|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютер қалай жұмыс істейді? |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
-компьютер құрамдас бөлектерін атайды -компьютер жұмысының алгоритмін біледі. -компьютер құрамдас юөліктерінің атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді. |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Бірлік және Ынтымақ құндылығы |
- жеке және қоғамдық мүлделер арасындағы байланысты түсіндіру; - тиімді қарым-қатынас орнату; - комондада жұмыс істей білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Оқушылар компьютер құрылғыларынан (процессор, қатқыл диск, аналық тақша) пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 4.Жаңа тақырыпқа шолу. Компьютер іске қосылып ьұрған кезде, оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәлімтеті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайдығ яғни бір-бірімен әрекеттеседі. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Оқушылар пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 5.сызбамен танысады |
|
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Анлық тақша
Компьютер жұмысының алгоритмі 1.жадқа енгізу құрылғысының көмегімен бағдарлама енгізіледі. 2.Команда жадыдан оқылады және процессор орындайды. 3.Содан кейін екінші команда, үшінші және т. б. Командалар орындалады. 4.Бағдарламаны орындау нәтижелері компьютердің сыртқы құрылғысына шығарылады.
Топтық жұмыс. 2-тапсырма. «Үштік» әдісі (Ойлан, жұптас, бөліс) Дескриптор: -компьютердің құрамдас бөліктері мен олардың атқаратын қызметін білу не себепті маңызды түсіндіреді, -компьютер құрамдас бөліктерді атайды; -олардың атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді.
ҚБ: жетон / 5 балл/
Дескриптор: -жады түрлерін ажыратады -1балл -ішкі жады құрымын жазады -2 балл -сыртқы жады құрлымын жазады 2 балл ҚБ: жетон /5 балл/ |
Компьютер құрылғыларымен танысады Жүйелі блоктың ішкі құрлымымен танысады Аналық тақша туралы біледі Компьютермен практикалық тапсырманы дескрипторға қарап орындайды |
ҚБ Жарайсың ҚБ Жарайсың ҚБ Жарайсың Жетон 5 балл Жетон 5 балл |
Интербелсенді тақта/ компьютер Слайд оқулық Слайд оқулық Карточка Карточка Слайд оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» әдісі
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
31 бет Үй тапсырмасы бөлімін орындап келу |
|
|
|
Кесте № 2
|
Енгізу құрылғылары |
Шығару құрылғылары |
Есте сақтау құрылғылары |
|
Пернетақта |
Монитор |
Қатқыл диск |
|
Тінтуір |
Проектор |
Жедел жады |
|
Сенсорлық панель |
Принтер |
Оптикалық дисктер |
|
Микрофон |
Графопостритель |
Флеш-жады |
|
Сканер |
Кіріктірілген динамик |
|
|
Графкаклық планшет |
Колонкалар |
|
|
Сандық фотоаппарат |
Құлаққаптар |
|
![]()
Ішкі жады

![]()
Сыртқы жады
Енгізу құрылғылары
Шығару құрылғылары
1-сызба .Компьютер бөліктерінің ақпарат алмасуы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютер қалай жұмыс істейді 6 сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютер қалай жұмыс істейді? |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
-компьютер құрамдас бөлектерін атайды -компьютер жұмысының алгоритмін біледі. -компьютер құрамдас юөліктерінің атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді. |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Бірлік және Ынтымақ құндылығы |
- жеке және қоғамдық мүлделер арасындағы байланысты түсіндіру; - тиімді қарым-қатынас орнату; - комондада жұмыс істей білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Оқушылар компьютер құрылғыларынан (процессор, қатқыл диск, аналық тақша) пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 4.Жаңа тақырыпқа шолу. Компьютер іске қосылып ьұрған кезде, оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәлімтеті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайдығ яғни бір-бірімен әрекеттеседі. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Оқушылар пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 5.сызбамен танысады |
|
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 10 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Анлық тақша
Компьютер жұмысының алгоритмі 1.жадқа енгізу құрылғысының көмегімен бағдарлама енгізіледі. 2.Команда жадыдан оқылады және процессор орындайды. 3.Содан кейін екінші команда, үшінші және т. б. Командалар орындалады. 4.Бағдарламаны орындау нәтижелері компьютердің сыртқы құрылғысына шығарылады.
Топтық жұмыс. 2-тапсырма. «Үштік» әдісі (Ойлан, жұптас, бөліс) Дескриптор: -компьютердің құрамдас бөліктері мен олардың атқаратын қызметін білу не себепті маңызды түсіндіреді, -компьютер құрамдас бөліктерді атайды; -олардың атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді.
ҚБ: жетон / 5 балл/
Дескриптор: -жады түрлерін ажыратады -1балл -ішкі жады құрымын жазады -2 балл -сыртқы жады құрлымын жазады 2 балл ҚБ: жетон /5 балл/ |
Компьютер құрылғыларымен танысады Жүйелі блоктың ішкі құрлымымен танысады Аналық тақша туралы біледі Компьютермен практикалық тапсырманы дескрипторға қарап орындайды |
ҚБ Жарайсың ҚБ Жарайсың ҚБ Жарайсың Жетон 5 балл Жетон 5 балл |
Интербелсенді тақта/ компьютер Слайд оқулық Слайд оқулық Карточка Карточка Слайд оқулық |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» әдісі
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
31 бет Үй тапсырмасы бөлімін орындап келу |
|
|
|
Кесте № 2
|
Енгізу құрылғылары |
Шығару құрылғылары |
Есте сақтау құрылғылары |
|
Пернетақта |
Монитор |
Қатқыл диск |
|
Тінтуір |
Проектор |
Жедел жады |
|
Сенсорлық панель |
Принтер |
Оптикалық дисктер |
|
Микрофон |
Графопостритель |
Флеш-жады |
|
Сканер |
Кіріктірілген динамик |
|
|
Графкаклық планшет |
Колонкалар |
|
|
Сандық фотоаппарат |
Құлаққаптар |
|
![]()
Ішкі жады

![]()
Сыртқы жады
Енгізу құрылғылары
Шығару құрылғылары
1-сызба .Компьютер бөліктерінің ақпарат алмасуы
шағым қалдыра аласыз




















