Материалдар / Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері 8 сынып

Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері информатика 8 сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қырқүйек 2024
432
5 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері

Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Информатика


Бөлім:

Денсаулық және қауіпсіздік.


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.1.1 -адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану


Сабақтың мақсаты

  • Адам ағзасына электронды құрылғының әсерін сипаттап, компьютерді пайдалануда негативті аспектілерден қорғаудың әртүрлі әдістерін ұсына алады;

  • Әр түрлі электронды құрылғының және оның адам ағзасына әсерлерін сипаттайды ;

  • Электронды құрылғымен жұмыс кезінде қорғанудың әртүрлі әдістерін ұсынады;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылықты ояту 8 мин













Сабақтың ортасы.

Жаңа сабақ

30 мин
































































































Сабақтың соңы. Қорытынды

Рефлексия

7 мин




























Үй тапсырмасы

І. Ұйымдастыру бөлімі.

А) Оқушылармен жапон әліппесі арқылы амандасу, оларды kundelik.kz бойынша түгендеу. Кабинет тазалығын қарау.


Ә) Топқа 1,2,3,4,5 деп тізбектеле бірікітіру.

Топ ережесін сақтау.


ІІ. Өткен білімді еске түсіру.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне үй тапсырмасы тақырыбы бойынша сұрақтар қояды.


Бағалау: «Мадақтау» арқылы.

Жарайсың! Жақсы! Талпын!



ІІІ. Жаңа білім.

Біз күнделікті өмірде қолданатын электр құралдардың денсаулығымызға қаншалықты зиян келтіретінін кейде білмей де қаламыз. Электромагниттік толқындар кез келген үйде, мекемеде жалпы адам өмір сүретін барлық ортада бар. Электромагниттік толқындарды тұрғын үйдің теледидарында, үтікте, мұздатқышта, микротолқынды пеште, шаңсорғышта, компьютерде, ұялы телефонда да болады.

​   Электромагниттік өрістер барлық тіршілік көздеріне, оның ішінде адам ағзасына өте үлкен зардап тигізеді. Биологиялық және медициналық зерттеу нәтижелері көрсеткендей, электромагниттік өрістердің адамның жүйке жүйесіне, ішкі мүшелеріне, физиологиялық дамуына тигізетін теріс зардаптары анықталған. Сонымен қатар, кейінгі кезде шетел мамандарымен бірігіп өткізілген зерттеулер нәтижелеріне сүйенетін болсақ, онда электромагниттік өрістердің әсерінен жүздеген ауру түрлерінің жаппай таралуы анықталып, қалаларда өзіне қол жұмсау фактілері көптеп тіркелген.


А деңгейлік тапсырма. Топтық жұмыс


Суреттегі баланың іс- әрекетін  дұрыс немесе бұрыс екенін көрсетіп, түсініктеме беру

Екі топқа жазылған постер ұсынады, соған оқуышлар топ болып жауабын белгілейді.


Жағдай

Түсініктеме

Жағдай

Түсініктеме









 Дескриптор:

- Оқушылар суреттегі жағдайдың дұрыс немесе бұрыс екендігін ажыратады;

- Суреттегі жағдайды түсіндіреді;

- Ережелерді сақтамау салдарын біледі.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтық бағалау.


В деңгейлі тапсырма. Жұптық жұмыс

Оқушылар Адам ағзасына компьютерді пайдаланудың жағымсыз аспектілерін анықтау мақсатында 10 сұрақтан тұратын сауалнама дайындап ұсынады.

Дескриптор:

-          Оқушылар файлдарды көшіреді, орналастырады және өзгертеді.

-          Сұрақтарда  компьютердің адам ағзасына кері әсері көрсетіледі.

-          Тапсырмада компьютердің адам ағзасына кері әсері, салдары, қорғану тәсілдері толық қамтылады.

ҚБ. Балл қою арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды.

3-тапсырма. Жеке жұмыс

«Ізден тап»  әдісі арқылы оқушылар өз қабілетін тексеріп кореді.

Оқушылар интернетті пайдаланып компьютердің адам ағзасына кері әсерін жинақтау?

Дискриптор:

-          Компьютерде ұзақ отыру остехандроз, жүйке, көз  ауруларына шалдықтыратынын біледі.

-          Компьютерді ережесіз қолдану зиян екенін біледі.

ҚБ бойынша оқушыларды мұғалім ауызша мадақтау сөздері арқылы бағалау.


СЕРГІТУ СӘТІ: Көзге арналған жаттығулар жасау.


ІV. Бекіту. «Кубизм» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қоямын.

1.Не себепті компьютерде ұзақ отыратын адам остехондроз ауруына шалдығады?

1.Компьютер алдында көп уақыт отыру көз ауруына шалдықтырады. Неліктен?

1.Неге компьютерде көп жұмыс жасайтын адамда жүйке және жүрек аурулары пайда болады?

1.Компьютерді ережесіз қолданудың зиянын біле тұра сақтамайтын адамға не айтуға болады?

ҚБ.  Оқушылар әрбір жауабы үшін асықпен бағаланады.

V. Үй тапсырмасы.

Жас досқа кеңес! Өтілген тақырыптан түйген ойыңызды кеңес ретінде жазып келіңіз!


VІ. Кері байланысты«Синквейн»  әдісі арқылы аламын.

Синквейн құрастыру үшін тақырып бойынша қысқаша түйіндеме жасайды.

Мысалы:

_______________(термин)

_____________________(есіңізде ұзақ қалатын сөйлем)

______________________(бұдан былай сіз ескеретін нәрсе)

_______________________(сіз үшін маңызды теория)

____________________(өз-өзіңізге баға беріп көріңіз )


Үй тапсырмасын беру.

kundelik.kz сайты арқылы оқушыларға ФБ қою.

Жапон әліппесі арқылы амандасады





Үй тапс/на байланысты ыстық орындықтағы оқушыға отырған оқушылар сұрақтар қояды.









Өзара пікір алмасып отырады.
























Оқушылар суреттегі жағдайдың дұрыс немесе бұрыс екендігін ажыратады.

























Жұп болып 10 сұрақтан тұратын сауалнама дайындап ұсынады.






Интернетті пайдалана отырып, компьютерде ұзақ отыру остехандроз, жүйке, көз  ауру/на шалдықтыратынын біледі.














Берілген сұрақтарға жауап береді.













Дәптерлеріне тапсырманы жазып алады.




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады











Мадақтау арқылы

































































Бас бармақ










Бірін-бірі бағалайды.
































Асықпен бағалау





таратпа қағазы













Инт.тақта, оқулық, жұмыс дәптерлері


https://www.youtube.com/watch?v=lkVvmRDBbrQ





















Постер, маркер








































Дербес компьютер, желі

























Рисунок 1





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ