|
Бөлім |
«Табиғат физикасы. Жарық,дыбыс, электрлік магниттілік» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
11.04.2025ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Дусбаева |
||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлеңке қалай пайда болады? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.2.1 – көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру; 3.5.2.2 – денелердің жарықты шағылыстыру қасиетін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көлеңкенің қалай пайда болатынын анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны «Ой қозғау» әдісі Суреттерге қара. Суреттегі заттарды қандай екі топқа бөлуге болады? Балалар суреттің ортасына неліктен Күнді бейнеледі? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 54-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Көлеңке қалай пайда болады? Сұрақтарға жауап жаз. Зертте. Жарық қалай таралады? ЕББҚ Нені зерттедің? Талқылау сұрақтары: Көлеңкенің пайда болуы туралы не біодің? |
Зерттеу жүргізіп, сұрақтарға жауап береді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -көлеңкенің пайда болу себептері бойынша сұрақтарға жауап жазады-1б -жарықтың таралуын айтады-1б -пікірін тұжырымдайды-1б ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
Қажетті заттар Қолшам ортасы ойық бірнеше парақ таратпа қалам |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Салыстыр» әдісі Суреттерді салыстыр. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Көлеңке деген не? Көлеңкесін көрсет Суреттегі әрекеттерді қайталап, қабырғаға көлеңке түсір. |
Суреттерді салыстырады Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -толқын мен сәуленің ұқсастығын анықтайды-1б -толқын мен сәуленің айырмашылығын анықтайды-1б -екінші суреттің көмегімен көлеңкенің пайда болу жолын айтады-1б -қорытынды жасайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 55-бет Бейнежазба |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Қараңғы жерде немесе бұлыңғыр күні көлеңке көрінбейді. Неліктен? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен көлеңкенің түсі қара болады? |
Сұраққа ойын білдіреді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -қараңғыда көлкенің көрінбеу себебін айтады-1б -бұлыңғыр күні көлкенің көрінбеу себебін айтады-1б -дәлелді түрде себебін түсіндіреді-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
|
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Неліктен көлеңкенің түсі қара болады?Жаз. |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлеңке қалай пайда болады ҚМЖ жаратылыстану 3 сынып
Көлеңке қалай пайда болады ҚМЖ жаратылыстану 3 сынып
|
Бөлім |
«Табиғат физикасы. Жарық,дыбыс, электрлік магниттілік» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
11.04.2025ж |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Дусбаева |
||||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көлеңке қалай пайда болады? |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.5.2.1 – көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру; 3.5.2.2 – денелердің жарықты шағылыстыру қасиетін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көлеңкенің қалай пайда болатынын анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны «Ой қозғау» әдісі Суреттерге қара. Суреттегі заттарды қандай екі топқа бөлуге болады? Балалар суреттің ортасына неліктен Күнді бейнеледі? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Оқулық 54-бет |
|
|
Сабақ тың ортасы 11 мин |
1-тапсырма Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Көлеңке қалай пайда болады? Сұрақтарға жауап жаз. Зертте. Жарық қалай таралады? ЕББҚ Нені зерттедің? Талқылау сұрақтары: Көлеңкенің пайда болуы туралы не біодің? |
Зерттеу жүргізіп, сұрақтарға жауап береді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -көлеңкенің пайда болу себептері бойынша сұрақтарға жауап жазады-1б -жарықтың таралуын айтады-1б -пікірін тұжырымдайды-1б ЕББҚ Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
Қажетті заттар Қолшам ортасы ойық бірнеше парақ таратпа қалам |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Салыстыр» әдісі Суреттерді салыстыр. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Көлеңке деген не? Көлеңкесін көрсет Суреттегі әрекеттерді қайталап, қабырғаға көлеңке түсір. |
Суреттерді салыстырады Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -толқын мен сәуленің ұқсастығын анықтайды-1б -толқын мен сәуленің айырмашылығын анықтайды-1б -екінші суреттің көмегімен көлеңкенің пайда болу жолын айтады-1б -қорытынды жасайды-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
Оқулық 55-бет Бейнежазба |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Қараңғы жерде немесе бұлыңғыр күні көлеңке көрінбейді. Неліктен? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен көлеңкенің түсі қара болады? |
Сұраққа ойын білдіреді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -қараңғыда көлкенің көрінбеу себебін айтады-1б -бұлыңғыр күні көлкенің көрінбеу себебін айтады-1б -дәлелді түрде себебін түсіндіреді-1б ЕББҚ Дескриптор: - тапсырманы орындайды |
|
|
|
Сабақ тың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма Неліктен көлеңкенің түсі қара болады?Жаз. |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз













