Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Компьютер құнын есептеу.
|
Бөлім: |
Компьютер таңдаймыз |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Көшек Перизат Ерсайынқы |
|
|
Күні: |
23.10.2025 ж |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер құнын есептеу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау 9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау 9.3.1.1 процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютердің конфигурациясын әр түрлі тапсырмаларға (оқу, ойын, жұмыс, дизайн)сәйкестендіруді үйрену; * Электрондық кестелерде экономикалық модель құруды меңгеру (Excel / Google Sheets); * Формулаларды қолдана отырып, компьютерді құрастырудың жалпы құнын есептеңіз |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Патриотизм мен тәуелсіздік құндылықтары компьютерлік конфигурацияны дербес таңдау, шығындарды талдау және цифрлық технологияларды ұтымды пайдалану туралы хабардар болу арқылы қалыптасады. Зияткерлік еңбек пен экономикалық ойлауға деген құрмет қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Мотивациялық сұрақ: "Неліктен екі компьютердің құны әртүрлі болуы мүмкін?» "Арман компьютері" тренингі-әркім өзінің идеалды компьютерінің бір сипаттамасын атайды. Миға шабуыл. - Компьютердің құрамына қандай негізгі құрылғылар кіреді? - ДК бағасына не әсер етеді? - Экономикалық модель дегеніміз не? |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма chat GPT көмегімен жасалады |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды зерттеу. Компьютер конфигурациясы, экономикалық модель, кестелік процессор туралы түсініктерге анықтама береді. Шығындарды есептеу кестесінің мысалын көрсету (процессор, жад, графикалық карта, монитор, жиынтық). Жұптық жұмыс "Конфигурацияны таңдау" Жұптар компьютердің қызметі бойынша карталарды алады (кеңсе, ойын, оқу, дизайн). Компоненттерді таңдап, таңдауды негіздеу керек. Сергіту сәті
Жеке жұмыс
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, конспект жазады, сұрақтар қояды
Жұпта жұмыс жасайды: компоненттерді таңдайды, таңдауды түсіндіреді.
Көз жаттығуларын орындайды
Жұмыс парағы бойынша жұмыс: - сәйкестікті белгілейді
- модельдердің түрлерін анықтайды
- БЖ түрін анықтайды
ЖИ көмегімен жарнама жасайды
Тәжірибелік жұмысты орындайды |
Бағалау критерийі: - конфигурацияны мақсатына қарай таңдайды. - тапсырмаға байланысты БЖ таңдайды. Дескрипторлар: - компоненттерді таңдайды - таңдауды түсіндіреді Бағалау: Ауызша мадақтау
Бағалау критерийі: - конфигурацияны мақсатына қарай таңдайды. - процестердің модельдерін анықтаңыз - электрондық кестеде экономикалық модель жасаңыз Дескрипторлар: - сәйкестікті орнатады (1 ұпай)
- модельдердің түрлерін анықтайды (1 ұпай)
- БЖ түрін анықтайды (2 ұпай)
- ЖИ көмегімен жарнама жасайды (1 ұпай)
- 1-парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 2- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 3- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 4- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - құрылғылар құнын есептеу үшін СУММ формуласын қолданады (1 ұпай) |
ДК, оқулық, жұмыс парағы Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Интербелсенді тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютер құнын есептеу. 9 сынып
Компьютер құнын есептеу. 9 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Компьютер құнын есептеу.
|
Бөлім: |
Компьютер таңдаймыз |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Көшек Перизат Ерсайынқы |
|
|
Күні: |
23.10.2025 ж |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер құнын есептеу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау 9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау 9.3.1.1 процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютердің конфигурациясын әр түрлі тапсырмаларға (оқу, ойын, жұмыс, дизайн)сәйкестендіруді үйрену; * Электрондық кестелерде экономикалық модель құруды меңгеру (Excel / Google Sheets); * Формулаларды қолдана отырып, компьютерді құрастырудың жалпы құнын есептеңіз |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Патриотизм мен тәуелсіздік құндылықтары компьютерлік конфигурацияны дербес таңдау, шығындарды талдау және цифрлық технологияларды ұтымды пайдалану туралы хабардар болу арқылы қалыптасады. Зияткерлік еңбек пен экономикалық ойлауға деген құрмет қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Мотивациялық сұрақ: "Неліктен екі компьютердің құны әртүрлі болуы мүмкін?» "Арман компьютері" тренингі-әркім өзінің идеалды компьютерінің бір сипаттамасын атайды. Миға шабуыл. - Компьютердің құрамына қандай негізгі құрылғылар кіреді? - ДК бағасына не әсер етеді? - Экономикалық модель дегеніміз не? |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма chat GPT көмегімен жасалады |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды зерттеу. Компьютер конфигурациясы, экономикалық модель, кестелік процессор туралы түсініктерге анықтама береді. Шығындарды есептеу кестесінің мысалын көрсету (процессор, жад, графикалық карта, монитор, жиынтық). Жұптық жұмыс "Конфигурацияны таңдау" Жұптар компьютердің қызметі бойынша карталарды алады (кеңсе, ойын, оқу, дизайн). Компоненттерді таңдап, таңдауды негіздеу керек. Сергіту сәті
Жеке жұмыс
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, конспект жазады, сұрақтар қояды
Жұпта жұмыс жасайды: компоненттерді таңдайды, таңдауды түсіндіреді.
Көз жаттығуларын орындайды
Жұмыс парағы бойынша жұмыс: - сәйкестікті белгілейді
- модельдердің түрлерін анықтайды
- БЖ түрін анықтайды
ЖИ көмегімен жарнама жасайды
Тәжірибелік жұмысты орындайды |
Бағалау критерийі: - конфигурацияны мақсатына қарай таңдайды. - тапсырмаға байланысты БЖ таңдайды. Дескрипторлар: - компоненттерді таңдайды - таңдауды түсіндіреді Бағалау: Ауызша мадақтау
Бағалау критерийі: - конфигурацияны мақсатына қарай таңдайды. - процестердің модельдерін анықтаңыз - электрондық кестеде экономикалық модель жасаңыз Дескрипторлар: - сәйкестікті орнатады (1 ұпай)
- модельдердің түрлерін анықтайды (1 ұпай)
- БЖ түрін анықтайды (2 ұпай)
- ЖИ көмегімен жарнама жасайды (1 ұпай)
- 1-парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 2- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 3- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - 4- парақта кесте жасайды (1 ұпай) - құрылғылар құнын есептеу үшін СУММ формуласын қолданады (1 ұпай) |
ДК, оқулық, жұмыс парағы Жұмыс парағы, оқулық Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау |
Интербелсенді тақта |
шағым қалдыра аласыз

















