Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.4В Көміртек және оның қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Еркебалаева Н.С. |
|
|
Күн: 14.05.2025ж |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Көміртектің химиялық қасиеттері. Көміртектің қосылыстары.№6 практикалық жұмыс Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері. №7 практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.5 -көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу 8.4.3.6 -көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру; 8.4.3.7. көмірқышқыл газын алу,оны анықтау және қасиеттерін зерттеу. 8.4.3.8 -көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру; көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 0-3мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Бір тілек» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне тілек ұсыну Топтарға біріктіру
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы тілек сөздер айтады; Оқушылар топтасады I топ-Алмаз; II топ-Графит; III топ- Карбин; IV топ- Фуллерен;
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10 балл Бағалау парағы арқылы өзін өзі бағалауды қолданады |
|
|
7 мин |
Алдыңғы білім «Барабанды айналдыр» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
|
Бағалау критерийі: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. |
Дескрипторы: Барлығы әр жауапқа -1балл |
вордвол тапсырмалары |
|
5 |
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады
Аллотропия дегеніміз ... Көміртектің ... түрлі аллотропиясы бар. Адсорбция дегеніміз не? |
Айырмашылығы неде?» әдісі Аллотропия дегеніміз ... Көміртектің ... түрлі аллотропиясы бар. Адсорбция дегеніміз не?
|
Мадақтау сөздер арқылы бағалау: |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 10 |
ІІІ. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
|
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. бейнекөрсетілім https://youtu.be/g6gOiBwXxmY?si=aal_Vt3sqKLwueNj Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. Берілген тапсырманы орындайды |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
|
презентация
|
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады |
1-тапсырма Жеке жұмыс СО2 газын алуға болатын әртүрлі типтегі екі реакция теңдеуін жазыңдар. 2-тапсырма Жеке жұмыс Мына оксидтерден металдарды алу реакцияларының теңдеулерін жазыңдар. CuO, WO3 , SnO2 , PbO2 3-тапсырма Жұптық жұмыс
|
Дескриптор: көмірқышқыл газын алуға болатын әртүрлі типтегі екі реакция теңдеуін жазады; Жалпы балл-2 Дескриптор : оксидтерден металдарды алу реакцияларының теңдеулерін жазады. Жалпы балл-2 Дескриптор : түзілген тұздың массасын есептейді; әктастың массалық үлесін есептейді; Жалпы балл-4 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
5 мин |
«Көршіңмен ойлас» тәсілі Берілген тапсырманы оқушыларға арнайы платформада ұсыну
|
Оқушылар топта жұптаса отырып, сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Бұрыс орындалған жағдайда 1 ден 4 ке дейін балды бағалау парағына жазады |
Дескриптор: Алмазға тән белгілерін анықтайды. Графитке тән белгілерін анықтайды. Карбинге тән белгілерін анықтайды. Фуллеренге тән белгілерін анықтайды. Барлығы -2балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толға ныс. Кері байла ныс 4 мин |
«Оюлар рефлексиясы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Ми құрылымы» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §53 оку |
|
|
|
6-практикалық жұмыс.
Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері
Құрал-жабдықтар: сынауықтар, газ жүретін түтік, сіріңке, әк суы, тұрғы.1 –тәжірибе. Көмір мен графитті зерттеу.

Көмір Графит
Белсендірілген көмірдің қасиеттері .
2–тәжірибе
Сияның әлсіз ерітіндісі бар сынауыққа көмірді салыңдар. Ерітінді
түссізденеді. Сияның адсорбцияланғанын көрсетеді.

Жанған шыраны немесе көмірді тұтандырып, алдын ала оттек жиналған құтыға салыңдар. Көмірдің жануын бақылау. Содан кейін құтыға аздап әк суын құйыңдар. Ерітінді лайланады. Реакция теңдеуін жазыңыздар.

7-практикалық сабақ .
Көмірқышқыл газын алу және қасиеттерін зерттеу
Сынауыққа натрий карбонатын салып, үстіне аздап тұз қышқылын құямыз. Не байқалды? Реакция теңдеуін жазыңдар.
Сынауыққа
жаңа әзірлеген әк суын құйып, көмірқышқыл газын жіберіңіз. Не
байқалды? Реакция теңдеуін жазыңыз. 
Кубизм әдісі арқылы қорытындылау.
1. көміртектің физикалық қасиеті жайлы не түсіндің?
2. көміртекті қайда қолданады?
3. көміртек табиғатта қайда кездеседі?
4. көміртекті қандай әдістермен алады?
5. көміртектің маңызды қосылыстары?
6. көміртектің екі оксидтерін өзара салыстыр
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көміртектің қосылыстары
Көміртектің қосылыстары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.4В Көміртек және оның қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Еркебалаева Н.С. |
|
|
Күн: 14.05.2025ж |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Көміртектің химиялық қасиеттері. Көміртектің қосылыстары.№6 практикалық жұмыс Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері. №7 практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.5 -көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу 8.4.3.6 -көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру; 8.4.3.7. көмірқышқыл газын алу,оны анықтау және қасиеттерін зерттеу. 8.4.3.8 -көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру; көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 0-3мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Бір тілек» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне тілек ұсыну Топтарға біріктіру
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы тілек сөздер айтады; Оқушылар топтасады I топ-Алмаз; II топ-Графит; III топ- Карбин; IV топ- Фуллерен;
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10 балл Бағалау парағы арқылы өзін өзі бағалауды қолданады |
|
|
7 мин |
Алдыңғы білім «Барабанды айналдыр» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
|
Бағалау критерийі: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. |
Дескрипторы: Барлығы әр жауапқа -1балл |
вордвол тапсырмалары |
|
5 |
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады
Аллотропия дегеніміз ... Көміртектің ... түрлі аллотропиясы бар. Адсорбция дегеніміз не? |
Айырмашылығы неде?» әдісі Аллотропия дегеніміз ... Көміртектің ... түрлі аллотропиясы бар. Адсорбция дегеніміз не?
|
Мадақтау сөздер арқылы бағалау: |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 10 |
ІІІ. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды
|
«Кинометафора» әдісі Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. бейнекөрсетілім https://youtu.be/g6gOiBwXxmY?si=aal_Vt3sqKLwueNj Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. Берілген тапсырманы орындайды |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
|
презентация
|
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды Мұғалім жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады |
1-тапсырма Жеке жұмыс СО2 газын алуға болатын әртүрлі типтегі екі реакция теңдеуін жазыңдар. 2-тапсырма Жеке жұмыс Мына оксидтерден металдарды алу реакцияларының теңдеулерін жазыңдар. CuO, WO3 , SnO2 , PbO2 3-тапсырма Жұптық жұмыс
|
Дескриптор: көмірқышқыл газын алуға болатын әртүрлі типтегі екі реакция теңдеуін жазады; Жалпы балл-2 Дескриптор : оксидтерден металдарды алу реакцияларының теңдеулерін жазады. Жалпы балл-2 Дескриптор : түзілген тұздың массасын есептейді; әктастың массалық үлесін есептейді; Жалпы балл-4 |
Оқулық Химия 8-сынып Тапсырма жазылган парактар |
|
5 мин |
«Көршіңмен ойлас» тәсілі Берілген тапсырманы оқушыларға арнайы платформада ұсыну
|
Оқушылар топта жұптаса отырып, сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Бұрыс орындалған жағдайда 1 ден 4 ке дейін балды бағалау парағына жазады |
Дескриптор: Алмазға тән белгілерін анықтайды. Графитке тән белгілерін анықтайды. Карбинге тән белгілерін анықтайды. Фуллеренге тән белгілерін анықтайды. Барлығы -2балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толға ныс. Кері байла ныс 4 мин |
«Оюлар рефлексиясы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Ми құрылымы» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы §53 оку |
|
|
|
6-практикалық жұмыс.
Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері
Құрал-жабдықтар: сынауықтар, газ жүретін түтік, сіріңке, әк суы, тұрғы.1 –тәжірибе. Көмір мен графитті зерттеу.

Көмір Графит
Белсендірілген көмірдің қасиеттері .
2–тәжірибе
Сияның әлсіз ерітіндісі бар сынауыққа көмірді салыңдар. Ерітінді
түссізденеді. Сияның адсорбцияланғанын көрсетеді.

Жанған шыраны немесе көмірді тұтандырып, алдын ала оттек жиналған құтыға салыңдар. Көмірдің жануын бақылау. Содан кейін құтыға аздап әк суын құйыңдар. Ерітінді лайланады. Реакция теңдеуін жазыңыздар.

7-практикалық сабақ .
Көмірқышқыл газын алу және қасиеттерін зерттеу
Сынауыққа натрий карбонатын салып, үстіне аздап тұз қышқылын құямыз. Не байқалды? Реакция теңдеуін жазыңдар.
Сынауыққа
жаңа әзірлеген әк суын құйып, көмірқышқыл газын жіберіңіз. Не
байқалды? Реакция теңдеуін жазыңыз. 
Кубизм әдісі арқылы қорытындылау.
1. көміртектің физикалық қасиеті жайлы не түсіндің?
2. көміртекті қайда қолданады?
3. көміртек табиғатта қайда кездеседі?
4. көміртекті қандай әдістермен алады?
5. көміртектің маңызды қосылыстары?
6. көміртектің екі оксидтерін өзара салыстыр
шағым қалдыра аласыз




















