Қазақстан Республикасы Оқу ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Деректер типтері»
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|||
|
Күні 20.11.2023ж |
|
|||
|
Сынып 7А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
электрондық кестеде деректердің әр түрлі типтерін қолдану; кестелерге деректерді автоматты түрде еңгізу. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин 3 мин |
1.Оқушылармен амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру, түгендеу. Топқа «Асықтар» әдісі арқылы бөліну. 2. Алдынғы білімге шолу. «Ашық сұрақтар» әдісі
3. «Кім жылдам?» әдісі арқылы жаңа тақырыпты және мақсатты ашады.
Құндылық - Талап құндылығы: - Сыни және креативті ойлау; - Жеке және командамен жұмыс істей білу; |
1.Білім алушылар мұғаліммен амандасады, топқа бөлінеді. 2.Сұрақтарға жауап береді. 3. Тақырыпты және мақсатты өздері анықтайды, дәптерге жазады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығынынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б |
Оқулық «Информатика» 7с. Қадырқулов Р.А. Нұрахметова Г.К. Кескін қағаз флипчарт |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин Білу |
Жаңа тақырыпта игеру. «ИНСЕРТ» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген мәтінді «түртіп алу» арқылы, танысып шығу. «-» «Мен үшін түсініксіз» «+» — «Мен үшін жаңа ақпарат» «?» — «Мені таңғалдырады» Топтық жұмыстың ережесімен таныстырады. Мұғалім оқушыларға керы байланыс береді |
Әр топ мәтінді мұқият оқып шығып, маңызды ақпараттарды түртіп алу әдісі арқылы саралайды. Топтар бір біріне керы байланыс береді. |
Бағалау критерийлері: электрондық кестеде деректер типін жіктейді; кестелерді автоматты түрде толтырады. Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану. «Жарайсың, керемет», т.б |
Оқулық «Информатика» 7 сынып Қадырқулов Р.А. Нұрахметова Г.К 65 бет Кескін қағаз флипчарт |
||||||||||
|
5 мин Түсіну |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1 тапсырма. Жеке жұмыс. А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдалана отырып, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтыру. В2:В13 ұяшықтар аралығын қазақша жыл санау атауларын толтыру.
А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдаланады, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтырады. В2:В13 ұяшықтар аралығын қазақша жыл санау атауларын пернетақта арқылы толтырады. |
Оқушылар А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдалана отырып, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтырады; В2;В13 қазақша жыл санау атауларын пернетақта арқылы толтырады. |
Жалпы: 5 балл. |
Кескін қағаздар флипчарт ноутбук |
||||||||||
|
7 мин Қолдану |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жыл аттарына сәйкес келетін жылдарды С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланып толтыру керек. Санау 1900 жылдан басталады.
Дескрпитор: С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланады, жылдарды жазады; деректер типтерін ажыратады. Ұстаз керы байланыс береді. |
Білім алушылар С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланады, жылдарды жазады; деректер типтерін ажыратады. |
Жалпы: 5 балл |
Кескін қағаздар флипчарт ноутбук |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин Бекіту Бағалау 1 мин 1 мин 3 мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту 1. Шамалардың қабылдайтын мәндеріне берілетін сипаттама не екен?-Деректер типі. 2. Деректердің негізгі үш типі қандай?-Сан, формула, мәтін. 3. Әртүрлі санды шамаларды жазуға арналған формат қалай аталады?-Сандық формат. 4. Тіркеу нөмірлері, поштаның индексі мен телефонның нөмірі қандай форматқа жатады?-Мәтіндік форматқа. 5. Кестені сандармен толтыруға, формулаларды автоматты қолдану мен есеп жүргізуге өте ыңғайлы функци?.-Автотолтыру функциясы. Бағалау. «Қобыз» бағалау шкаласы әдісі. Үйге тапсырма «Менің үлгерімім» атты жоба жасау. 1 тоқсан бойынша өз үлгерімдеріңіздің кестесін жасап, 2 тоқсанға жоспар жасау жобасы. Рефлексия: «Білім ағашы»
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін леарнинг.апс қосымшасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі Сабақта жинаған балдарын бағалау шкаласы арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма алады. Бүгінгі сабақтың мақсатына сай құрастырылған рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы», «өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу
Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз.қойылады.
|
https://learningapps.org/watch?v=p1t30f9zn23
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
Қазақстан Республикасы Оқу ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Деректер типтері»
|
Бөлім |
3-бөлім. Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|||
|
Күні 20.11.2023ж |
|
|||
|
Сынып 7А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Деректер типтері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
электрондық кестеде деректердің әр түрлі типтерін қолдану; кестелерге деректерді автоматты түрде еңгізу. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин 3 мин |
1.Оқушылармен амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру, түгендеу. Топқа «Асықтар» әдісі арқылы бөліну. 2. Алдынғы білімге шолу. «Ашық сұрақтар» әдісі
3. «Кім жылдам?» әдісі арқылы жаңа тақырыпты және мақсатты ашады.
Құндылық - Талап құндылығы: - Сыни және креативті ойлау; - Жеке және командамен жұмыс істей білу; |
1.Білім алушылар мұғаліммен амандасады, топқа бөлінеді. 2.Сұрақтарға жауап береді. 3. Тақырыпты және мақсатты өздері анықтайды, дәптерге жазады. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығынынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б |
Оқулық «Информатика» 7с. Қадырқулов Р.А. Нұрахметова Г.К. Кескін қағаз флипчарт |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин Білу |
Жаңа тақырыпта игеру. «ИНСЕРТ» әдісі. Топтық жұмыс. Берілген мәтінді «түртіп алу» арқылы, танысып шығу. «-» «Мен үшін түсініксіз» «+» — «Мен үшін жаңа ақпарат» «?» — «Мені таңғалдырады» Топтық жұмыстың ережесімен таныстырады. Мұғалім оқушыларға керы байланыс береді |
Әр топ мәтінді мұқият оқып шығып, маңызды ақпараттарды түртіп алу әдісі арқылы саралайды. Топтар бір біріне керы байланыс береді. |
Бағалау критерийлері: электрондық кестеде деректер типін жіктейді; кестелерді автоматты түрде толтырады. Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану. «Жарайсың, керемет», т.б |
Оқулық «Информатика» 7 сынып Қадырқулов Р.А. Нұрахметова Г.К 65 бет Кескін қағаз флипчарт |
||||||||||
|
5 мин Түсіну |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 1 тапсырма. Жеке жұмыс. А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдалана отырып, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтыру. В2:В13 ұяшықтар аралығын қазақша жыл санау атауларын толтыру.
А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдаланады, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтырады. В2:В13 ұяшықтар аралығын қазақша жыл санау атауларын пернетақта арқылы толтырады. |
Оқушылар А2:А13 ұяшықтар аралығын автоматты толтыру маркерін пайдалана отырып, 1-ден 10-ға дейінгі сандармен толтырады; В2;В13 қазақша жыл санау атауларын пернетақта арқылы толтырады. |
Жалпы: 5 балл. |
Кескін қағаздар флипчарт ноутбук |
||||||||||
|
7 мин Қолдану |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жыл аттарына сәйкес келетін жылдарды С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланып толтыру керек. Санау 1900 жылдан басталады.
Дескрпитор: С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланады, жылдарды жазады; деректер типтерін ажыратады. Ұстаз керы байланыс береді. |
Білім алушылар С2:L13 ұяшықтарының арасын автотолтыру маркерін пайдаланады, жылдарды жазады; деректер типтерін ажыратады. |
Жалпы: 5 балл |
Кескін қағаздар флипчарт ноутбук |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин Бекіту Бағалау 1 мин 1 мин 3 мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту 1. Шамалардың қабылдайтын мәндеріне берілетін сипаттама не екен?-Деректер типі. 2. Деректердің негізгі үш типі қандай?-Сан, формула, мәтін. 3. Әртүрлі санды шамаларды жазуға арналған формат қалай аталады?-Сандық формат. 4. Тіркеу нөмірлері, поштаның индексі мен телефонның нөмірі қандай форматқа жатады?-Мәтіндік форматқа. 5. Кестені сандармен толтыруға, формулаларды автоматты қолдану мен есеп жүргізуге өте ыңғайлы функци?.-Автотолтыру функциясы. Бағалау. «Қобыз» бағалау шкаласы әдісі. Үйге тапсырма «Менің үлгерімім» атты жоба жасау. 1 тоқсан бойынша өз үлгерімдеріңіздің кестесін жасап, 2 тоқсанға жоспар жасау жобасы. Рефлексия: «Білім ағашы»
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін леарнинг.апс қосымшасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ оқушысына ұстаз көмектеседі Сабақта жинаған балдарын бағалау шкаласы арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма алады. Бүгінгі сабақтың мақсатына сай құрастырылған рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы», «өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу
Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз.қойылады.
|
https://learningapps.org/watch?v=p1t30f9zn23
|
шағым қалдыра аласыз




















