Тақырып бойынша 31 материал табылды

Компьютерлік желілер

Материал туралы қысқаша түсінік
Компьютерлік желілер 8-сынып жаңа форматты ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Денсаулық және қауіпсіздік

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 8

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Компьютерлік желілер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.1.3.1 желінің өткізу қабілетін анықтау

7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Желінің өткізу қабілетін анықтау.

Көптеген оқушылар:

Тасымалданған ақпарат көлемін, уақытын, арнаның өткізу жылдамдығы формуласын қолданып  есептеу.

Кейбір оқушылар:

Компьютерлік желінің өткізу қабілетін саралау


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімдер әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар жұлдызы

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Сыныптың сабаққа дайындығын тексереді.

Олар мұғалімді тыңдап, сабаққа дайындалуда.

Бақылау


Білімді пысықтау (5 мин)

Өткен материалға байланысты сұрақтар қояды (мысалы, компьютерлік желі дегеніміз не, желінің қандай түрлерін білесіз?).

Сұрақтарға жауап беріп, өз болжамдарын айтады.

Ауызша сауалнама


Жаңа материалды меңгерту (25 мин)

1. Аналогияларды (мысалы, құбыр өткізу қабілеті) пайдалана отырып, желі сыйымдылығы түсінігін түсіндіреді. <br> 2. Мәліметтерді беру жылдамдығының өлшем бірліктері туралы айтады (бит/с, Мбит/с, Гбит/с). <br> 3. Компьютерде интернет жылдамдығын тексеру әдісін көрсетеді.

Тапсырма 1: Желінің өткізу қабілеті және интернет жылдамдығы Сіз интернет қызметін пайдаланған кезде, бейне көру немесе файл жүктеу барысында интернеттің жылдамдығы маңызды рөл атқарады. Желінің өткізу қабілеті осы жылдамдықты анықтайды. Мысалы, 100 Мбит/с өткізу қабілеті бар желі бір уақытта қанша құрылғыға сапалы қызмет көрсете алады?



Тапсырма: Егер сіздің үйіңізде 5 құрылғы интернетке бір уақытта қосылса, әрқайсысы 20 Мбит/с жылдамдықта жұмыс істеген жағдайда желінің өткізу қабілеті жеткілікті ме? Түсіндіріп беріңіз.



Бағалау критерийлері:



Желінің өткізу қабілеті мен құрылғылардың жылдамдығын дұрыс есептеу (1 балл).



Тиісті қорытынды жасау (1 балл).





Дискрипторлар:



Оқушы желінің өткізу қабілетін есептейді.



Оқушы қорытындыны өмірмен байланыстырады.







---



Тапсырма 2: Желілік өткізу қабілеті мен жұмыс тиімділігі Компания кеңсесінде желі өткізу қабілеті 200 Мбит/с құрайды. Кеңседе 10 компьютер және әрбір компьютер 15 Мбит/с жылдамдықпен жұмыс істейді. Компания желісін тиімді пайдалану үшін өткізу қабілеті жеткілікті ме?



Бағалау критерийлері:



Дұрыс есептеп, желі өткізу қабілетінің жеткіліктілігін анықтау (2 балл).





Дискрипторлар:



Оқушы берілген мәліметтерді қолдана отырып есептейді.



Оқушы жұмыс тиімділігін бағалайды және қорытынды жасайды.







---



Тапсырма 3: Қоғамға қызмет ететін желілік инфрақұрылым Мектептерде немесе медициналық мекемелерде интернет желісінің сапалы болуы маңызды. Егер 500 Мбит/с өткізу қабілеті бар желі медициналық орталықта 50 құрылғыға қызмет көрсететін болса, әр құрылғыға қанша жылдамдық тиесілі болады? Бұл желінің тиімділігі жеткілікті ме?



Бағалау критерийлері:



Құрылғыға бөлінетін жылдамдықты дұрыс есептеу (1 балл).



Желінің тиімділігін бағалау (1 балл).





Дискрипторлар:



Оқушы құрылғылардың санына сәйкес жылдамдықты есептейді.



Оқушы желінің қоғамға пайдасын түсіндіреді.

Анықтамаларды жазыңыз, мұғалімді тыңдаңыз, сұрақтар қойыңыз.

Дискрипторларға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Бақылау, сұрақтарға жауап беру

Презентация, тақта

Материалды бекіту (10 мин)

1. Желінің сыйымдылығын анықтауға есептер шығару. <br> 2. Компьютерлік сыныпта Интернет жылдамдығын өлшеу бойынша практикалық жұмыстарды (мүмкіндігінше) жүргізеді.

Олар есептерді шығарып, практикалық жұмыс жасайды.

Орындалған тапсырмаларды тексеру, оқушы жұмысын бақылау

Компьютерлер, тесттер

Үйге тапсырма (3 мин)

Үйге тапсырма береді: желінің өткізу қабілетіне әсер ететін факторлар туралы ақпаратты табу.

Үй тапсырмасын жазып алу.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.10.2024
205
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12