Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1 Компьютерлік жүйелер мен желілер Күні: 02.03.2018 ж Сынып: 6 |
Мектеп: ОҚО, Қазығұрт ауданы Қ.Сәтбаев атындағы мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Ержигитова Жадыра Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер қалай жұмыс істейді? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Компьютердің бөліктерінің бір-бірімен қалай байланысатындығымен танысады; Көпшілік оқушылар істей алады: Аналық тақшаның, орталық процессордың, байланыс порттарының қызметі туралы біледі; Кейбір оқушылар істей алады: Компьютердің негізгі бөліктерінің қызметін практика жүзінде көрсете алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Компьютер қызметін және құрылғылардың қалай жұмыс жасау керектігін түсіндіре алады. Сөйлеу дағдылары қалыптасады. Лексика және терминология: Жүйелік блок, аналық тақша, орталық процессор, жүйелік шина атауымен танысады. Термин сөздермен танысады. Үш тілділік: Жүйелік блок – Системный блок - system unit Монитор – monitor Пернетақта – клавиатура - Keyboard Файл – Файл – File Бума – Папка – Folder Орналастыру – Вставить– Paste Жүктеу – Загрузить – Download |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, орыс тілі, ағылшын тілі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут
1 минут 6 минут |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Мейірімділік
шеңбері» Мақсаты: Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіріп, жақсы тілектер айтады. Топқа бөлу: Оқушыларды cурет қиындылары арқылы 2 топқа топтастыру І топ – Жүйелік блок ІІ топ – Монитор Оқушылар түрлі-түсті суреттерді таңдай отырып, сол суреттерден информатикаға байланысты сөздерді айтады. Оның анықтамасын айтады. Топ мүшелері топ басшысын сайлайды. Топ басшыларына бағалау парағын, смайликтерді, тарату «Шашылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау
Дескриптор:
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы жаңа тақырыпқа кіру. Компьютер дегеніміз не, ол қандай жұмыстар жасай алады деп ойлайсыңдар? |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері Сурет қиындылары Бағалау смаиликтері, бағалау парағы. Конверт, сұрақтар жазылған қима қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут
8 минут (топтық жұмыс) 8 минут
|
Мақсаты: Компьютердің негізгі құрылғыларына түсініктеме бере отырып, олардың бір-бірімен байланысын түсіндіру. М: Компьютердің бірнеше бөліктерден тұратыны бізге белгілі. Әрбір бөлік белгілі бір қызмет атқарады. Компьютер іске қосылып тұрған кезде, оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәліметті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайды, яғни бір-бірімен әрекеттеседі.
Компьютердің құрылымдық сұлбасы. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа ақпаратпен танысады. Топтарға мәтіндер беріледі: 1-топ: Жүйелік блоктың ішкі құрылғылары. 2-топ: Байланыс порттары мен қоректендіру блогы. Топтар тақырыпты постер қорғайды. Дескриптор:
Деңгейлік тапсырма: №1 Оқушылар берілген порттармен жұмыс жасайды және сәйкестендіру кестесін орындайды. Кестеде жүйелік блоктың артқы бетінде орналасқан негізгі порттар берілген, кестені олардың қызметін жазу арқылы толтырыңдар
Дескриптор:
№2
Дескриптор:
С «Жағымсыз қасиеттен арылу» ойыны. |
Слайд №1 Оқулық, маркерлер, флипчарт, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта.
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.
Кесте, файлдар, компьютер. Смайликтер арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Қуану = Мен түсінемін. Ойлану = Мен түсінгендеймін. Мұңайу = Мен түсінбедім.
Информатика 6 сынып мұғалім кітабы Арман-ПВ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
«Конверт сұрaқ» әдiсi aрқылы 2 топқa 2 конверттiң iшiне сaлынғaн сұрaқ берiледi, сол сұрақтарды топта талқылап топ болып жауап береді.
Сабақтың соңында оқушылар «Алтын пирамида» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді.
Үйге тапсырма: Бүгінгі тақырыпқа қатысты негізгі ұғымдарды жазу. Компьютердің қызметі. |
Конверт, сұрақтар жазылған қима қағаздар. Оқушыларды ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалау
Рефлексия жазу парақшалары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен Көбірек қолдау көрсетпексіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Мейірімділік шеңбері» әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін қалыптастырамын. «Шашылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Оқушыларға «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс ұйымдастыру. Деңгейлік тапсырма беру. «Конверт сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабақты пысықтаймын. «Алтын пирамида» әдісі арқылы оқушылардан рефлексия аламын. |
Бағалау критерийлері мен дескрипторларға сүйене отырып және қалыптастырушы бағалау.
|
Көзге арналған жаттығулар жасаймыз. Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтауды үнемі ескерту. Сергіту «жағымсыз әрекеттен арылу». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша Рефлексия |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютер қалай жұмыс істейді?
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1 Компьютерлік жүйелер мен желілер Күні: 02.03.2018 ж Сынып: 6 |
Мектеп: ОҚО, Қазығұрт ауданы Қ.Сәтбаев атындағы мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Ержигитова Жадыра Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер қалай жұмыс істейді? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекетін түсіндіру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Компьютердің бөліктерінің бір-бірімен қалай байланысатындығымен танысады; Көпшілік оқушылар істей алады: Аналық тақшаның, орталық процессордың, байланыс порттарының қызметі туралы біледі; Кейбір оқушылар істей алады: Компьютердің негізгі бөліктерінің қызметін практика жүзінде көрсете алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Компьютер қызметін және құрылғылардың қалай жұмыс жасау керектігін түсіндіре алады. Сөйлеу дағдылары қалыптасады. Лексика және терминология: Жүйелік блок, аналық тақша, орталық процессор, жүйелік шина атауымен танысады. Термин сөздермен танысады. Үш тілділік: Жүйелік блок – Системный блок - system unit Монитор – monitor Пернетақта – клавиатура - Keyboard Файл – Файл – File Бума – Папка – Folder Орналастыру – Вставить– Paste Жүктеу – Загрузить – Download |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, орыс тілі, ағылшын тілі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут
1 минут 6 минут |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Мейірімділік
шеңбері» Мақсаты: Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіріп, жақсы тілектер айтады. Топқа бөлу: Оқушыларды cурет қиындылары арқылы 2 топқа топтастыру І топ – Жүйелік блок ІІ топ – Монитор Оқушылар түрлі-түсті суреттерді таңдай отырып, сол суреттерден информатикаға байланысты сөздерді айтады. Оның анықтамасын айтады. Топ мүшелері топ басшысын сайлайды. Топ басшыларына бағалау парағын, смайликтерді, тарату «Шашылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау
Дескриптор:
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы жаңа тақырыпқа кіру. Компьютер дегеніміз не, ол қандай жұмыстар жасай алады деп ойлайсыңдар? |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері Сурет қиындылары Бағалау смаиликтері, бағалау парағы. Конверт, сұрақтар жазылған қима қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут
8 минут (топтық жұмыс) 8 минут
|
Мақсаты: Компьютердің негізгі құрылғыларына түсініктеме бере отырып, олардың бір-бірімен байланысын түсіндіру. М: Компьютердің бірнеше бөліктерден тұратыны бізге белгілі. Әрбір бөлік белгілі бір қызмет атқарады. Компьютер іске қосылып тұрған кезде, оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәліметті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайды, яғни бір-бірімен әрекеттеседі.
Компьютердің құрылымдық сұлбасы. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа ақпаратпен танысады. Топтарға мәтіндер беріледі: 1-топ: Жүйелік блоктың ішкі құрылғылары. 2-топ: Байланыс порттары мен қоректендіру блогы. Топтар тақырыпты постер қорғайды. Дескриптор:
Деңгейлік тапсырма: №1 Оқушылар берілген порттармен жұмыс жасайды және сәйкестендіру кестесін орындайды. Кестеде жүйелік блоктың артқы бетінде орналасқан негізгі порттар берілген, кестені олардың қызметін жазу арқылы толтырыңдар
Дескриптор:
№2
Дескриптор:
С «Жағымсыз қасиеттен арылу» ойыны. |
Слайд №1 Оқулық, маркерлер, флипчарт, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта.
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.
Кесте, файлдар, компьютер. Смайликтер арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Қуану = Мен түсінемін. Ойлану = Мен түсінгендеймін. Мұңайу = Мен түсінбедім.
Информатика 6 сынып мұғалім кітабы Арман-ПВ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
«Конверт сұрaқ» әдiсi aрқылы 2 топқa 2 конверттiң iшiне сaлынғaн сұрaқ берiледi, сол сұрақтарды топта талқылап топ болып жауап береді.
Сабақтың соңында оқушылар «Алтын пирамида» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді.
Үйге тапсырма: Бүгінгі тақырыпқа қатысты негізгі ұғымдарды жазу. Компьютердің қызметі. |
Конверт, сұрақтар жазылған қима қағаздар. Оқушыларды ауызша мақтау, мадақтау арқылы бағалау
Рефлексия жазу парақшалары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен Көбірек қолдау көрсетпексіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Мейірімділік шеңбері» әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін қалыптастырамын. «Шашылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Оқушыларға «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс ұйымдастыру. Деңгейлік тапсырма беру. «Конверт сұрақ» әдісі арқылы жаңа сабақты пысықтаймын. «Алтын пирамида» әдісі арқылы оқушылардан рефлексия аламын. |
Бағалау критерийлері мен дескрипторларға сүйене отырып және қалыптастырушы бағалау.
|
Көзге арналған жаттығулар жасаймыз. Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтауды үнемі ескерту. Сергіту «жағымсыз әрекеттен арылу». |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша Рефлексия |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз








