|
Білім беру ұйымының атауы |
№266 мектеп-лицей |
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Күшенбаева Г |
|
|
Күні: |
12.09.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көмірсулар – энергия көзі. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көмірсулар мен майлардың құрылымы мен қызметін сипаттау; Оларды ажырату әдістерін тәжірибе мысалында көрсету; Тіршілік әрекетіндегі рөлін өмірлік жағдаяттар арқылы түсіну. |
|
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин
|
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу, мақсатпен таныстыру. I. Қызығушылықты ояту «ЖИ бейне»
әдісі: |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Тест тапсырмасы Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады
|
Жақсы! Жарайсыңдар Дескриптор: ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл. |
ЖИ бейнесі |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин
10мин 15мин
|
Жағдаяттық тапсырмалар Өсімдіктегі крахмалды анықтау: картоп немесе нанға йод тамызса не болады? Қорытынды жаса. Аштық пен май қоры: Егер адам ұзақ уақыт тамақ ішпесе, майлардың қандай қызметі іске қосылады? |
ChatGPT-ке
сұрақ: |
Жақсы! Жарайсыңдар |
|
|||||||||||
|
1-тапсырма Суреттегі сызбаны қолдана отырып кестені толтырыңыздар
2-тапсырма «Құрамы көмірсуға бай тағамдарды пайдаланатын адам май ұлпаларының пайда болуы есебінен артық салмақ қосады» деген пікірді талқылап, өз ойларыңды айтыңдар. Осы теория бойынша май лар мен көмірсулардың молекулалық құрамы туралы қандай дәйектер келтіруге болады? 3. Жануарлар тіршілігіндегі «қоңыр майдың» рөлі қандай екенін анықтаңдар. Ол адамда қандай кезеңде пайда болады |
ЖИ қосымша ақпараттар алу
ChatGPT-ке сұрақ:
|
Дескриптор : Заттардың құрылымы мен қызметін дұрыс кестеге жазады. Әр затқа мысал келтіреді. Барлығы 2балл
|
|
||||||||||||
|
Кейс тапсырмалар
Кейс 1.-топ «Түйенің
өркеші»
Кейс 2.-топ «Қант
диабеті»
Кейс 3. –топ «Арктика
жануарлары» |
Мәтін, сурет, тәжірибе және кейс тапсырмалар бойынша ақпаратты оқып, түсінеді, салыстырады. Жұпта және топта талқылап, қорытынды шығарады, постер/кесте/ауызша жауап арқылы ой бөліседі. Өмірлік жағдаяттар мен ЖИ көмегіндегі сұрақтарды талдап, білімін қолдана отырып шешім ұсынады.
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
5мин
|
Такрыпты бекіту тапсырмасы платформада ұсынады |
Оқушылар тапсырманы сілтемег өтіп орындайды, сәйкестендіреді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауаптарын ұсынады-1балл Бағалау: |
||||||||||||
|
«INSERT»
әдісі
«Мен үшін
жаңалық...» Үй тапсырмасы оқулықтан Талдау, Синтез тапсырмалары |
–
Бүгінгі сабақтан: ✓ – білдім,
– жаңа ақпарат, ? – сұрақ тудырды. |
|
|
Толық 5-11 сынып Биология материалдары қмж слаид ватсп чатта беріліеді апта сайын 2-3 сабақтан толық ақпарат 87754645084 Гүлмира
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көмірсулар – энергия көзі. Липидтердің қасиеттері мен қызметі.
Көмірсулар – энергия көзі. Липидтердің қасиеттері мен қызметі.
|
Білім беру ұйымының атауы |
№266 мектеп-лицей |
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Күшенбаева Г |
|
|
Күні: |
12.09.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көмірсулар – энергия көзі. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көмірсулар мен майлардың құрылымы мен қызметін сипаттау; Оларды ажырату әдістерін тәжірибе мысалында көрсету; Тіршілік әрекетіндегі рөлін өмірлік жағдаяттар арқылы түсіну. |
|
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин
|
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу, мақсатпен таныстыру. I. Қызығушылықты ояту «ЖИ бейне»
әдісі: |
Оқушылар сабаққа дайындалады. Тест тапсырмасы Сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады
|
Жақсы! Жарайсыңдар Дескриптор: ҚБ Әрбір дұрыс жауап- «1» балл. |
ЖИ бейнесі |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5мин
10мин 15мин
|
Жағдаяттық тапсырмалар Өсімдіктегі крахмалды анықтау: картоп немесе нанға йод тамызса не болады? Қорытынды жаса. Аштық пен май қоры: Егер адам ұзақ уақыт тамақ ішпесе, майлардың қандай қызметі іске қосылады? |
ChatGPT-ке
сұрақ: |
Жақсы! Жарайсыңдар |
|
|||||||||||
|
1-тапсырма Суреттегі сызбаны қолдана отырып кестені толтырыңыздар
2-тапсырма «Құрамы көмірсуға бай тағамдарды пайдаланатын адам май ұлпаларының пайда болуы есебінен артық салмақ қосады» деген пікірді талқылап, өз ойларыңды айтыңдар. Осы теория бойынша май лар мен көмірсулардың молекулалық құрамы туралы қандай дәйектер келтіруге болады? 3. Жануарлар тіршілігіндегі «қоңыр майдың» рөлі қандай екенін анықтаңдар. Ол адамда қандай кезеңде пайда болады |
ЖИ қосымша ақпараттар алу
ChatGPT-ке сұрақ:
|
Дескриптор : Заттардың құрылымы мен қызметін дұрыс кестеге жазады. Әр затқа мысал келтіреді. Барлығы 2балл
|
|
||||||||||||
|
Кейс тапсырмалар
Кейс 1.-топ «Түйенің
өркеші»
Кейс 2.-топ «Қант
диабеті»
Кейс 3. –топ «Арктика
жануарлары» |
Мәтін, сурет, тәжірибе және кейс тапсырмалар бойынша ақпаратты оқып, түсінеді, салыстырады. Жұпта және топта талқылап, қорытынды шығарады, постер/кесте/ауызша жауап арқылы ой бөліседі. Өмірлік жағдаяттар мен ЖИ көмегіндегі сұрақтарды талдап, білімін қолдана отырып шешім ұсынады.
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
5мин
|
Такрыпты бекіту тапсырмасы платформада ұсынады |
Оқушылар тапсырманы сілтемег өтіп орындайды, сәйкестендіреді |
Дескриптор: Сұрақтарға жауаптарын ұсынады-1балл Бағалау: |
||||||||||||
|
«INSERT»
әдісі
«Мен үшін
жаңалық...» Үй тапсырмасы оқулықтан Талдау, Синтез тапсырмалары |
–
Бүгінгі сабақтан: ✓ – білдім,
– жаңа ақпарат, ? – сұрақ тудырды. |
|
|
Толық 5-11 сынып Биология материалдары қмж слаид ватсп чатта беріліеді апта сайын 2-3 сабақтан толық ақпарат 87754645084 Гүлмира
шағым қалдыра аласыз


















