«Коммуникация» «Сөйлеуді дамыту»
Тақырыбы: «Қоянның оқиғасы»
Мақсаты:Балаларды жануарлар және қоян туралы, оның қимыл-қозғалысы жайлы әңгіме құрастыруға үйрету. Тіл байлықтарын дамыту.Сөздіқ қорларын молайту.Толық сөйлем құрастырып жауап беруге дағдыландыру.
Сөздік жұмысы: майтабан, қарағайлы, қыртылдақ жортады.
Көрнекі құралдар: қоянның ойыншығы, суреттер : орман, ағаштар ,қонжық, кірпі ,тиін ,алма, бал, жаңғақ, саңырауқұлақ, сәбіз жапсыруға арналған құралдар: себет үлгісі, желім, қарындаштар, көкөністер.
Қостілдік: қоян-заяц,орман-лес,аю-медведь,кірпі-ежик,тиын-белка
Сабақ барысы:
Шаттық шеңбері:
Біз кішкентай баламыз,
Өсіп өніп барамыз,
Айнала бар адамға,
Тек мейірім сыйлаймыз.
Балалар бір-біріне жылы тілектерін айтады.
Тәрбиеші:
-Балалар, мен сендерге бір жұмбақ жасырам, бұл кім екен жауабы н тауып айтындаршы.
Сырдан қорқады,
Шошып жортады.
-Бұл кім?
-Дұрыс қоян. Міне, осы қоян. Осы қоянды отырғызып, осы қоян туралы әңгіме айтып берейікші.
-Қоян қандай?
-қорқақ
-пысық.
-жылдам
-ақ
-әдемі,
-мейірімді
-көңілді қоян…..
-Қоянның құлағы қандай?
-құлағы ұзын
-саққұлақ….
-Дұрыс қоянның құлағы ұзын.
-Мынау денесі, денесінде не бар?
-құйрығы бар.
-Қоянның құйрығы қандай?
-құйрығы қысқа, дөңгелек.
-Қоянның құйрығы қысқа ,ал құлағы оның?
-Қоянның құлағы ұзын, ал құйрығы қысқа.
-Балалар ,қоян не істей алады?
-Қоян секіреді, жүгіреді, түлкіден қашады, сәбізді кеміреді.
-Енді балалар,қоян туралы не білетінімізді айтып берейік.
Қоян кішкентай, көңілді, әдемі, пысық, жылдам. Оның құлағы ұзын, құйрығы қысқа. Қоян сәбізді жақсы көреді.
-Балалар, қоян қай жерді мекендейді?
-Қоян орманда тұрады.
(Орман музыкасы қойылады, тәрбиеші балалардың назарын тақтаға аударады)
-Балалар, қоян біздерді орманға шақырады.
-Орман қандай болады?
-Орман үлкен, қараңғы, қорқынышты, жасыл, қарағайлы, қызықты, әдемі , сиқырлы.
Сергіту сәті:
Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сырбырды,
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып қөзінің,
Келе жатқан томпандап,
Көжегі екен өзінің.
-Балалар , орманда қоянның достары бар екен. Қоян достарын үйіне шақырады. Қоянның достары кім екен?
Пі-пі-пі-келді қонаққа кірпі,
Ін-ін-ін- секіріп келді тиін,
Жық – жық – жық -келді маймақ қонжық.
-Міне, қоянның достары көп екен. Балалар, кірпі-қандай (дөңгелек ,қоңыр, пысық, батыл)
-Тиін қандай?
-сары тиін, жылдам тиін, үлпілдек тиін, еңбекқор тиін.
-Қонжық қандай?
-сұр, үлкен ,маймақ, майтабан, үйықышылы қонжық.
-Қоян достарын күтіп алды. Олар шырша қасында не істейді?
-билейді, қуанады, өлең айтады.
Дидактиқалық ойын: «Кім қалай қозғалады?»
Балалар кірпі, тиін, қонжық туралы тақпақтар айтады.
-Қоян достарын дастарханға шақырады.
Дидактиқалық ойын: «Кім немен көріктенеді?»
Кірпіге-алма (дөңгелек алма, қызыл алма, үлкен алма, дәмді алма).
Тиінға-жаңғақ (дөңгелек ,қыртылдақ жаңғақ).
Қонжыққа-бал (қою, тәтті бал).
-Міне осылай қоян шырша мерекесін тойлады.
-Енді балалар, қоянның шырша мерекесін қалай тойлағаның әңгіме құрастырып айтып берейік.
Қортындылау:
-Балалар, міне біз осылай орманда қоянда қонақта болдық.
Сендерге не ұнады?
Балалардың жауаптары.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Коммуникация» «Сөйлеуді дамыту» Тақырыбы: «Қоянның оқиғасы»
«Коммуникация» «Сөйлеуді дамыту» Тақырыбы: «Қоянның оқиғасы»
«Коммуникация» «Сөйлеуді дамыту»
Тақырыбы: «Қоянның оқиғасы»
Мақсаты:Балаларды жануарлар және қоян туралы, оның қимыл-қозғалысы жайлы әңгіме құрастыруға үйрету. Тіл байлықтарын дамыту.Сөздіқ қорларын молайту.Толық сөйлем құрастырып жауап беруге дағдыландыру.
Сөздік жұмысы: майтабан, қарағайлы, қыртылдақ жортады.
Көрнекі құралдар: қоянның ойыншығы, суреттер : орман, ағаштар ,қонжық, кірпі ,тиін ,алма, бал, жаңғақ, саңырауқұлақ, сәбіз жапсыруға арналған құралдар: себет үлгісі, желім, қарындаштар, көкөністер.
Қостілдік: қоян-заяц,орман-лес,аю-медведь,кірпі-ежик,тиын-белка
Сабақ барысы:
Шаттық шеңбері:
Біз кішкентай баламыз,
Өсіп өніп барамыз,
Айнала бар адамға,
Тек мейірім сыйлаймыз.
Балалар бір-біріне жылы тілектерін айтады.
Тәрбиеші:
-Балалар, мен сендерге бір жұмбақ жасырам, бұл кім екен жауабы н тауып айтындаршы.
Сырдан қорқады,
Шошып жортады.
-Бұл кім?
-Дұрыс қоян. Міне, осы қоян. Осы қоянды отырғызып, осы қоян туралы әңгіме айтып берейікші.
-Қоян қандай?
-қорқақ
-пысық.
-жылдам
-ақ
-әдемі,
-мейірімді
-көңілді қоян…..
-Қоянның құлағы қандай?
-құлағы ұзын
-саққұлақ….
-Дұрыс қоянның құлағы ұзын.
-Мынау денесі, денесінде не бар?
-құйрығы бар.
-Қоянның құйрығы қандай?
-құйрығы қысқа, дөңгелек.
-Қоянның құйрығы қысқа ,ал құлағы оның?
-Қоянның құлағы ұзын, ал құйрығы қысқа.
-Балалар ,қоян не істей алады?
-Қоян секіреді, жүгіреді, түлкіден қашады, сәбізді кеміреді.
-Енді балалар,қоян туралы не білетінімізді айтып берейік.
Қоян кішкентай, көңілді, әдемі, пысық, жылдам. Оның құлағы ұзын, құйрығы қысқа. Қоян сәбізді жақсы көреді.
-Балалар, қоян қай жерді мекендейді?
-Қоян орманда тұрады.
(Орман музыкасы қойылады, тәрбиеші балалардың назарын тақтаға аударады)
-Балалар, қоян біздерді орманға шақырады.
-Орман қандай болады?
-Орман үлкен, қараңғы, қорқынышты, жасыл, қарағайлы, қызықты, әдемі , сиқырлы.
Сергіту сәті:
Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сырбырды,
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып қөзінің,
Келе жатқан томпандап,
Көжегі екен өзінің.
-Балалар , орманда қоянның достары бар екен. Қоян достарын үйіне шақырады. Қоянның достары кім екен?
Пі-пі-пі-келді қонаққа кірпі,
Ін-ін-ін- секіріп келді тиін,
Жық – жық – жық -келді маймақ қонжық.
-Міне, қоянның достары көп екен. Балалар, кірпі-қандай (дөңгелек ,қоңыр, пысық, батыл)
-Тиін қандай?
-сары тиін, жылдам тиін, үлпілдек тиін, еңбекқор тиін.
-Қонжық қандай?
-сұр, үлкен ,маймақ, майтабан, үйықышылы қонжық.
-Қоян достарын күтіп алды. Олар шырша қасында не істейді?
-билейді, қуанады, өлең айтады.
Дидактиқалық ойын: «Кім қалай қозғалады?»
Балалар кірпі, тиін, қонжық туралы тақпақтар айтады.
-Қоян достарын дастарханға шақырады.
Дидактиқалық ойын: «Кім немен көріктенеді?»
Кірпіге-алма (дөңгелек алма, қызыл алма, үлкен алма, дәмді алма).
Тиінға-жаңғақ (дөңгелек ,қыртылдақ жаңғақ).
Қонжыққа-бал (қою, тәтті бал).
-Міне осылай қоян шырша мерекесін тойлады.
-Енді балалар, қоянның шырша мерекесін қалай тойлағаның әңгіме құрастырып айтып берейік.
Қортындылау:
-Балалар, міне біз осылай орманда қоянда қонақта болдық.
Сендерге не ұнады?
Балалардың жауаптары.
шағым қалдыра аласыз













