|
Бөлім:
|
|
Педагогтың
аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
8
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Комптютерді пайдаланудың теріс
аспектілері
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
8.1.3.1 – компьютерді пайдаланудың теріс
аспектілерін түсіндіру
8.1.3.2 – интернеттегі қауіпсіздік ережелерін
сақтау
8.1.3.3 – компьютерлік тәуелділіктің алдын алу
жолдарын анықтау
|
|
Сабақ
мақсаты
|
компьютерді пайдаланудың теріс аспектілерін
талдайды
интернеттегі қауіпсіздік ережелерін
қолданады
компьютерлік тәуелділіктің алдын алу жолдарын
ұсынады
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларға интернетті қауіпсіз пайдалануды үйрету
және компьютерлік тәуелділіктен аулақ болу жолдарын
көрсету.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы
құндылықтар:
- заң және
тәртіп
|
|
ЖИ
құралдары
|
Quizgecko, Quiz Wizard, PrepAI - Мәтін бойынша
тест құрастыру құралы - https://quizgecko.com/
https://app.getquizwizard.com/
https://www.prepai.io/us/
|
|
Бағалау
критерийлері
|
✓ Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілерін
талдай алады.
✓ Интернеттегі қауіпсіздік ережелерін
қолданады.
✓ Компьютерлік тәуелділіктің алдын алу жолдарын
ұсынады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар «компьютерлік тәуелділік», «интернет
қауіпсіздігі» сияқты терминдермен танысып, оларды өз жұмыстарында
қолдана алады.
|
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
– талдау, жинақтау,
бағалау.
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы (10 минут),
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту – (3
минут)
Ширату тапсырмалары – (4
минут)
Жаңа сабаққа кіріспе (3
минут)
|
Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- сыныпты түгелдеу;
- оқушылардың назарын аударту;
- топқа бөлу.
Ширату тапсырмалары:
- Компьютерді пайдаланудың оң және теріс жақтарын
талқылау.
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін
түсіндіру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың
мақсатына назар аударады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне
қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі
тапсырмаларға ынталандырады.
|
Компьютер, проектор,
презентация.
Tome, Gamma, Slidebean - Презентациялар жасауға
арналған платформалар - https://tome.app/ https://gamma.app/
https://slidebean.com
|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен жұмыс
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері туралы
мәтінді талқылау (5 минут)
|
Оқушылар мәтінді оқиды, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
Топ динамикасы, қорытындының
сапасы.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан
материалдарын әзірлеуге арналған платформалар -
https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/
https://chatgpt.com/
|
|
1-тапсырма
Интернеттегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
бойынша презентация жасау. (5 минут)
Дескриптор:
- интернеттегі қауіпсіздік ережелерін
анықтау;
- презентацияның негізгі элементтерін
құрастыру;
- презентацияны сынып алдында
қорғау.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан
материалдарын әзірлеуге арналған платформалар -
https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/
https://chatgpt.com/
|
|
2-тапсырма
Компьютерлік тәуелділіктің алдын алу жолдарын
анықтау. (7 минут)
Дескриптор:
- компьютерлік тәуелділіктің себептерін
талдау;
- алдын алу жолдарын ұсыну;
- ұсыныстарды сынып алдында
қорғау.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын
немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді -
https://www.adaptemy.com/
https://www.smartsparrow.com/
|
|
3-тапсырма
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілерін
талдау (8 минут)
Дескриптор:
- компьютерді пайдаланудың теріс аспектілерін
анықтау;
- талдау нәтижелерін жазу;
- сынып алдында
талқылау.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Edint - ЖИ негізіндегі прокторинг платформасы -
https://www.edint.io/
|
|
Сабақтың соңы (10
минут),
Қорытынды,
Ой толғаныс,
Кері
байланыс
|
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені
ойландырды
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия
жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не
білгенін жазады.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай
шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар үй жұмысын
орындайды.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|