|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.3.5-дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады; -жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктейді; -құрлық суларындағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарына баға береді; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы№1 Оқушылар, үй тапсырмасы бойынша тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңді «kahoot» бойынша құрастырған тестпен тексеріп көрейік. Үй тапсырмасы№2 Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырыңыз
|
Нәтижесі экранда көрінеді. Рейтинг бойынша қарап жіберейік. Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар! Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырыңыз |
дескриптор -өзен аңғарларының құрылымы мен гидрологиялық режимін біледі, түсінеді; дескриптор Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырады; |
Gulnur.111 |
|
|||||||||||||||||||||
|
Басы |
Бейнебаян көрсету 1.Көл дегеніміз не? 2.Көлдін өзен, теңізден айырмашылығы бар ма? 3. Көл қалыптасу үшін қандай жағдайлар қажет? 4.Көлдер шығу тегіне қарай қалай бөлінеді? 5.Қазақстанда көлдердің қай типі басым келеді? Неліктен? 6.Мұз бен мұздықтың айырмашылығы бар ма? 7.Қандай жағдайда мұздық қалыптасады? 8.Мұздықтардан өзендер бастау ала ма? 9. Барлық тауда мұздықтар кездесе ме? 10.Мұздықтар қозғала ма? 11.Қазақстанның мұздық орналасқан тауларын атаңдар. Дескриптор: сұрақтарға жауап береді; Осыдан бүгінгі сабақтың тақырыбы не деп ойлайсыздар? |
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады |
сұрақтарға жауап береді; |
Интерактивті тақта бейнекөрініс |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көлдер мен мұздықтар» тоқталамыз.Сабағымыздың мақсаты дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайсыздар; Сабаққа қысқаша шолу жасалады. |
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
слайдта |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма Көлдерге сипаттама
беріңіз. Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз |
Жаңа тақырыпты оқып, талдайды Оқушылар өз жұмысын сынып алдында көлдерге сипаттама береді
|
Дескриптор - көлдерге сипаттама береді Географиялық орналасуы. ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек» |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінмен, атласпен жұмыс |
|
|||||||||||||||||||||
|
Олай болса 2-тапсырмаға көшеміз. |
2-тапсырма (жеке жұмыс) Көлдердің қай материкте орналасқанын табыңыздар, картадан көрсетіңіздер
|
|
дескриптор -дүниежүзінің физикалық картасын пайдаланып, көлдерді мате- рик бойынша анықтап,кестені толтырады; ҚБ Дәптер алмасу арқылы бірін-бірі бағалау |
атлас |
|
|||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы орындатады |
3-тапсырма. жұптық жұмыс Көлдер мен мұздықтарды сипаттаңыздар; Тапсырманы орындаған кезде дескрипторға назар аударамыз. |
Оқушылар түсіндіреді Дәптерге жазып алады |
дескриптор дескриптор -көлдер мен мұздықтарды сипаттайды; ҚБ / «От шашу» |
атлас https://wordwall.net/ru/resource/64930742 |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма. (жұптық жұмыс) анықтаңыз Джомолунгма тауының етегінде температура +25°С-қа тең, таудың шыңында температура нешеге тең болады? 1) Таудың абсолюттік биіктігі - 8 848 м. Әрбір 1 000 м-де ауа температурасы - 6 С°-қа төмендейді.Ауа температурасы неше рет төмендейді? 2) Биіктікке қарай ауа температурасы неше градусқа төмендейді? 3) Тау шыңында ауа температурасы неше болады? 4) Мұздық түзілетін биіктікті анықтау (температура көрсеткіш О°С деп алғанда). Джомолунгма |
Тексеру
|
дескриптор -таудың шыңындағы ауа температурасының көрсеткіштерін есептеп шығарады, биіктікке карай ауа температурасының төмендеу заңдылығына көз жеткізеді.ҚБ /Дәптер алмасу арқылы бірін бірі бағалау |
Тақтада |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
5-тапсырма Шығармашылық Канада мен АҚШ шегарасында |
Оқушылар Канада мен АҚШ шегарасында |
дескриптор -Ұлы көлдер жүйесіне кіретін көлдердің аттарын жазады және көл қазаншұңқырының шығу тегіне талдау жасайды; |
Карта |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
Қорытынды Ендеше, оқушылар бүгін бірнеше тапсырма орындау барысында дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттау арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер «SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. |
«SMS – хабарлама» «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; «Бүгінгі сабақта мен....жасай алдым»; «...қызықты болды»; «...қиын болды»; «...мен түсіндім»; «Мен үйрендім»; «Мені... таңқалдырды» Оқу тапсырмасы, параграф |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлдер.Мұздықтар
Көлдер.Мұздықтар
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлдер мен мұздықтар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.3.5-дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-құрлық суларының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады; -жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктейді; -құрлық суларындағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарына баға береді; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы№1 Оқушылар, үй тапсырмасы бойынша тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңді «kahoot» бойынша құрастырған тестпен тексеріп көрейік. Үй тапсырмасы№2 Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырыңыз
|
Нәтижесі экранда көрінеді. Рейтинг бойынша қарап жіберейік. Өте жақсы, балалар. Жарайсыңдар! Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырыңыз |
дескриптор -өзен аңғарларының құрылымы мен гидрологиялық режимін біледі, түсінеді; дескриптор Өзендердің қоректену типін анықтап, кестені толтырады; |
Gulnur.111 |
|
|||||||||||||||||||||
|
Басы |
Бейнебаян көрсету 1.Көл дегеніміз не? 2.Көлдін өзен, теңізден айырмашылығы бар ма? 3. Көл қалыптасу үшін қандай жағдайлар қажет? 4.Көлдер шығу тегіне қарай қалай бөлінеді? 5.Қазақстанда көлдердің қай типі басым келеді? Неліктен? 6.Мұз бен мұздықтың айырмашылығы бар ма? 7.Қандай жағдайда мұздық қалыптасады? 8.Мұздықтардан өзендер бастау ала ма? 9. Барлық тауда мұздықтар кездесе ме? 10.Мұздықтар қозғала ма? 11.Қазақстанның мұздық орналасқан тауларын атаңдар. Дескриптор: сұрақтарға жауап береді; Осыдан бүгінгі сабақтың тақырыбы не деп ойлайсыздар? |
сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады |
сұрақтарға жауап береді; |
Интерактивті тақта бейнекөрініс |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көлдер мен мұздықтар» тоқталамыз.Сабағымыздың мақсаты дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайсыздар; Сабаққа қысқаша шолу жасалады. |
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады |
|
слайдта |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
1-тапсырма Көлдерге сипаттама
беріңіз. Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз |
Жаңа тақырыпты оқып, талдайды Оқушылар өз жұмысын сынып алдында көлдерге сипаттама береді
|
Дескриптор - көлдерге сипаттама береді Географиялық орналасуы. ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек» |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінмен, атласпен жұмыс |
|
|||||||||||||||||||||
|
Олай болса 2-тапсырмаға көшеміз. |
2-тапсырма (жеке жұмыс) Көлдердің қай материкте орналасқанын табыңыздар, картадан көрсетіңіздер
|
|
дескриптор -дүниежүзінің физикалық картасын пайдаланып, көлдерді мате- рик бойынша анықтап,кестені толтырады; ҚБ Дәптер алмасу арқылы бірін-бірі бағалау |
атлас |
|
|||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы орындатады |
3-тапсырма. жұптық жұмыс Көлдер мен мұздықтарды сипаттаңыздар; Тапсырманы орындаған кезде дескрипторға назар аударамыз. |
Оқушылар түсіндіреді Дәптерге жазып алады |
дескриптор дескриптор -көлдер мен мұздықтарды сипаттайды; ҚБ / «От шашу» |
атлас https://wordwall.net/ru/resource/64930742 |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма. (жұптық жұмыс) анықтаңыз Джомолунгма тауының етегінде температура +25°С-қа тең, таудың шыңында температура нешеге тең болады? 1) Таудың абсолюттік биіктігі - 8 848 м. Әрбір 1 000 м-де ауа температурасы - 6 С°-қа төмендейді.Ауа температурасы неше рет төмендейді? 2) Биіктікке қарай ауа температурасы неше градусқа төмендейді? 3) Тау шыңында ауа температурасы неше болады? 4) Мұздық түзілетін биіктікті анықтау (температура көрсеткіш О°С деп алғанда). Джомолунгма |
Тексеру
|
дескриптор -таудың шыңындағы ауа температурасының көрсеткіштерін есептеп шығарады, биіктікке карай ауа температурасының төмендеу заңдылығына көз жеткізеді.ҚБ /Дәптер алмасу арқылы бірін бірі бағалау |
Тақтада |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
5-тапсырма Шығармашылық Канада мен АҚШ шегарасында |
Оқушылар Канада мен АҚШ шегарасында |
дескриптор -Ұлы көлдер жүйесіне кіретін көлдердің аттарын жазады және көл қазаншұңқырының шығу тегіне талдау жасайды; |
Карта |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
Қорытынды Ендеше, оқушылар бүгін бірнеше тапсырма орындау барысында дүние жүзінің және Қазақстанның көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттау арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер «SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. |
«SMS – хабарлама» «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; «Бүгінгі сабақта мен....жасай алдым»; «...қызықты болды»; «...қиын болды»; «...мен түсіндім»; «Мен үйрендім»; «Мені... таңқалдырды» Оқу тапсырмасы, параграф |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














