|
Бөлім: |
I тарау «Атадан қалған асыл сөз» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||
|
Күні: |
05.09.2023 жыл |
||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж. Баласағұн «Құтты білік» дастаны |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ж. Баласағұн «Құтты білік» дастанына сюжеттік-композициялық талдау жасайды |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады «Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлу Топқа №1 №2 №3 №4 арқылы бөлу. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
-Әдеби шығарманың сюжеттік желілерін анықтайды: Сұрақтарға жауап береді; Өмірмен байланыстырады; Дәлелдер келтіреді. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Атадан қалған асыл сөз бізге қалай жетті? 1-постер. Ауыз әдебиеті арқылы 2-постер. Орта ғасырлардағы көне мәдениет арқылы 3-постер. Орта ғасырлардағы ойшылдар арқылы 4-постер. Жазба деректер арқылы 2-тапсырма Композициялық құрылымын анықта Оқиғаның басталуы Оқиғаның дамуы Оқиғаның байланысуы Оқиғаның шиеленісуі Оқиғаның шарықтау шегі __________________________________________________ Оқиғаның шешімі 3-тапсырма «Аралас оқиғалар» стратегиясы 1 Айтолды не үшін Күнтудыны іздеді және қалай тапты? 2.Әмірші Күнтуды патша Айтолдыны не үшін қызметке алды? 3 Айтолдының уәзірлігі кезінде елдің бақ – дәулеті артты ма? 4 Айтолды өмірден өтер алдында кімдерге және қандай өсиет қалдырды? 5.Оғдүрміш іскерлігін қалай дәлелдеді? 6 Күнтолды патша Оғдүрмішке қандай тапсырма берді? 7 Өдгүрміш әкімшілік биліктен неге бас тартты? 8 Өзін ойландырған бірақ жауабын таба алмаған сауалымен Өдгүрмішті іздеп барып қандай кеңес алып қайтты? 9 Оғдүрміш неліктен Өдгүрмішке қайтадан барды? 10 Оғдүрміш уәзірлік қызметін жалғастыра берді ме? Саралау тапсырмасы А. Ж.Баласағұнның нақыл сөздерін қазіргі қолданылып жүрген мақал-мәтелдермен сәйкестендіру. Б. Күнтудының Айтолдыға қойған сұрақтарына жауап беру. С. Әңгіме жоспарын ретімен орналастыру. |
Оқушылар берілген тапсырманы жазбаша орындайды Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді Дастанның композициялық құрылымын жазады Сұрақтарға жауап беріп, өмірмен байланыстырады. ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді 1балл Өз ойын дәлелдермен жеткізеді 1балл №2Дескриптор 4 балл композициялық құрылымын анықтайды 1балл тақырыпты ашады; 1балл Сөз көлемін сақтайды; 1балл Дәлелдер арқылы жазады 1 балл №3Дескриптор 3 балл Сұрақтарды сюжет желісі бойынша құрастырады Сұраққа жауап береді Шығармадағы ақпараттың өмірмен байланысын ашып көрсетеді Шығармадағы көтерілген мәселеге қорытынды жасайды №3Дескриптор 1 балл Cұрақтарға жауап береді |
АКТ Оқулық таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті Білу тапсырмасы |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі Ашық журнал |
Слайд |
|
|
Бөлім: |
I тарау «Дананың сөзі – ақылдың көзі» |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||||||||||
|
Күні: |
05.09.2023 жыл |
||||||||||||
|
Сынып: 8-сынып қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр», Қорқыттың нақыл сөздері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр», Қорқыттың нақыл сөздеріндегі кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 8.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
Шығарманың идеясы бойынша кейіпкерлер жүйесін анықтайды ; Жанама және тура мінездеулерді жіктейді. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма Викториналық сұрақтарға жауап береміз,жауабын айтуды ұсыну «Он сұрақ» ойыны жүргізіледі. Сұрақ №1 «Қорқыт ата кітабы» неміс ғалымы Х.Ф.Диц Дренден кітапханасынан қай жылы бастырды? 1815ж 1814ж 1812ж Сұрақ №2 Қорқыт ата кітабының нұсқасы неше жырдан тұрады? 11 жырдан 15 жырдан 12 жырдан 2-тапсырма Шығарманың идеясы бойынша кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
3-тапсырма Шығарма сюжетіндегі мына үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесті? Онда қандай салт-дәстүр туралы айтылады?
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды Оқушылар берілген тапсырманы ауызша орындайды Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді
«Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» шығармасындағы кейіпкерлер жүйесін анақтап, сипаттаңыз.
Берілген сюжетті анықтап, түсіндірме жазады.
Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдайды. |
№1Дескриптор 2балл Жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді 1балл Өз ойын дәлелдермен жеткізеді 1балл
№2Дескриптор 4 балл - кейіпкерлерді анықтайды; - кейіпкерлер бейнесін сипаттайды
№3Дескриптор 3 балл
-жырдың композиялық құрылымын анықтайды; шығарма сюжетіндегі салт-дәстүр туралы айтады.
|
АКТ Оқулық https://zhanlib.gov.kz/quiz/korkyt-ata-turaly-ne-bilemiz
таратпа материалдар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті Білу тапсырмасы |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||||
Тексерілді: ________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көне түрік жазуы
Көне түрік жазуы
|
Бөлім: |
I тарау «Атадан қалған асыл сөз» |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||
|
Күні: |
05.09.2023 жыл |
||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж. Баласағұн «Құтты білік» дастаны |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ж. Баласағұн «Құтты білік» дастанына сюжеттік-композициялық талдау жасайды |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады «Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлу Топқа №1 №2 №3 №4 арқылы бөлу. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.1.1.1. Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
-Әдеби шығарманың сюжеттік желілерін анықтайды: Сұрақтарға жауап береді; Өмірмен байланыстырады; Дәлелдер келтіреді. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Атадан қалған асыл сөз бізге қалай жетті? 1-постер. Ауыз әдебиеті арқылы 2-постер. Орта ғасырлардағы көне мәдениет арқылы 3-постер. Орта ғасырлардағы ойшылдар арқылы 4-постер. Жазба деректер арқылы 2-тапсырма Композициялық құрылымын анықта Оқиғаның басталуы Оқиғаның дамуы Оқиғаның байланысуы Оқиғаның шиеленісуі Оқиғаның шарықтау шегі __________________________________________________ Оқиғаның шешімі 3-тапсырма «Аралас оқиғалар» стратегиясы 1 Айтолды не үшін Күнтудыны іздеді және қалай тапты? 2.Әмірші Күнтуды патша Айтолдыны не үшін қызметке алды? 3 Айтолдының уәзірлігі кезінде елдің бақ – дәулеті артты ма? 4 Айтолды өмірден өтер алдында кімдерге және қандай өсиет қалдырды? 5.Оғдүрміш іскерлігін қалай дәлелдеді? 6 Күнтолды патша Оғдүрмішке қандай тапсырма берді? 7 Өдгүрміш әкімшілік биліктен неге бас тартты? 8 Өзін ойландырған бірақ жауабын таба алмаған сауалымен Өдгүрмішті іздеп барып қандай кеңес алып қайтты? 9 Оғдүрміш неліктен Өдгүрмішке қайтадан барды? 10 Оғдүрміш уәзірлік қызметін жалғастыра берді ме? Саралау тапсырмасы А. Ж.Баласағұнның нақыл сөздерін қазіргі қолданылып жүрген мақал-мәтелдермен сәйкестендіру. Б. Күнтудының Айтолдыға қойған сұрақтарына жауап беру. С. Әңгіме жоспарын ретімен орналастыру. |
Оқушылар берілген тапсырманы жазбаша орындайды Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді Дастанның композициялық құрылымын жазады Сұрақтарға жауап беріп, өмірмен байланыстырады. ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді 1балл Өз ойын дәлелдермен жеткізеді 1балл №2Дескриптор 4 балл композициялық құрылымын анықтайды 1балл тақырыпты ашады; 1балл Сөз көлемін сақтайды; 1балл Дәлелдер арқылы жазады 1 балл №3Дескриптор 3 балл Сұрақтарды сюжет желісі бойынша құрастырады Сұраққа жауап береді Шығармадағы ақпараттың өмірмен байланысын ашып көрсетеді Шығармадағы көтерілген мәселеге қорытынды жасайды №3Дескриптор 1 балл Cұрақтарға жауап береді |
АКТ Оқулық таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті Білу тапсырмасы |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі Ашық журнал |
Слайд |
|
|
Бөлім: |
I тарау «Дананың сөзі – ақылдың көзі» |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдикерим Арайлы Жумабекқызы |
||||||||||||
|
Күні: |
05.09.2023 жыл |
||||||||||||
|
Сынып: 8-сынып қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр», Қорқыттың нақыл сөздері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр», Қорқыттың нақыл сөздеріндегі кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді. |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады Психологиялық тренинг «Досыңа көңіл –күй сыйла » әдісі арқылы Оқушылардың назарын сабаққа аударады Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 8.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
Оқушылар- дың зейіні шоғырланады өткен тақырыптарға шолу жасап мұғалімге айтады Сабақтың оқу мақсатын талқылайды |
Шығарманың идеясы бойынша кейіпкерлер жүйесін анықтайды ; Жанама және тура мінездеулерді жіктейді. |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма Викториналық сұрақтарға жауап береміз,жауабын айтуды ұсыну «Он сұрақ» ойыны жүргізіледі. Сұрақ №1 «Қорқыт ата кітабы» неміс ғалымы Х.Ф.Диц Дренден кітапханасынан қай жылы бастырды? 1815ж 1814ж 1812ж Сұрақ №2 Қорқыт ата кітабының нұсқасы неше жырдан тұрады? 11 жырдан 15 жырдан 12 жырдан 2-тапсырма Шығарманың идеясы бойынша кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
3-тапсырма Шығарма сюжетіндегі мына үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесті? Онда қандай салт-дәстүр туралы айтылады?
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды Оқушылар берілген тапсырманы ауызша орындайды Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді
«Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» шығармасындағы кейіпкерлер жүйесін анақтап, сипаттаңыз.
Берілген сюжетті анықтап, түсіндірме жазады.
Шығарманы ұлттық құндылықтар тұрғысынан талдайды. |
№1Дескриптор 2балл Жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді 1балл Өз ойын дәлелдермен жеткізеді 1балл
№2Дескриптор 4 балл - кейіпкерлерді анықтайды; - кейіпкерлер бейнесін сипаттайды
№3Дескриптор 3 балл
-жырдың композиялық құрылымын анықтайды; шығарма сюжетіндегі салт-дәстүр туралы айтады.
|
АКТ Оқулық https://zhanlib.gov.kz/quiz/korkyt-ata-turaly-ne-bilemiz
таратпа материалдар
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті Білу тапсырмасы |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||||
Тексерілді: ________________
шағым қалдыра аласыз













