|
Сынып: 8 Пән мүғалімі: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.3.5- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылары істей алады: Көлдердің, мұздықтардың негізгі сипаттамаларына анықтама береді Оқушылардың көпшілігі істей алады: Көлдердің қалыптасу ерекшеліктері мен таралуына талдау жасайды Кейбір оқушылар істей алады: Қазақстанның ірі көлдері бойынша қосымша материалдарды зерделейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қолдану: Көлдер мен мұздықтардың пайда болу үдерісін түсіндіреді, шығу тегі мен қалыптасуына байланысты көлдерді типтерге жіктейді. Талдау: Көлдердің қалыптасу ерекшеліктері мен таралуына талдау жасайды, гидрологиялық режимі бойынша көлдерді жіктейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айтылым және тыңдалым: Көлдердің морфометриялық сипаттамалары, Көл суы деңгейінің ауытқуы, Көлдің термиялық режімі Жазылым: кесте толтырады, тақырыптық негізгі терминдерді дәптерге жазып алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға тақырыпты түсіндіре отырып, әрдайым еңбекке, шығармашылыққа және өмір бойы білім алуға тәрбиелеу, жергілікті жерге деген патриоттық сезімін ояту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өзендердің гидрологиялық режимі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Сабақ жоспары |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру. Салемдесу. Сыныпты 3 топқа бөлу. Өзендер Көлдер Мұздықтар Үй тапсырмасын сұрау. «Адасқан бөліктер» әдісі 1.Өзеннің теңізге немесе көлге, мұхитқа барып құятын жері: өзен жайылмасы 2. Өзеннің басталатын жері: өзен сағасы 3. Табиғи жолмен жасалған арна арқылы ағатын су: өзен бастауы 4.Өзеннің толысып, тасу кезеңінде жағалаудың екі жағына да уақытша жиналатын сулы алап: арна, жайылма 5. Өзеннің негізгі элементтері: эрозия базисі 6. Өзенің суы барып құйылатын көл, теңіз, мұхит деңгейі: өзен |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ. «Киноматография» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу үшін видеоролик көрсетіледі.
«Бірге ойлаймыз, сөйлейміз» Кестені толтыру. 1-топ.
3-топ.
Дескриптор: 1.Көлдерді су теңгерімі, химиялық құрамы,қоректену типі бойынша жіктейді, климат пен көлдегі су деңгейінің ауытқуы арасындағы тәуелділікті анықтайды; 2.Көлдің термиялық режиміне сипаттама береді, климат пен көлдің термиялық режімі арасындағы тәуелділікті анықтайды; 3.Мұздықтардың пайда болу үдерісін түсіндіріп, табиғаттағы рөлін анықтайды. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» кестесі көлдерді материк бойынша сәйкестендіру, картадан көрсету.
Дескриптор: · Жоспар бойынша көлдерге сипаттама береді · Көлдің орнын картада анықтайды, көрсетеді
«Сандар сөйлейді» Жеке жұмыс.
Дескриптор: Кесте бойынша берілген сандарды анықтайды. Көлдің химиялық құрамын біледі. 4-Тапсырма. Картамен жұмыс. Картаны пайдаланып, дүниежүзінің үш ағынды және ағынсыз көлдерің атаңдар.
Дескриптор: Картаны пайлаланып көлдерді анықтайды, қай материк екенін біледі. |
Суреттер Кестелер Карталар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Үй тапсырмасын беру: 22 және 26-параграфтарда өтілген терминдер мен түсініктерді пайдалана отырып, өздерің тұратын өлкенің бір көліне сипаттама беріңдер. Кері байланыс. Пирамида.
Қай деңгейде білім алдым? Жоғары, орта, төмен. Бағалау. Оқушыларды бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлдер мен мұздықтар 9 сынып
Көлдер мен мұздықтар 9 сынып
|
Сынып: 8 Пән мүғалімі: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.3.5- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылары істей алады: Көлдердің, мұздықтардың негізгі сипаттамаларына анықтама береді Оқушылардың көпшілігі істей алады: Көлдердің қалыптасу ерекшеліктері мен таралуына талдау жасайды Кейбір оқушылар істей алады: Қазақстанның ірі көлдері бойынша қосымша материалдарды зерделейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қолдану: Көлдер мен мұздықтардың пайда болу үдерісін түсіндіреді, шығу тегі мен қалыптасуына байланысты көлдерді типтерге жіктейді. Талдау: Көлдердің қалыптасу ерекшеліктері мен таралуына талдау жасайды, гидрологиялық режимі бойынша көлдерді жіктейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айтылым және тыңдалым: Көлдердің морфометриялық сипаттамалары, Көл суы деңгейінің ауытқуы, Көлдің термиялық режімі Жазылым: кесте толтырады, тақырыптық негізгі терминдерді дәптерге жазып алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға тақырыпты түсіндіре отырып, әрдайым еңбекке, шығармашылыққа және өмір бойы білім алуға тәрбиелеу, жергілікті жерге деген патриоттық сезімін ояту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өзендердің гидрологиялық режимі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Сабақ жоспары |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру. Салемдесу. Сыныпты 3 топқа бөлу. Өзендер Көлдер Мұздықтар Үй тапсырмасын сұрау. «Адасқан бөліктер» әдісі 1.Өзеннің теңізге немесе көлге, мұхитқа барып құятын жері: өзен жайылмасы 2. Өзеннің басталатын жері: өзен сағасы 3. Табиғи жолмен жасалған арна арқылы ағатын су: өзен бастауы 4.Өзеннің толысып, тасу кезеңінде жағалаудың екі жағына да уақытша жиналатын сулы алап: арна, жайылма 5. Өзеннің негізгі элементтері: эрозия базисі 6. Өзенің суы барып құйылатын көл, теңіз, мұхит деңгейі: өзен |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Жаңа сабақ. «Киноматография» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу үшін видеоролик көрсетіледі.
«Бірге ойлаймыз, сөйлейміз» Кестені толтыру. 1-топ.
3-топ.
Дескриптор: 1.Көлдерді су теңгерімі, химиялық құрамы,қоректену типі бойынша жіктейді, климат пен көлдегі су деңгейінің ауытқуы арасындағы тәуелділікті анықтайды; 2.Көлдің термиялық режиміне сипаттама береді, климат пен көлдің термиялық режімі арасындағы тәуелділікті анықтайды; 3.Мұздықтардың пайда болу үдерісін түсіндіріп, табиғаттағы рөлін анықтайды. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» кестесі көлдерді материк бойынша сәйкестендіру, картадан көрсету.
Дескриптор: · Жоспар бойынша көлдерге сипаттама береді · Көлдің орнын картада анықтайды, көрсетеді
«Сандар сөйлейді» Жеке жұмыс.
Дескриптор: Кесте бойынша берілген сандарды анықтайды. Көлдің химиялық құрамын біледі. 4-Тапсырма. Картамен жұмыс. Картаны пайдаланып, дүниежүзінің үш ағынды және ағынсыз көлдерің атаңдар.
Дескриптор: Картаны пайлаланып көлдерді анықтайды, қай материк екенін біледі. |
Суреттер Кестелер Карталар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Үй тапсырмасын беру: 22 және 26-параграфтарда өтілген терминдер мен түсініктерді пайдалана отырып, өздерің тұратын өлкенің бір көліне сипаттама беріңдер. Кері байланыс. Пирамида.
Қай деңгейде білім алдым? Жоғары, орта, төмен. Бағалау. Оқушыларды бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















