Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
IІ бөлім Денсаулық және қауіпсіздік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|
|
Күні: |
11.10.2024ж. |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың қалай зиян тигізетінімен танысу, зиянды факторлардың салдарын талдай алу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру Топқа бөлу «Piliapp» әдісі арқылы Білімді өзектендіру. Неліктен ата-аналарыңыз компьютердің алдында ұзақ отыруға тиім салады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауды ұсынады Құндылық – тәуелсіздік және отаншылдық |
Білім алушылар жұмыс орындарын тексереді, оқу құралдарын реттейді. Топтасады. Бір-бірімен ой алмасады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Құндылық туралы ойымен бөліседі |
Оқушылардың көңіл күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру сөздері «Жарайсың, керемет», т.б ҚБ 1-10 балл |
Презентация https://ru.piliapp.com/random/team/ 8 сынып «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу 8 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру. «Стоп кадр» әдісі арқылы жаңа тақырыпты игеру. 1. Электромагниттік сәулеге дегеніміз не? 2. Комьютердің алдында ұзақ отырудың кері әсерлері қандай? 3. Электромагнттік сәулеленудің зияны неде? |
Білім алушылар бейнематериалды мұқият тыңдайды, ұстаздың қойған сұрақтарына жауап береді, жауаптарын негіздейды, мәселенің шешу жолдарын ұсынады.
|
Бағалау критерийлері электромагниттік сәулеге түсінік береды; комьютердің алдында ұзақ отырудың кері әсерлерін анықтайды, электромагнттік сәулеленудің зиянын анықтайды. «Жарайсың, керемет», т.б |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов Бейнефильм
|
||||||||||
|
Түсіну 12 мин |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. Тапсырма№1. Топтық жұмыс. ЖИ слайд жасау платформаларын қолданып жоба жасайды Дескриптор: компьютердің адам денсаулығына теріс әсерін анықтайды; ойларын тұжырымдайды; анықтамаларды дәлелдейды; мәселенің шешу жолдарын анықтайды; жобаны безендіреды. |
І топтың тақырыбы: «Компьютердің физиологиялық тұрғыдан адам денсаулығына әсері» ІІ топтың тақырыбы: «Компьютердің психологиялық тұрғыдан адам денсаулығына әсері» Әр топ ЖИ слайд жасайтын платформасы арқылы жоба жасайды.
Берілген дескриптор бойынша өз жобаларын қорғайды. |
Бағалау критерийлері -білім алушылар:
Жалпы-5балл+белсенділік |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов https://gamma.app/docs/-byhl2gzqm9u7ggx?mode=doc |
||||||||||
|
Қолдану 10 мин |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. Тапсырма№2. Жұптық жұмыс. «Автордан сұрақ» атты әдіс. Дескриптор: Электрмагнитті сәуленің адам ағзасына әсерін анықтайды; электрмагнитті сәуленің кері әсерінен пайда болатын ауруларды атайды; компьютерден тарайтын электрмагниттік толқынның ағзаға жағымсыз әсерін айтады; компьютердің адам ағзасына кері әсерімен күресу жолдарын анықтайды; қауіпсіздік ережесін құрастырады. |
Жұптар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын тұжырымдайды. Сұрақтар: 1. Электрмагнитті сәуленің адам ағзасына әсері қандай? 2. Электрмагнитті сәуленің кері әсерінен пайда болатын қандай ауруларды атай аласың? 3. Компьютерден тарайтын электрмагниттік толқынның ағзаға қандай жағымсыз әсері бар? 4. Компьютердің адам ағзасына кері әсерімен қалай күресу керек? 5. Қауіпсіздік ережесін құрастыры4ыздар. |
Бағалау критерийлері -білім алушылар:
Жалпы-5балл+белсенділік |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов https://studio.d-id.com/avatars |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин Бекіту Бағалау 1 мин 1 мин 2 мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады. Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту Бағалау. «Бағалау парағы» әдісі. Үйге тапсырма Оқулық 34 бет. «Компьютерлік ойындарды ойнау пайдалы ма, зиянды ма?» атты жоба жасау. Рефлексия: «Білім ағашы»
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін леарнинг.апс қосымшасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақта жинаған балдарын бағалау парағы арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма алады. Бүгінгі сабақтың мақсатына сай құрастырылған рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы», «өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз.қойылады. |
https://learningapps.org/display?v=p5nmf3wp324 Бағалау парағы
|
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
компьютердің адам ағзасына теріс әсері
компьютердің адам ағзасына теріс әсері
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
IІ бөлім Денсаулық және қауіпсіздік |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Ильясова Ботакоз Орынбасаровна |
|
|
Күні: |
11.10.2024ж. |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың қалай зиян тигізетінімен танысу, зиянды факторлардың салдарын талдай алу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру Топқа бөлу «Piliapp» әдісі арқылы Білімді өзектендіру. Неліктен ата-аналарыңыз компьютердің алдында ұзақ отыруға тиім салады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауды ұсынады Құндылық – тәуелсіздік және отаншылдық |
Білім алушылар жұмыс орындарын тексереді, оқу құралдарын реттейді. Топтасады. Бір-бірімен ой алмасады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Құндылық туралы ойымен бөліседі |
Оқушылардың көңіл күйін және сабаққа дайындығын ынталандыру сөздері «Жарайсың, керемет», т.б ҚБ 1-10 балл |
Презентация https://ru.piliapp.com/random/team/ 8 сынып «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу 8 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру. «Стоп кадр» әдісі арқылы жаңа тақырыпты игеру. 1. Электромагниттік сәулеге дегеніміз не? 2. Комьютердің алдында ұзақ отырудың кері әсерлері қандай? 3. Электромагнттік сәулеленудің зияны неде? |
Білім алушылар бейнематериалды мұқият тыңдайды, ұстаздың қойған сұрақтарына жауап береді, жауаптарын негіздейды, мәселенің шешу жолдарын ұсынады.
|
Бағалау критерийлері электромагниттік сәулеге түсінік береды; комьютердің алдында ұзақ отырудың кері әсерлерін анықтайды, электромагнттік сәулеленудің зиянын анықтайды. «Жарайсың, керемет», т.б |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов Бейнефильм
|
||||||||||
|
Түсіну 12 мин |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. Тапсырма№1. Топтық жұмыс. ЖИ слайд жасау платформаларын қолданып жоба жасайды Дескриптор: компьютердің адам денсаулығына теріс әсерін анықтайды; ойларын тұжырымдайды; анықтамаларды дәлелдейды; мәселенің шешу жолдарын анықтайды; жобаны безендіреды. |
І топтың тақырыбы: «Компьютердің физиологиялық тұрғыдан адам денсаулығына әсері» ІІ топтың тақырыбы: «Компьютердің психологиялық тұрғыдан адам денсаулығына әсері» Әр топ ЖИ слайд жасайтын платформасы арқылы жоба жасайды.
Берілген дескриптор бойынша өз жобаларын қорғайды. |
Бағалау критерийлері -білім алушылар:
Жалпы-5балл+белсенділік |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов https://gamma.app/docs/-byhl2gzqm9u7ggx?mode=doc |
||||||||||
|
Қолдану 10 мин |
Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын дескриптормен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады. Тапсырма№2. Жұптық жұмыс. «Автордан сұрақ» атты әдіс. Дескриптор: Электрмагнитті сәуленің адам ағзасына әсерін анықтайды; электрмагнитті сәуленің кері әсерінен пайда болатын ауруларды атайды; компьютерден тарайтын электрмагниттік толқынның ағзаға жағымсыз әсерін айтады; компьютердің адам ағзасына кері әсерімен күресу жолдарын анықтайды; қауіпсіздік ережесін құрастырады. |
Жұптар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын тұжырымдайды. Сұрақтар: 1. Электрмагнитті сәуленің адам ағзасына әсері қандай? 2. Электрмагнитті сәуленің кері әсерінен пайда болатын қандай ауруларды атай аласың? 3. Компьютерден тарайтын электрмагниттік толқынның ағзаға қандай жағымсыз әсері бар? 4. Компьютердің адам ағзасына кері әсерімен қалай күресу керек? 5. Қауіпсіздік ережесін құрастыры4ыздар. |
Бағалау критерийлері -білім алушылар:
Жалпы-5балл+белсенділік |
8 с. «Информатика» оқулығы Р.А. Қадырқұлов https://studio.d-id.com/avatars |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 мин Бекіту Бағалау 1 мин 1 мин 2 мин |
Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады. Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекіту Бағалау. «Бағалау парағы» әдісі. Үйге тапсырма Оқулық 34 бет. «Компьютерлік ойындарды ойнау пайдалы ма, зиянды ма?» атты жоба жасау. Рефлексия: «Білім ағашы»
|
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін леарнинг.апс қосымшасы арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақта жинаған балдарын бағалау парағы арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма алады. Бүгінгі сабақтың мақсатына сай құрастырылған рефлексия сұрақтарына жауап береді. |
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы», «өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу Тапсырманы талапқа сай орындаған оқушылар бағаланады. 1-10 балл Күнделік кз.қойылады. |
https://learningapps.org/display?v=p5nmf3wp324 Бағалау парағы
|
![]()
шағым қалдыра аласыз















