|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Мектеп |
«А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖББМ» КММ |
|||
|
Бөлім |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бақыбаев Құрманғазы |
|||
|
Күні |
08.10.2025ж |
|||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||
|
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік желі түрлерімен танысып, олардың жіктелуін ажырата аламыз. |
|||
|
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы |
- кемсітіушілік пен теңсіздікке жол бермеу; - өз іс-әрекетің үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. «Мен саған, сен маған» әдісі Оқушылар карточкалар алып сұрақтарға жауап береді. -ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі қандай? -файл мөлшері дегеніміз не? -архивтеу дегеніміз ? -архивтеу прцесін ата. -файл дегеніміз не? -буманың негізгі қызметі қандай? -Файл жүйесінің құрлымы қаншаға бөлінеді? |
1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар алдағы өткен бөлім Компьютерлік жады және ақпараттық өлшем бірлік бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша қолдау; «Жарайсыңдар, Жақсы» |
Информатика оқулығы |
|
5 мин |
ІІ. «Галерияда ой шарлау» әдісі Тақтада жаңа сабақтың тақырыбына қатысты суреттер көрсетіледі. |
Оқушылар суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды |
Ауызша қолдау; |
Слайд |
|
10 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» болса, сабағымыздың мақсаты қандай болады. Мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді. Компьютерлік желі дегеніміз – ресуростарды (дискі, файл, принтер, коммуникациялық құрылғылар) тиімді пайдалану мақсатында бір – бірімен байланыстырылған компьютерлер тізбегі. Компьютерлік желілер масштабы мен мүмкіндігі бойынша ерекшеленеді. Ең шағын желілер жергілікті деп аталады да, компьютерді біріктіру үшін қолданылады. Жергілікті желіден кейінгі орынды масштабы бойынша корпоративті есептеуіш желілер алады. Компьютерлік желілердің жіктелуіне тоқталамыз.
Ақпаратты тарату ортасының типтері мыналар:
|
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың мақсатын айқындайды. Оқушылар жаңа сабақ туралы толық ақпарат алады. |
|
Слайд |
|
10 мин 10 мин |
Практикалық бөлім. Тапсырма 1 Анықтаманы жазады. Жеке жұмыс
Тапсырма 2 Жеке жұмыс
Тапсырма 3. Жұптық жұмыс
Тапсырма 4. Топтық жұмыс
|
Оқушылар дәптерлеріне анықтамасын жазады Оқушылар компьютерде отырып Word программасында берілген кестені сызып ішін толтырады. Оқушылар тасымалдау жылдамдығын кітаптан қарап тауып жазады Оқушылар келесі кестені сәйкестендіреді. |
1 балл Дескриптор: - 4 жолдан 2 бағанан тұратын кесте сызады; 1б - кестені толтырады; 1б -сипаттамасын жазады: 1б Жалпы 3б Дескриптор: - төмен жылдамдық; 1б - орташа жылдамдық; 1б -жоғары жылдамдық: 1б -өте жоғары жылдамдық 1б Жалпы 4б Дескриптор: -әр сәйкес ақпарат 1б Жалпы 3б |
Таратпа қағаз |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс стикер беріп кері байланыс аламын.
Сары қоржын- Түсінбедім Көк қоржын- Жартылай түсіндім Қызыл қоржын- Түсіндім |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Тақырып соңында берілген бақылау сұрақтарына жауап жазу |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Мектеп |
«А.Байтұрсынов атындағы №5 ЖББМ» КММ |
|||
|
Бөлім |
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бақыбаев Құрманғазы |
|||
|
Күні |
08.10.2025ж |
|||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||
|
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік желі түрлерімен танысып, олардың жіктелуін ажырата аламыз. |
|||
|
Әділдік пен жауапкершілік құндылығы |
- кемсітіушілік пен теңсіздікке жол бермеу; - өз іс-әрекетің үшін жауапкершілікті түсіну; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. «Мен саған, сен маған» әдісі Оқушылар карточкалар алып сұрақтарға жауап береді. -ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі қандай? -файл мөлшері дегеніміз не? -архивтеу дегеніміз ? -архивтеу прцесін ата. -файл дегеніміз не? -буманың негізгі қызметі қандай? -Файл жүйесінің құрлымы қаншаға бөлінеді? |
1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар алдағы өткен бөлім Компьютерлік жады және ақпараттық өлшем бірлік бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша қолдау; «Жарайсыңдар, Жақсы» |
Информатика оқулығы |
|
5 мин |
ІІ. «Галерияда ой шарлау» әдісі Тақтада жаңа сабақтың тақырыбына қатысты суреттер көрсетіледі. |
Оқушылар суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды |
Ауызша қолдау; |
Слайд |
|
10 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ. Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі» болса, сабағымыздың мақсаты қандай болады. Мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді. Компьютерлік желі дегеніміз – ресуростарды (дискі, файл, принтер, коммуникациялық құрылғылар) тиімді пайдалану мақсатында бір – бірімен байланыстырылған компьютерлер тізбегі. Компьютерлік желілер масштабы мен мүмкіндігі бойынша ерекшеленеді. Ең шағын желілер жергілікті деп аталады да, компьютерді біріктіру үшін қолданылады. Жергілікті желіден кейінгі орынды масштабы бойынша корпоративті есептеуіш желілер алады. Компьютерлік желілердің жіктелуіне тоқталамыз.
Ақпаратты тарату ортасының типтері мыналар:
|
Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың мақсатын айқындайды. Оқушылар жаңа сабақ туралы толық ақпарат алады. |
|
Слайд |
|
10 мин 10 мин |
Практикалық бөлім. Тапсырма 1 Анықтаманы жазады. Жеке жұмыс
Тапсырма 2 Жеке жұмыс
Тапсырма 3. Жұптық жұмыс
Тапсырма 4. Топтық жұмыс
|
Оқушылар дәптерлеріне анықтамасын жазады Оқушылар компьютерде отырып Word программасында берілген кестені сызып ішін толтырады. Оқушылар тасымалдау жылдамдығын кітаптан қарап тауып жазады Оқушылар келесі кестені сәйкестендіреді. |
1 балл Дескриптор: - 4 жолдан 2 бағанан тұратын кесте сызады; 1б - кестені толтырады; 1б -сипаттамасын жазады: 1б Жалпы 3б Дескриптор: - төмен жылдамдық; 1б - орташа жылдамдық; 1б -жоғары жылдамдық: 1б -өте жоғары жылдамдық 1б Жалпы 4б Дескриптор: -әр сәйкес ақпарат 1б Жалпы 3б |
Таратпа қағаз |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс стикер беріп кері байланыс аламын.
Сары қоржын- Түсінбедім Көк қоржын- Жартылай түсіндім Қызыл қоржын- Түсіндім |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
|
Үй тапсырмасы |
Тақырып соңында берілген бақылау сұрақтарына жауап жазу |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















