүсінін жасайды. Алдымен алақанға ермексаздың шағын бөлігін үзіп, домалатып, дөңгелектеп алу. Рет-ретімен көбелектің денесін дайындау. Көбелек әдемі болып шығу үшін ашық түстерді таңдап алуды
Оқушылар ара, шыбын, маса жайлы өз пікірлерін, не үшін оларды таңдамағанын айтады.
Дискрипторы:
-
Көбелек туралы бейнежазба көреді.
-
Бейнежазбадан бүгінгі тақырып бойынша ақпарат алады.
-
Өзінің ой-пікірін айтады.
-
Көбелек жаздың символы екенін айтады.
-
Көбелектің қалай пайда болатынын, түстерін айтады.
Сергіту сәтін жасап, сергіп алады.
Оқушылар әр сабақта айтылатын қауіпсіздік ережесін қайталап, естеріне түсіреді.
Көбелек мүсінін ермексазбен жасайды.
Үлгіге қарап, көбелектің дене мүшелерін жасап, біріктіреді. Дискрипторы:
-
Ермексазбен жұмыс істейді.
-
Көбелектің мүсінін рет-ретімен жасап үйренеді.
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
Көбелек туралы бейнежазб а https://ww w.youtube. com/watch? v=xL3eGH gWdTI
Сергіту сәті https://ww w.youtube. com/watch? v=Aph- kvnnANw
Қауіпсіздік ережесі
-
-
-

ұсынады.
-
тапсырма. Көбелек мүсінін жасау Қажетті құрал-жабдықтар: өзіне ұнаған ермексаз және қатырғықағаз.
Жұмыстың орындалу реті:
-
Алдымен көбелектің денесін қоңыр түсті ермексаздан кішкентай сопақша пішінде жаса.
-
Көбелектің алдымен екі үлкен, сосын екі кіші қанатын түсті ермексаздан пішінін келтіріп, барлығын қатырғықағазға жапсыр.
-
Қанаттарды домалақ пішінді түстермен өз білгеніңше безендір.
-
Жіңішке есілген ермексаздан көбелектің мұртшаларын жасап, басына жабыстыр.
2-тапсырма. Көбелек суретінің симмметриясын табу
-
Оқушыларға көбелек суретінің сұлбасы таратып беріледі.
-
Олар сызықтың бойымен көбелекті қияды.
-
Дайын болған көбелек суретінен симмметриясын табады.
Сергіту сәті
«Көбелектер биі» бейнежазбасын қойып, орындарында отырып қимылдар жасату. Көбелектің қимылы арқылы көзді тынықтырады.
-
Қол моторикасы дамиды, ермексазбен жұмыс жасау арқылы саусақтың бұлшық еттерін шынықтырады.

Оқушылар көбелек суретінің симмметриясын табуды үйренеді. Дескрипторы:
-
Көбелек суретінің сұлбасын сызық бойымен қияды.
-
Симметрияны естеріне түсіреді.
-
Көбелекті сипаттап айтады.

Орындарында отырып көзге арналған жаттығуды орындайды.
Ауызша бағалау Жарайсың!
Пішіні дұрыс шықты!
Ауызша бағалау Жарайсың!
Тамаша! Бәрекелді!
QR код арқылы бейнежазб а
Көбелек жасау
Көбелекте р биі https://yout u.be/CVgP A_1bays
Сабақтың соңы
Рефлексия
«Таңдау» әдісі
-
Мен үшін сабақ қызықты болды.
-
Мен сабақта көп нәрсе үйрендім.
-
Мен пікірсайыстарға жиі қатыстым.
-
Мен басқаларды мұқият тыңдадым.
Мен сабақтағы өз жетістігіме ризамын.
Бүгінгі тақырып бойынша рефлексия жасайды.
Жарайсың! Тамаша!
Бәрекелді!
-
-
-
.
шағым қалдыра аласыз













