Көлдер мен мұздықтар

Тақырып бойынша 26 материал табылды

Көлдер мен мұздықтар

Материал туралы қысқаша түсінік
Көлдер мен мұздықтар туралы қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы





Пәні:

География

Педагогтің аты-жөні:

Оспанова М.А

Күні:

06.12.2025ж

Сынып:

Қатысушылар саны: 17

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Көлдер мен мұздықтар

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасəйкес)

8.3.3.5. Көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды;


Сабақтың мақсаты

Жоспар бойынша Қазақстанның көлдерің шығу тегі мен мұздықтардың қалыптасуы мен типтерін анықтайды

Зерттеу нәтижесінде ерекшеліктері мен таралуына байланысты контурлық картада көрсетеді

Мұздыұһқтарға сипаттама беріп,маңыздылығын анықтайды.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

5-мин















Өткен білімді еске түсіру

7- мин

















































Жаңа білім

25-мин



































Ортасы

























































































Бекіту

5-мин









































Кері байланыс

3-мин


І. Ұйымдастыру кезеңі:


А) Амандасу

А)Сергіту сәті«Додекаэдр» әдісі



В)Топқа бөлу

QR арқылы топқа бөлу



1-топ: Көлдер

2- топ: Мұздықтар

II.Үй тапсырмасын сұрау:

"Пазл" әдісіарқылы «Learningapps»

платформасында суретті жасыру арқылы сұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпты ашу.




Жаңбыр суымен қоректенетін өзендер;

1.Ніл

2.Амазонка

3.Ориноко

4.Конго

5.Лена

Қар суымен қоректенетін өзендер;

1.Нұра

2.Жайық

3.Сағыз

4.Жем

5.Торғай

6.Сарысу

Қар суымен мұздықтармен қоректенетін өзендер;

1.Қаратал

2.Іле

3.Сырдария

4.Еділ

5.Енисей

Аралас қоректену типі тән өзендер;

1.Есіл

2.Тобыл

3.Ертіс

4.Дунай

5.Рейн

6.Висла



ІІІ. Жаңа сабақ: «Кинолента» әдісі

Мұғалім жаңа сабақты оқушыларға бастау үшін

«Көлдер мен мұздықтарға» байланысты бейнебаян көрсетеді.



1.«Еркін талқылау» мәтінмен жұмыс.

І-топ: Көлдер шығу тегі мен қалыптасуына байланысты бөліп, мысалдар келтіру.




ІІ-топ: Мұздықтардың қалыптасуына әсер ететін факторларды, мұздықтардың түрлерін анықтайды..













2-тапсырма: Жұптық жұмыс «Көршіңмен бөліс» әдісі

І-топ:

1.Канада мен АҚШ шекарасында орналасқан Ұлы көлдер жүйесіне кіретін көлдердің аттарын жазып,қазаншұңқырының шығу тегіне сипаттама жасау. Ұлы көлдер жүйесі.

Жұмыс реті: 5 көлді және Ниагара сарқырамасын, көлге құятын өзендерді, көл қазаншұңқырларының типін сипаттау.

Жоспар:

  • Көлдің атауын жаз;

  • географиялық орны;

  • Пайда болу жолын анықта;

  • Орташа және ең терең жері, тұздылығы;

  • Шаруашылықтағы маңызы;

2.Байкал көлі

3.Ориноко көлі

4.Ұлы Лавренти көлі

5.Мичиган көлі


ІІ-топ:

Қазақстанда немесе дүние жүзінде орналасқан ірі мұздықтардың біріне сипаттама беріңдер;

1.Іле Алатауындағы

Корженевский мұздығы

2.Антарктида мұздығы

3.Аляскадағы Хакборд мұздығы

4.Беринг мұздығы

Жоспар:

  • Мұздықтын географиялық орны мен орналасқан тауды анықта;

  • Мұздықтың көлемін анықта;

  • Мұздықтың қалыптасу жолын жаз;

  • Мұздықтың маңызын анықта;


3-тапсырма

КАРТАМЕН ЖҰМЫ

Контур картаға түсір


Жеке жұмыс (оқулықпен жұмыс)

І топ:

Дүние жүзінің физикалық картасынан –

Веннерн

Ветерн

Ладога

Ыстық көл

Балқаш

Лобнор

Эйр

Фром

Торренс көлдерді көрсетеді


ІІтоп:

Дүние жүзінің физикалық картасынан –

Маракайбо

ТитикакаПоопо

Буэнос-Айрес

Чад РудольфТана

Ньяса көлдерін көрсет




ІV.Жаңа сабақты бекіту:

1.«Мені анықта» ойыны арқылы дүниежүзінің физикалық картасын пайдалана отырып, ірі көлдерді көрсету.

«Wordwall» платформасында көлдерді көрсету.








2.Қорытынды:«Quiz»» платформасында тест жұмысын орындау.





Үтапсырма: Дүниежүзінің ірі көлдеріне презентация жасау.





«Мұғалімге хат» Оқушылар

Сабақты қаншалықты меңгергенін,сабақта түсінбеген тұстарынкөрсетеді.


Таратылған бағалау парағындағы баллдарды есептеп, оқушылардың бағасын айтамын





а) оқушылармен амандасып, түгендеу;



б) оқушыларды QR-код арқылы екі топқа бөлемін.







1-топ: Көлдер

2- топ: Мұздықтар

Топ ережесімен таныстыру.




Үй тапсырмасын сұрау:

"Пазл" әдісі арқылы «Learningapps»



Өзендерді қоректенуі бойынша анықтайды.































«Кинолента» әдісі

Дескриптор:

бейнебаян арқылы сабақ мақсатын анықтайды





Еркін талқылау» мәтінмен жұмыс.

І-топ: Көлдер шығу тегі мен қалыптасуына байланысты бөліп, мысалдар келтіру.



ІІ-топ: Мұздықтардың қалыптасуына әсер ететін факторларды, мұздықтардың түрлерін анықтайды.


Дескриптор:Көлдердің шығу тегі мен қалыптасуына байланысты түрлерін, мұздықтардың қалыптасуын әсер ететін факторларды біледі.




Жұппен көлдерге және мұздықтарға сипаттама береді.







Дескриптор:Көлдердің атауын жазып, сипаттайды;

Географиялық орнын сипаттайды;

Пайда болу жолын түсіндіре алады;

Орташа және ең терең көлді, тұздылығын анықтайды;

Сол жерде орналасқан сарқыраманы анықтайды;

Шаруашылық маңызын анықтайды;





















Дескриптор: Мұздықтың географиялық орнын анықтайды,орналасқан тауды көрсетеді;

Мұздықтың көлемін анықтайды;

Мұздықтың қалыптасу жолын жазады.

Мұздықтың маңызын анықтайды.

























Дескриптор:

-көлдер мен мұздықтарды ажыратады, -көлдерді кескін катарға белгілейді,

-мұздықтарды кескін картаға белгілейді.




«Wordall» платформамен және дүниежүзінің физикалықкөлдерді анықтайды.






















Телефон арқылы «Quiz» платформасынан тест орындайды.











Тақырып бойынша

қаншалықты меңгергенін,сабақта түсінбеген тұстарын көрсетеді.

















ҚБ: Мадақтау.Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын.






















































ҚБ: «Ынталандыру сөздері» - мұғалім бағалауы:

Бәрекелді!

Жарайсың!


















Оқушылар

«Смартфон әдісі" арқылы оқушылар өзін өзі бағалайды



















































































































Оқушылар «Смартфон» әдісі арқылы өзін-өзін бағалауды








Додекаэдр

смартфон




АКТ, оқулық, маркер







«Learningapps» платформасы


https://learningapps.org/watch?v=p7c8ts0gc23











































Бейнежаэба

https://youtu.be/MRqg7kDltEQ


https://video-preview.s3.yandex.net/VSVPlQAAAAA.mp4


























Глобус,

контур карта,атлас,құм сағаты






























































Интербел

сенді тақта































«Wordwall» платформасында көлдерді көрсету.

https://wordwall.net/myactivities

















«Quiz»платформасында тест жұмысын орындау.

https://quizizz.com/join?gc=900202&source=liveDashboard



Мұғалімге хат





























































Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы

Шу ауданы білім бөлімінің

«Ғани Мұратбаев атындағы орта мектебі»КММ


Бекітемін:

Мектеп директорының

міндетін атқарушы

Ж.Н.Шалбаева

_____________

«____» _____2022ж.







Тақырыбы:

«Көлдер мен мұздықтар»

8 сынып

Ашық сабақ

(Семинар сабақ)






Георафия пәні мұғалімі: Секерова Казира Кайратбековна





Шу қаласы









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі