Қысқамерзімді(сабақ)жоспары
|
Бөлім: |
Қозғалыс |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г. Абишева |
||||
|
Күні: |
11.04.2025 |
||||
|
Сынып: |
10-сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.6.1. көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар көлденең жолақты бұлшықет ұлпасының және миофибрилла құрылымының ерекшеліктерін түсініп, олардың қызметін сипаттай алады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу
Психологиялық ахуал тудыру Көңіл-күй жарығы (Энергия беру жаттығуы)
Үй жұмысын пысықтау “Жұппен тексеру” әдісі
“Миға шабуыл” әдісі
Сабақтың тақырыбы және мақсатын айтады.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар «Микроскоп-зеттеу құралы» және «Ұлпа» арқылы 2 топқа бөлінеді. Оқушылар бір-бірінің көңіл күйін көтереді.
Оқушылар жұптаса отырып, бір-бірінің үй жұмысын тексереді. Сабақтың тақырыбын ашады.
Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:
Тамаша!
Мотивациялық бағалау: «Доллар» қиындыларын беріп отырамын.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Сабақтың тақырыбы: Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы. Көлденең жолақты бұлшықет ұлпасы — адамның қаңқалық қозғалысын қамтамасыз ететін ұлпа түрі.Бұл ұлпа ерікті басқарылады (яғни адамның қалауымен қозғалады).Құрылымы:
Миофибрилла — бұлшықет талшығының ішіндегі жиырылғыш органоид.Миофибрилла көптеген саркомерлерден тұрады.Саркомер — миофибрилланың құрылымдық және функционалдық бірлігі. Саркомердің негізгі бөліктері:
Ақуыз жіпшелері:
Жиырылу механизмі:
1-тапсырма. Жеке жұмыс. “Сәйкестендір”
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Кроссворд
3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Бұлшықетті құрастыр» мини-квест
|
Оқушылар жаңа тақырып бойынша теорияны дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Оқушылар топ болып кезек кезек шығып кроссвордты шешеді. Оқушылар миофибрилланың схемасын жасап, оның әр бөлігін түсіндіріп қорғайды.
|
Шам қуатын анықтайды (1 б)
Дұрыс сәйкестендіреді. (2 б)
Әр дұрыс жауап үшін 1 б.
Миофибрилланың схемасын дұрыс жасайды. (5 б).
|
Слайд
Слайд
Ресурс 1
Ресурс 2 https://learningapps.org/40254038
Слайд
|
|
|
Сергіту сәті 2мин |
«Бұлшықет қозғалысы»
|
Оқушылар іс-қимылдарды қайталайды. |
|
|
|
|
|
4-тапсырма. Кахут платтформасы көмегімен сабақты бекіту мақсатында «Шын-жалған» ойыны.
|
Оқушылар анықтаманың шын немесе жалған екенін анықтайды. |
Дескриптор Әр дұрыс жауапқа 1 б.
|
https://create.kahoot.it/details/cd6870f9-2c80-492d-8b7f-05f2fcfe9481 |
|
|
Сабақтың соңы 10мин |
Үй тапсырмасы: Кері байланыс:Сабақтан алған әсерін жазады.
Бағалау: Дескриптор бойынша бағалау. |
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Кері байланысты параққа жазып мұғалімге тапсырады.
|
|
Карточкалар
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы.
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы.
Қысқамерзімді(сабақ)жоспары
|
Бөлім: |
Қозғалыс |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г. Абишева |
||||
|
Күні: |
11.04.2025 |
||||
|
Сынып: |
10-сынып |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.6.1. көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар көлденең жолақты бұлшықет ұлпасының және миофибрилла құрылымының ерекшеліктерін түсініп, олардың қызметін сипаттай алады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу
Психологиялық ахуал тудыру Көңіл-күй жарығы (Энергия беру жаттығуы)
Үй жұмысын пысықтау “Жұппен тексеру” әдісі
“Миға шабуыл” әдісі
Сабақтың тақырыбы және мақсатын айтады.
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар «Микроскоп-зеттеу құралы» және «Ұлпа» арқылы 2 топқа бөлінеді. Оқушылар бір-бірінің көңіл күйін көтереді.
Оқушылар жұптаса отырып, бір-бірінің үй жұмысын тексереді. Сабақтың тақырыбын ашады.
Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:
Тамаша!
Мотивациялық бағалау: «Доллар» қиындыларын беріп отырамын.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Сабақтың тақырыбы: Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы. Көлденең жолақты бұлшықет ұлпасы — адамның қаңқалық қозғалысын қамтамасыз ететін ұлпа түрі.Бұл ұлпа ерікті басқарылады (яғни адамның қалауымен қозғалады).Құрылымы:
Миофибрилла — бұлшықет талшығының ішіндегі жиырылғыш органоид.Миофибрилла көптеген саркомерлерден тұрады.Саркомер — миофибрилланың құрылымдық және функционалдық бірлігі. Саркомердің негізгі бөліктері:
Ақуыз жіпшелері:
Жиырылу механизмі:
1-тапсырма. Жеке жұмыс. “Сәйкестендір”
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Кроссворд
3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Бұлшықетті құрастыр» мини-квест
|
Оқушылар жаңа тақырып бойынша теорияны дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Оқушылар топ болып кезек кезек шығып кроссвордты шешеді. Оқушылар миофибрилланың схемасын жасап, оның әр бөлігін түсіндіріп қорғайды.
|
Шам қуатын анықтайды (1 б)
Дұрыс сәйкестендіреді. (2 б)
Әр дұрыс жауап үшін 1 б.
Миофибрилланың схемасын дұрыс жасайды. (5 б).
|
Слайд
Слайд
Ресурс 1
Ресурс 2 https://learningapps.org/40254038
Слайд
|
|
|
Сергіту сәті 2мин |
«Бұлшықет қозғалысы»
|
Оқушылар іс-қимылдарды қайталайды. |
|
|
|
|
|
4-тапсырма. Кахут платтформасы көмегімен сабақты бекіту мақсатында «Шын-жалған» ойыны.
|
Оқушылар анықтаманың шын немесе жалған екенін анықтайды. |
Дескриптор Әр дұрыс жауапқа 1 б.
|
https://create.kahoot.it/details/cd6870f9-2c80-492d-8b7f-05f2fcfe9481 |
|
|
Сабақтың соңы 10мин |
Үй тапсырмасы: Кері байланыс:Сабақтан алған әсерін жазады.
Бағалау: Дескриптор бойынша бағалау. |
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Кері байланысты параққа жазып мұғалімге тапсырады.
|
|
Карточкалар
|
|
шағым қалдыра аласыз














