Материалдар / Компьютердің қызметі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Компьютердің қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ынтымақтастық Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту - компьютердің әрбір құрылғыларының міндеттерін талқылайды (енгізу және шығару құрылғылары, ақпаратты сақтау құрылғылары, ақпаратты өңдеу құрылғылары); - операциялық жүйенің негізгі қызметтерін атау. • ақпаратты енгізу (шығару) құрылғыларына ... жатады • операциялық қызмет ... үшін қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2019
526
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Көп мерзімді жоспар бөлімі:

«Компьютерлік жүйелер мен желілер»

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ережепов А.П


Сынып: 6 А

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Компьютердің қызметі


Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту, білім мен дағдыларын қалыптастыру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.1- операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту

Сабақтың мақсаты

Операциялық жүйенің (ОЖ) негізгі қызметтерімен танысу

Бағалау критерийлері:

1) операциялық жүйенің қызметтерін атайды;

2) ОЖ пиктограммаларын анықтайды;

3) ОЖ анықтамасын айтады .

Тілдік мақсаты:


Оқушылар:

- компьютердің әрбір құрылғыларының міндеттерін талқылайды (енгізу және шығару құрылғылары, ақпаратты сақтау құрылғылары, ақпаратты өңдеу құрылғылары);

- операциялық жүйенің негізгі қызметтерін атау.

Пәндік лексика мен терминология:

  • ақпаратты енгізу (шығару) құрылғыларына ... жатады

  • операциялық қызмет ... үшін қажет



Пән терминологиясы:

Қазақ тілінде

Ағылшын тілінде

Енгізу құрылғысы

Input device

Шығару құрылғысы

Output device

Қатты диск

Hard disc

Процессор

Processor

Операциялық жүйе

Operation System



Құндылықтарды дарыту





Ынтымақтастық

Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыстар

ДК құрылымы



Бастапқы білім

5.1.1.1 процессор мен қатты дисктің міндеттерін қарапайым деңгейде түсіндіру


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы

0-7 мин.

Оқушылармен амандасу Қызығушылығын ояту


Мұғалім суреттерді көрсету арқылы оқушылармен бірге тақырыпты анықтайды


Топтарға бөлу үшін мұғалім суреттерді таратады. Оқушылар топтарға бөлінеді, топтарға бөлінудің критерийлерін түсіндіреді.


Топтық жұмыс. Оқушылар берілген тапсырманы талқылайды және жауап нұсқаларын ұсынады.

Топқа бөлінгеннен кейін оқушылар бірге өздерінің бірігуін талқылайды.

Тапсырмаға 1,5 минут бөлінеді.


Талқылаудан кейін жауаптарын слайдта көрсетілген классификациямен салыстырады.

Мұғалімнің сұрағы:

Компьютердегі ең негізгі бағдарламаны атаңыздар.

Оқушылар топта сұрақты талқылап, өз жауаптарын айтады.

Мұғалім сабақтың тақырыбын өздеріне анықтауды ұсынады. Оқушылар сабақ тақырыбын өздігінен анықтап айтады.

Сабақтың мақсатын анықтағаннан кейін оқушылар 2 тілде тезауруспен танысады.


1 Слайд презентация

Интерактивті тақта































2 Слайд Презентация.















3 Слайд Презентация




Сабақтың ортасы

8-17 мин.
























































25 -30 мин.



























































































31-37 мин.


Мұғалім әр топқа сұрақтар ұсыну арқылы тақырыпты талқылайды:

  1. Операциялық жүйе дегеніміз не?

  2. Операциялық жүйенің қызметтері қандай?


Оқушылар сұрақтарды алдымен топта талқылайды, кейін топтар жауаптарымен өзара бөліседі.

Оқушылар топта берілген сұрақтарды талқылайды және жауап береді.

Мұғалім әр топқа аудитория алдында сұраққа жауап беруге мүмкіндік береді.

Басқа топтар жауаптарын бағалайды.

Өзара бағалау ұйымдастырылады.


Алдыңғы өткен тақырыпты пысықтау үшін келесі тапсырманы жеке орындауды ұсынады.


Тапсырманы бірінші орындаған оқушыға интерактивті тақта көмегімен алдын-ала флип-чартта дайындалған анықтаманы жинау ұсынылады.

Кейін тақтадан дұрыс жауабын көрсету арқылы әр оқушы өз жауаптарын салыстырады. Нәтижелерін өздігінен бағалайды. Өзін-өзі бағалау жүреді.


Әрі қарай оқушыларға жеке тапсырма ойын түрінде ұсынылады. «Дұрыс, бұрыс» тұжырымдарды белгілейді.


Тапсырманы орындау үшін оқушыларға келесі ресурсты көру ұсынылады:


Оқушылар дұрыс тұжырымдарды белгілейді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін бір-бірімен дәптерлерін алмастырып, өзара тексереді.

Оқушыларға дұрыс жауаптары көрсетіледі.


Жауаптары көрсетілгеннен кейін оқушыларға төмендегі сілтемені қолдана отырып жеке тапсырманы орындау ұсынылады.


Оқушыларға орындау ұсынылады:

1-тапсырма;

2-тапсырма;

3-тапсырма.


Саралау үшін оқушыларға білім беру ресурсының интерактивті тапсырмалары қосымша тапсырмалар ретінде қолданылады.


Ұсынылған тапсырмаларды орындау барысында оқушылар жұпта өз жұмыстарының нәтижелерін талқылайды.

Оқушыларға жұпта орындауға келесі тапсырмаларды ұсыныңыз.

Тапсырмаларды тексеру барысында оқушылар тексеру парағын қолданады.

Өзін бағалау және өзара бағалау жүзеге асады.

Әрі қарай мұғалім барлық оқушылардан ОЖ қызметтерін түсіндіруін және атап беруін сұрайды.

Мұғалім қалыптастырушы бағалау үшін тапсырманы орындауды ұсынады:


1.1 қосымшасы
























1.2 қосымшасы

9 Слайд Презентация



































11 Слайд Презентация























https://bilimland.kz/kk/#lesson=16386















































https://learningapps.org/4088552









































1.3 қосымшасы

15 Слайд Презентация











































https://bilimland.kz/kk/content/lesson/16320-operacziyalyq_zhujeni_basqaru_tasilderi_men_negizgi_obektileri




Сабақтың соңы



38 – 40 мин.


Қорытынды

Үй тапсырмасы



Рефлексия




Интерактивті тақта

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?


Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Дифференциацияланған тапсырмалар ұсынылады.

АКТ дағдылары дамыған оқушыларға бағытталған.

Жоғары деңгейлі тапсырмаларға *белгісі қойылған.


Өзін бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің бағалауы мен бақылау

ДК жұмыс жасау

ҚТ негізгі ережелері


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

  1. Топтық жұмыс

  2. Саралау

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!