Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Көлдер мен мұздықтар
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді. 8.3.3.5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
Бірлігі күшті ел озады |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
«Капитан таңдау» әдісі арқылы топқа бөлу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Бірлік және ынтымақ» «Ізгі тілек» тренингі Өткізу барысы: Сынып оқушылары «Өзендер», «Көлдер», «Мұздықтар» деп үш топқа бөлінеді. Әр топтан бір оқушы орнынан тұрып, қалған екі топқа қарап бірлік пен ынтымаққа бағытталған қысқа жылы тілектерін білдіреді. Мақсаты: Оқушыларда жағымды ахуал қалыптастыру, топтар арасында достық, бірлік және ынтымақтастық атмосферасын нығайту.
Өткенге шолу Үй тапсырмасы «Learning apps» әдісі Оқушылар берілген мәтіндегі бос орындарды дұрыс терминдермен толықтырады. (Гидросфера, беткі су, жерасты сулары, өзен, су жиналу алабы, суайрық, су шығыны, гейзер, минералды су және т.б.)
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты оқушылар «Ізгі тілек» тренингі арқылы бір-біріне деген ыстық лебіздерін білдіріп, ынтымақтастық орнатады. Өткенге шолу кезеңі бойынша мәтіндегі бос орындарды тақырыпқа сәйкес дұрыс географиялық терминдермен толтырады. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды.
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 2 балл 1. Құрлық суларына қатысты негізгі ұғымдарды дұрыс анықтайды- 1 балл 2. Терминдерді дұрыс қолданады - 1 балл |
https://learningapps.org/22601591
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3,5 мин 3 мин 10 мин 2 мин 5 мин 7 мин |
Жаңа сабаққа мотивация “Бұлттарды ашу” әдісі
Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар экрандағы «бұлттарды ашады». Әр дұрыс жауап бір бұлтты алып тастайды. Барлық бұлттар ашылғанда бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы анықталады. Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Көрген бейнеролик бойынша ой қорыту және негізгі ақпаратты жүйелеу.
Бейне
көрсетілгеннен кейін оқушылар: Бейнеролик тақырыбы: «Көлдер», «Өзендердің гидрологиялық режімі» №1.Тапсырма «ДЖИГСО» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Джигсо» әдісі арқылы Дүниежүзі көлдерінің пайда болуы бойынша интеллект карта құрастырады
№2. Тапсырма (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар«Learning apps» бағдарламасы арқылы көрсетілген сандар бойынша көлдерді картадан көрсетіп сәйкестендіреді.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жұптық тапсырма «Тарсия» әдісі Оқушылар тарсия әдісі арқылы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап беріп, жауаптарымен сәйкестендіріп геометриялық пішінді құрастырады.
Сабақты бекіту
А)Коржиневский В) Федченко С) Хабборд Д)Греландия
A) Алтай B) Сарыарқа C) Іле Алатауы Д) Гималай
Оқушыларды бағалау |
Оқушыларға «Бұлттарды ашу» әдісі арқылы қойылған сұрақтарға жауап арқылы сабақтың тақырыбы анықтайды.
«Түртіп алу» әдісі арқылы бейнероликті талдайды. ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалған бейнеролик
Оқушылар джигсо әдісі арқылы интеллект картасын жасайды
Оқушылар картада берілген сандарды мұқият қарап шығып, әр санға тиесілі көлдің атауын таңдайды. Сан мен көл атауын сәйкестендіру үшін интерактивті блоктарды жылжытып, дұрыс жұптарды құрастырады.
Оқушылар жұптасып тарсия бөліктеріндегі сұрақтар мен жауаптарды сәйкестендіріп, оларды құрастыру арқылы толық геометриялық пішінді жасайды.
Оқушылар «тест» әдісі арқылы тақырыпты бекітеді Жауабы:
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Көлдердің пайда болуын дұрыс сипаттап, нақты мысалдар келтіреді – 1 балл. 2.Интеллект-картада ақпаратты жүйелі және толық орналастырады – 1 балл. 3.Топпен бірлесе жұмыс істеп, өз үлесін қосып, нәтижесін қорғайды – 1 балл.
Дескриптор. Жалпы 2 балл 1. Сипаттамаға сәйкес келетін көлді картадан дұрыс анықтайды – 1 балл. 2.Жауапты дәл, қате жібермей және уақытында орындайды – 1 балл.
Дискриптор: Жалпы: 3 балл
• Топпен бірлесіп жұмыс істеу.
Мадақтау |
Видео
https://learningapps.org/watch?v=p7sygafhj25
https://wordwall.net/resource/102915810
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
.
Үйге тапсырма «Таулардағы мұздықтардың еруі Қазақстанға қандай әсер етеді?» тақырыбында эссе
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
|||||||||||||||
Тексерген:______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлдер мен мұздықтар
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Көлдер мен мұздықтар
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.3.4 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді. 8.3.3.5 дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Бірлік және ынтымақ |
||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
Бірлігі күшті ел озады |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
«Капитан таңдау» әдісі арқылы топқа бөлу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Бірлік және ынтымақ» «Ізгі тілек» тренингі Өткізу барысы: Сынып оқушылары «Өзендер», «Көлдер», «Мұздықтар» деп үш топқа бөлінеді. Әр топтан бір оқушы орнынан тұрып, қалған екі топқа қарап бірлік пен ынтымаққа бағытталған қысқа жылы тілектерін білдіреді. Мақсаты: Оқушыларда жағымды ахуал қалыптастыру, топтар арасында достық, бірлік және ынтымақтастық атмосферасын нығайту.
Өткенге шолу Үй тапсырмасы «Learning apps» әдісі Оқушылар берілген мәтіндегі бос орындарды дұрыс терминдермен толықтырады. (Гидросфера, беткі су, жерасты сулары, өзен, су жиналу алабы, суайрық, су шығыны, гейзер, минералды су және т.б.)
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты оқушылар «Ізгі тілек» тренингі арқылы бір-біріне деген ыстық лебіздерін білдіріп, ынтымақтастық орнатады. Өткенге шолу кезеңі бойынша мәтіндегі бос орындарды тақырыпқа сәйкес дұрыс географиялық терминдермен толтырады. |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды.
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 2 балл 1. Құрлық суларына қатысты негізгі ұғымдарды дұрыс анықтайды- 1 балл 2. Терминдерді дұрыс қолданады - 1 балл |
https://learningapps.org/22601591
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3,5 мин 3 мин 10 мин 2 мин 5 мин 7 мин |
Жаңа сабаққа мотивация “Бұлттарды ашу” әдісі
Мұғалім қойған сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар экрандағы «бұлттарды ашады». Әр дұрыс жауап бір бұлтты алып тастайды. Барлық бұлттар ашылғанда бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы анықталады. Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Көрген бейнеролик бойынша ой қорыту және негізгі ақпаратты жүйелеу.
Бейне
көрсетілгеннен кейін оқушылар: Бейнеролик тақырыбы: «Көлдер», «Өзендердің гидрологиялық режімі» №1.Тапсырма «ДЖИГСО» әдісі (ТЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Джигсо» әдісі арқылы Дүниежүзі көлдерінің пайда болуы бойынша интеллект карта құрастырады
№2. Тапсырма (ЖТ) Жеке тапсырма (ФС тапсырмасы) Оқушылар«Learning apps» бағдарламасы арқылы көрсетілген сандар бойынша көлдерді картадан көрсетіп сәйкестендіреді.
№3. Тапсырма (ЖТ)Жұптық тапсырма «Тарсия» әдісі Оқушылар тарсия әдісі арқылы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап беріп, жауаптарымен сәйкестендіріп геометриялық пішінді құрастырады.
Сабақты бекіту
А)Коржиневский В) Федченко С) Хабборд Д)Греландия
A) Алтай B) Сарыарқа C) Іле Алатауы Д) Гималай
Оқушыларды бағалау |
Оқушыларға «Бұлттарды ашу» әдісі арқылы қойылған сұрақтарға жауап арқылы сабақтың тақырыбы анықтайды.
«Түртіп алу» әдісі арқылы бейнероликті талдайды. ЖИ мүмкіншілігі арқылы жасалған бейнеролик
Оқушылар джигсо әдісі арқылы интеллект картасын жасайды
Оқушылар картада берілген сандарды мұқият қарап шығып, әр санға тиесілі көлдің атауын таңдайды. Сан мен көл атауын сәйкестендіру үшін интерактивті блоктарды жылжытып, дұрыс жұптарды құрастырады.
Оқушылар жұптасып тарсия бөліктеріндегі сұрақтар мен жауаптарды сәйкестендіріп, оларды құрастыру арқылы толық геометриялық пішінді жасайды.
Оқушылар «тест» әдісі арқылы тақырыпты бекітеді Жауабы:
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1. Көлдердің пайда болуын дұрыс сипаттап, нақты мысалдар келтіреді – 1 балл. 2.Интеллект-картада ақпаратты жүйелі және толық орналастырады – 1 балл. 3.Топпен бірлесе жұмыс істеп, өз үлесін қосып, нәтижесін қорғайды – 1 балл.
Дескриптор. Жалпы 2 балл 1. Сипаттамаға сәйкес келетін көлді картадан дұрыс анықтайды – 1 балл. 2.Жауапты дәл, қате жібермей және уақытында орындайды – 1 балл.
Дискриптор: Жалпы: 3 балл
• Топпен бірлесіп жұмыс істеу.
Мадақтау |
Видео
https://learningapps.org/watch?v=p7sygafhj25
https://wordwall.net/resource/102915810
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
.
Үйге тапсырма «Таулардағы мұздықтардың еруі Қазақстанға қандай әсер етеді?» тақырыбында эссе
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
|||||||||||||||
Тексерген:______________
шағым қалдыра аласыз











