|
Білім беру ұйымының атауы: |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
11.11.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.1 – ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындайды; |
||||||
|
Құндылық |
Тарихымызды құрметтеп,Отаншылдыққа тәрбиелеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақ соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі» әдісі Ой қозғау: Ықылас «Жез киік» күйін тыңдап, талдау жасау 1-тапсырма.Талқылау. Ұлттық мәдени мұрамыздың ішінде қобыз аспабының алатын орны ерекше. Қобыз - скрипка, виолончель сияқты еуропалық ыспалы аспаптардың арғы атасы болып саналады. Қобыздың жасалуына шеберлер аса үлкен мән берген. Мысалы, жазушы І. Жақанов атақты қобызшы Ықыласқа арнаған шығармасында қобыздың жасалуын өте көркем суреттеген. Шығармадан берілген үзіндіні оқып, қобыздың жасалу тәсілін сипатта. «Ықылас» романнан үзінді. Алтынбек ұста қобыз жасағанда қай ағаштың түрін пайдаланған? Шанақты қалай ойған? Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? Қобыздың ішегі қалай жасалған? Дыбыс шығару үшін шанақ пен ішектің арасында не орналасады? Ысқышты неден жасаған? Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің? Қорқыт,Ықылас қысқаша өмірімен танысамыз. Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) композитор, күйші, қобызшы.Жезқазған облысында дүниеге келген.Қобыз өнерін заманымзға жеткізген күйші.Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахналарда орындалады. ЖИ (жасанды интеллект) ресурстары: •YouTube –Ықылас романынан үзінді тыңдау. shyraq.ai-ойындар 2-тапсырма. Тыңдалым. Жезкиік Ықыластың күйі • Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқадан да тыңда (жеке қобыз, оркестр). Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің (тастан тасқа секіріп ойнақтайды, желіп жүреді, жайылымда жүр) 3-тапсырма Шығармашылық жұмыс «Жез киік» күйне қоңырау, асатаяқ аспаптарын қосып орындайды 4-тапсырма. Бағалау. Әр топ өз тапсырмаларын таныстырады және бірін-бірі бағалайды. Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі Мен үшін құнды Мен үшін қызықты Мен үшін қажет |
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар «Ықылас» романынан үзіндіні оқып түсініктерін айтады,талдайды. Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығарма-шылығымен кеңінен танысады Тыңдалған күйге ауызша талду жасайды. «ЛЯ» буынында екі дауыста күй үзіндісін орындайды. Кері байланыс |
Мадақтау,мақтау сөздер арқылы бағалау.
Оқушы пікірі |
Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=XioKNy76eWo Оқулық+ бейнесюжет Оқулық https shyraq.ai/templates:// Кері байланыс тақтайшасы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көне қобыз сарыны
Көне қобыз сарыны
|
Білім беру ұйымының атауы: |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
11.11.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
4 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көне қобыз сарыны |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.1.2.1 – ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындайды; |
||||||
|
Құндылық |
Тарихымызды құрметтеп,Отаншылдыққа тәрбиелеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақ соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі» әдісі Ой қозғау: Ықылас «Жез киік» күйін тыңдап, талдау жасау 1-тапсырма.Талқылау. Ұлттық мәдени мұрамыздың ішінде қобыз аспабының алатын орны ерекше. Қобыз - скрипка, виолончель сияқты еуропалық ыспалы аспаптардың арғы атасы болып саналады. Қобыздың жасалуына шеберлер аса үлкен мән берген. Мысалы, жазушы І. Жақанов атақты қобызшы Ықыласқа арнаған шығармасында қобыздың жасалуын өте көркем суреттеген. Шығармадан берілген үзіндіні оқып, қобыздың жасалу тәсілін сипатта. «Ықылас» романнан үзінді. Алтынбек ұста қобыз жасағанда қай ағаштың түрін пайдаланған? Шанақты қалай ойған? Қобыздың бетін қай малдың терісімен қаптаған? Қобыздың ішегі қалай жасалған? Дыбыс шығару үшін шанақ пен ішектің арасында не орналасады? Ысқышты неден жасаған? Ықыластың түсіне енген Қорқыт туралы не білесің? Қорқыт,Ықылас қысқаша өмірімен танысамыз. Ықылас Дүкенұлы (1843-1916) композитор, күйші, қобызшы.Жезқазған облысында дүниеге келген.Қобыз өнерін заманымзға жеткізген күйші.Ықыластың « Жезкиік», «Аққу» , «Қасқыр» күйлері күні бүгінге дейін үлкен сахналарда орындалады. ЖИ (жасанды интеллект) ресурстары: •YouTube –Ықылас романынан үзінді тыңдау. shyraq.ai-ойындар 2-тапсырма. Тыңдалым. Жезкиік Ықыластың күйі • Ықыластың «Жезкиік» күйін екі нұсқадан да тыңда (жеке қобыз, оркестр). Екі орындаудағы киік бейнесін қалай елестетер едің (тастан тасқа секіріп ойнақтайды, желіп жүреді, жайылымда жүр) 3-тапсырма Шығармашылық жұмыс «Жез киік» күйне қоңырау, асатаяқ аспаптарын қосып орындайды 4-тапсырма. Бағалау. Әр топ өз тапсырмаларын таныстырады және бірін-бірі бағалайды. Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі Мен үшін құнды Мен үшін қызықты Мен үшін қажет |
Үй тапсырмасы бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар «Ықылас» романынан үзіндіні оқып түсініктерін айтады,талдайды. Ықылас Дүкенұлының өмірі мен шығарма-шылығымен кеңінен танысады Тыңдалған күйге ауызша талду жасайды. «ЛЯ» буынында екі дауыста күй үзіндісін орындайды. Кері байланыс |
Мадақтау,мақтау сөздер арқылы бағалау.
Оқушы пікірі |
Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=XioKNy76eWo Оқулық+ бейнесюжет Оқулық https shyraq.ai/templates:// Кері байланыс тақтайшасы |
|||
шағым қалдыра аласыз















