Бестамақ «Болашақ бала бақшасы»
Ашық оқу қызметі.
Тақырыбы: « Көкөністер»
Білім саласы: Коммуникация, таным.
ҰОҚ: Қазақ тілі.
«Солнышко» тобы.
Тәрбиеші: Жубатова А. У.
Сәуір 2018ж.
Сабақтың
мақсаты:
Көкөністер түрін ажырата білу. Балалардын тілін дамыту, сөз қорын
молайту, ой-өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру,
айналадағы дүниені тани біліп, өмірмен ұштастыра білуге баулу.
Табиғатты сүюге, өсімдіктерді қорғауға, қоршаған ортаны таза
ұстауға, еңбексүйгіштікке, өзгенің еңбегін бағалай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың
барысы:
Қанеки, дәстүрлі «Шаттық шеңберін» құрып, қол ұстасып мына келген
қонақтарымызбен амандасайық.
-Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Барша жанды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
– Бір сәт тақтаға көңіл
аударайықшы
Нені көріп отырсыздар ?
– Күнді
– Дұрыс айтасыңдар
– Осы күннің әр шапағында жұмбақ жасырынған.
Егер кім-кім жұмбақтың шешуін тауып, жауабын айтса, бүгінгі сабақта
қандай тақырып төңірегінде мағлұмат алатынымыз белгілі
болады.
– Ол үшін ойын ойнайық.
Ал, балалар, ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық.
-
Ашулы қонақ бұл анық,
Тонып шешсе, жыладық. (Пияз)
-
Жер астында жез қазық,
Жеуге болар ас қазық. (Сәбіз)
-
Аласа ғана бойы бар,
Қабат-қабат тоны бар.(Орамжапырақ)
-
Үстіне тігіп көк шатыр ,
Астында қызғылт дәу жатыр .(Қызылша)
-
Әр желінің асты толған көк қоян,
Жаз болғанда көк қоянды жеп қоям. (Қияр)
Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көкөніс». Көкөністер күннің сәулесінен қуат алып, жылуынан құнарланып, гүлдеп, түйнек салады, жеміс береді.
– Балалар, сендер көкөністің жансыз бейнесін көріп отырсыңдар.
Енді, көкөністің табиғи түрін көргілерің келе
ма?
– Иә
– Олай болса маған назар
аударыңдар.
Көкөністер – бағалы тағам. Олардың тағамдық мәні бойындағы өте сіңімді заттардың, ішінара көмір сулардың болуына байланысты. Көкөністерде адам орнанизміне қажетті дәрумендер мен минералды тұздар көп
Топтық жұмыс
-
Үстелдің үстінде жатқан қағаз қиындыларын құрастыру. (әр үстелде көкөністердің суреттері құрылады. Сол құрылған сурет топтың аты болады.)
Ұпайларын санап отыру.
1 – тапсырма.Әр топқа тапсырма беру.
1 –
топ қызанақ туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі,
салмағы, сапасы т.б.).
2 – топ орамжапырақ туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні,
дәмі, салмағы, сапасы т.б.).
3 – топ сәбіз туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі,
салмағы, сапасы т.б.).
4 – топ картоп туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі, салмағы, сапасы т.б.).
2 –
тапсырма. Жұмбақтар сайысы. Әр топ бір-біріне
жұмбақ жасырады.
3 –
тапсырма. Көкөністер мен жемістерді
ажырату.
4 – тапсырма. Графикалық тақпақ жаттау.
Бақшасында атамның
Көкөністер көп екен
Теріп, жинап аламыз
Себеттерге саламыз
Пияз, картоп, қызылша
Түйнек, сәбіз, қызанақ
Орамжапырақ қиярлар
Жалқан болса тағы бар.
Сергіту сәті:
Ал балалар тұрайық
Қолымызды созайық
Жапырақ болып дөңгелеп
Жерге келіп конайық
1-2-3 Жапырак болып ұш
5. Шығармашылық тапсырмалар.
1 –топ мақалды жалғастыр «Ағашы аласа болса да? Алмасы тамаша» Адам көркі – шүберек, ағаш көркі – жапырақ,
2 – топ сурет жинау (орамжапырақ),
3 – топ көкөністерді геометриялық фигуралар арқылы сәйкестендіру. Қияр-сопақ, қызанақ-домалақ, пияз-үшбұршақ.
4 – топ жасыл, қызыл, тоқ сары, күлгін түстерді көргенде қай көкөністер елестейді
Қорытынды.(Сұрақ - жауап)
Балаларды марапаттау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көкөністер
Көкөністер
Бестамақ «Болашақ бала бақшасы»
Ашық оқу қызметі.
Тақырыбы: « Көкөністер»
Білім саласы: Коммуникация, таным.
ҰОҚ: Қазақ тілі.
«Солнышко» тобы.
Тәрбиеші: Жубатова А. У.
Сәуір 2018ж.
Сабақтың
мақсаты:
Көкөністер түрін ажырата білу. Балалардын тілін дамыту, сөз қорын
молайту, ой-өрісін кеңейту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру,
айналадағы дүниені тани біліп, өмірмен ұштастыра білуге баулу.
Табиғатты сүюге, өсімдіктерді қорғауға, қоршаған ортаны таза
ұстауға, еңбексүйгіштікке, өзгенің еңбегін бағалай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың
барысы:
Қанеки, дәстүрлі «Шаттық шеңберін» құрып, қол ұстасып мына келген
қонақтарымызбен амандасайық.
-Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Барша жанды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
– Бір сәт тақтаға көңіл
аударайықшы
Нені көріп отырсыздар ?
– Күнді
– Дұрыс айтасыңдар
– Осы күннің әр шапағында жұмбақ жасырынған.
Егер кім-кім жұмбақтың шешуін тауып, жауабын айтса, бүгінгі сабақта
қандай тақырып төңірегінде мағлұмат алатынымыз белгілі
болады.
– Ол үшін ойын ойнайық.
Ал, балалар, ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық.
-
Ашулы қонақ бұл анық,
Тонып шешсе, жыладық. (Пияз)
-
Жер астында жез қазық,
Жеуге болар ас қазық. (Сәбіз)
-
Аласа ғана бойы бар,
Қабат-қабат тоны бар.(Орамжапырақ)
-
Үстіне тігіп көк шатыр ,
Астында қызғылт дәу жатыр .(Қызылша)
-
Әр желінің асты толған көк қоян,
Жаз болғанда көк қоянды жеп қоям. (Қияр)
Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көкөніс». Көкөністер күннің сәулесінен қуат алып, жылуынан құнарланып, гүлдеп, түйнек салады, жеміс береді.
– Балалар, сендер көкөністің жансыз бейнесін көріп отырсыңдар.
Енді, көкөністің табиғи түрін көргілерің келе
ма?
– Иә
– Олай болса маған назар
аударыңдар.
Көкөністер – бағалы тағам. Олардың тағамдық мәні бойындағы өте сіңімді заттардың, ішінара көмір сулардың болуына байланысты. Көкөністерде адам орнанизміне қажетті дәрумендер мен минералды тұздар көп
Топтық жұмыс
-
Үстелдің үстінде жатқан қағаз қиындыларын құрастыру. (әр үстелде көкөністердің суреттері құрылады. Сол құрылған сурет топтың аты болады.)
Ұпайларын санап отыру.
1 – тапсырма.Әр топқа тапсырма беру.
1 –
топ қызанақ туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі,
салмағы, сапасы т.б.).
2 – топ орамжапырақ туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні,
дәмі, салмағы, сапасы т.б.).
3 – топ сәбіз туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі,
салмағы, сапасы т.б.).
4 – топ картоп туралы сипаттама беру. (түсі, пішіні, дәмі, салмағы, сапасы т.б.).
2 –
тапсырма. Жұмбақтар сайысы. Әр топ бір-біріне
жұмбақ жасырады.
3 –
тапсырма. Көкөністер мен жемістерді
ажырату.
4 – тапсырма. Графикалық тақпақ жаттау.
Бақшасында атамның
Көкөністер көп екен
Теріп, жинап аламыз
Себеттерге саламыз
Пияз, картоп, қызылша
Түйнек, сәбіз, қызанақ
Орамжапырақ қиярлар
Жалқан болса тағы бар.
Сергіту сәті:
Ал балалар тұрайық
Қолымызды созайық
Жапырақ болып дөңгелеп
Жерге келіп конайық
1-2-3 Жапырак болып ұш
5. Шығармашылық тапсырмалар.
1 –топ мақалды жалғастыр «Ағашы аласа болса да? Алмасы тамаша» Адам көркі – шүберек, ағаш көркі – жапырақ,
2 – топ сурет жинау (орамжапырақ),
3 – топ көкөністерді геометриялық фигуралар арқылы сәйкестендіру. Қияр-сопақ, қызанақ-домалақ, пияз-үшбұршақ.
4 – топ жасыл, қызыл, тоқ сары, күлгін түстерді көргенде қай көкөністер елестейді
Қорытынды.(Сұрақ - жауап)
Балаларды марапаттау.
шағым қалдыра аласыз













