Қысқамерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Т1 Күні: Сынып: 6: |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Көне атаулар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
|
Сабақ мақсаттары |
көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Оқушыларды түгелдейді,
Үй тапсырмасы сұралады. |
«Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар . Ұлы Отан соғысы туралы ақпарат табу. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Грамматикалық материал |
«Шеңберлер» әдісі Сынып екі шеңберге бөлінеді. Ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңберде тұрғандарға ереже бойынша түсінгендерін айтады. Көнерген сөздер. Тілдегі қолданыстан шығып қалған сөздер көнерген сөздер деп аталады. Мысалы: болыс, отарба, найза. Бұл сөздер тарихи және архаизм сөздер деп екіге жіктеледі.
|
Ынталандыру стикерлері беріледі |
Интерактивті тақта, таратпа материалдары |
|
Сабақтың ортасы |
4-тапсырма Сынып екі топқа бөлініп орындайды. 5-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздерді топтастырыңдар. Топтық жұмыс Тарихи сөздер, Архаизмдер. Сөзжұмбақтың жауаптарына сәйкес сұрақ құрастырады. Келі – тары, бидай түйетін ағаштан жасалған ыдыс; Торсық- жылқы терісінен жасалған қымыз құятын ыдыс; Тостақ –сұйық тамақ ішетін ағаш ыдыс Тұскиіз- жүннен бастырылып жасалған ілуге арналған сәнді киіз; Кебеже - тамақ сақтауға арналған сандық сияқты ағаш бұйым. Алаша - әртүрлі түске боялған мақта, жүн жіптерінен өрмекпен тоқылатын төсеніш мүлік. |
Дескриптор - көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы
|
Көрнекілікпен жұмыс 7-тапсырма. |
Берілген сөздерді архаизмдер мен тарихи сөздерге жіктейді. Берілген сөздермен сөйлем құрайды.
Пікір
алысайық. Сұраққа суреттерді
байланыстыра жауап беріңдер. Берілген сөздерді білу маңызды ма?
Оқушылар осы сөздерді түсіндіру арқылы бүгінгі сабақта білгендерін
қорытындылайды. |
Дескриптор - көнерген сөз түрлерін ажыратады. |
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия. «Білім қоржыны» әдісі Үй тапсырмасы: |
6-тапсырма. Мәтінді оқып, көп нүктенің орнына тиісті көнерген сөзді қойыңдар. |
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көне атаулар. Көнерген сөздер. 6-сынып, Сабақ жоспары. Қазақ тілі. "Мектеп" баспасы
Көне атаулар. Көнерген сөздер. 6-сынып, Сабақ жоспары. Қазақ тілі. "Мектеп" баспасы
Қысқамерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Т1 Күні: Сынып: 6: |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Көне атаулар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
|
Сабақ мақсаттары |
көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Оқушыларды түгелдейді,
Үй тапсырмасы сұралады. |
«Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар . Ұлы Отан соғысы туралы ақпарат табу. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Грамматикалық материал |
«Шеңберлер» әдісі Сынып екі шеңберге бөлінеді. Ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңберде тұрғандарға ереже бойынша түсінгендерін айтады. Көнерген сөздер. Тілдегі қолданыстан шығып қалған сөздер көнерген сөздер деп аталады. Мысалы: болыс, отарба, найза. Бұл сөздер тарихи және архаизм сөздер деп екіге жіктеледі.
|
Ынталандыру стикерлері беріледі |
Интерактивті тақта, таратпа материалдары |
|
Сабақтың ортасы |
4-тапсырма Сынып екі топқа бөлініп орындайды. 5-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Түсіндірме сөздікті пайдаланып, берілген сөздерді топтастырыңдар. Топтық жұмыс Тарихи сөздер, Архаизмдер. Сөзжұмбақтың жауаптарына сәйкес сұрақ құрастырады. Келі – тары, бидай түйетін ағаштан жасалған ыдыс; Торсық- жылқы терісінен жасалған қымыз құятын ыдыс; Тостақ –сұйық тамақ ішетін ағаш ыдыс Тұскиіз- жүннен бастырылып жасалған ілуге арналған сәнді киіз; Кебеже - тамақ сақтауға арналған сандық сияқты ағаш бұйым. Алаша - әртүрлі түске боялған мақта, жүн жіптерінен өрмекпен тоқылатын төсеніш мүлік. |
Дескриптор - көнерген сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі; |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы
|
Көрнекілікпен жұмыс 7-тапсырма. |
Берілген сөздерді архаизмдер мен тарихи сөздерге жіктейді. Берілген сөздермен сөйлем құрайды.
Пікір
алысайық. Сұраққа суреттерді
байланыстыра жауап беріңдер. Берілген сөздерді білу маңызды ма?
Оқушылар осы сөздерді түсіндіру арқылы бүгінгі сабақта білгендерін
қорытындылайды. |
Дескриптор - көнерген сөз түрлерін ажыратады. |
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия. «Білім қоржыны» әдісі Үй тапсырмасы: |
6-тапсырма. Мәтінді оқып, көп нүктенің орнына тиісті көнерген сөзді қойыңдар. |
|
|

шағым қалдыра аласыз

















