Қысқа мерзімді сабақ жоспары Геометрия. 11 сынып
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Умбетова Акнур Базарбековна (педагог-зерттеуші) |
||||
|
Күні: |
27.01.2026ж |
||||
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.8-конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, конусты жазықтықта кескіндей алу; 11.1.11-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- конустың анықтамасын, оның элементтерін біледі; конусты жазықтықта кескіндей алады; -көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алады; |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс
түрі: топтық |
|
Ж |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Конус деп тікбұрышты үшбұрышты оның бір катеті жатқан түзуден айналдыру арқылы алынған фигураны (денені) айтады.
Егер конустың бүйір бетін табанындағы шеңбер бойымен және қайсыбір жасаушысы бойымен қиып, алынған бетті жазып, жазықтық беті және орналастырсақ, конустың беттік жазбасын аламыз.
Тікбұрышты
үшбұрыштың Тікбұрышты
үшбұрыштың Конустың осі арқылы өтетін жазықтықпен қимасы конустын осьтік кимасы деп аталады
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; оқулық Мектеп баспасы 11 сынып Геометрия |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Жұптық жұмыс (ЕБҚ)
|
Дескрипторлар: Конустың элементтерін анықтайды; Сәйкестендіреді дұрыс табады. |
ҚБ:дайын жауаппен, жұпта оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд
https://wordwall.net/ru/resource/85182174
|
|
|
|
Жеке жұмыс
|
Дескрипторлар: Үшбұрыштың айналу осін дұрыс анықтайды; Айналдыру нәтижесінде пайда болатын денені таниды; Қорытындыны нақты тұжырымдайды (конус). |
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
|
Дескрипторлар Конустың негізгі элементтерін ажыратады; Радиус пен биіктік арасындағы байланысты түсінеді; Жасаушыны дұрыс табады. |
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
Топтық жұмыс (деңгейлік тапсырма)
|
Дескрипторлар Жасаушы мен табан жазықтығы арасындағы бұрышты ескереді; Кеңістіктік фигураны дұрыс талдайды; Конустың биіктігін дұрыс анықтайды. |
“Екі жұлдыз, бір тілек”: 2 күшті тұс + 1 жақсарту ұсынысы. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын жазып алады Үйге тапсырма:№ |
|
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Геометрия. 11 сынып
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Умбетова Акнур Базарбековна (педагог-зерттеуші) |
||||
|
Күні: |
27.01.2026ж |
||||
|
Сынып: 11 «А» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.8-конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, конусты жазықтықта кескіндей алу; 11.1.11-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- конустың анықтамасын, оның элементтерін біледі; конусты жазықтықта кескіндей алады; -көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алады; |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс
түрі: топтық |
|
Ж |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Конус деп тікбұрышты үшбұрышты оның бір катеті жатқан түзуден айналдыру арқылы алынған фигураны (денені) айтады.
Егер конустың бүйір бетін табанындағы шеңбер бойымен және қайсыбір жасаушысы бойымен қиып, алынған бетті жазып, жазықтық беті және орналастырсақ, конустың беттік жазбасын аламыз.
Тікбұрышты
үшбұрыштың Тікбұрышты
үшбұрыштың Конустың осі арқылы өтетін жазықтықпен қимасы конустын осьтік кимасы деп аталады
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; оқулық Мектеп баспасы 11 сынып Геометрия |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Жұптық жұмыс (ЕБҚ)
|
Дескрипторлар: Конустың элементтерін анықтайды; Сәйкестендіреді дұрыс табады. |
ҚБ:дайын жауаппен, жұпта оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд
https://wordwall.net/ru/resource/85182174
|
|
|
|
Жеке жұмыс
|
Дескрипторлар: Үшбұрыштың айналу осін дұрыс анықтайды; Айналдыру нәтижесінде пайда болатын денені таниды; Қорытындыны нақты тұжырымдайды (конус). |
Бағалау: Жұптық тексеру, "Бағдаршам", өзін-өзі бағалау |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
|
Дескрипторлар Конустың негізгі элементтерін ажыратады; Радиус пен биіктік арасындағы байланысты түсінеді; Жасаушыны дұрыс табады. |
Think–Pair–Share: жеке ойлан → жұппен талқыла → сыныпқа бөліс. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
|
Топтық жұмыс (деңгейлік тапсырма)
|
Дескрипторлар Жасаушы мен табан жазықтығы арасындағы бұрышты ескереді; Кеңістіктік фигураны дұрыс талдайды; Конустың биіктігін дұрыс анықтайды. |
“Екі жұлдыз, бір тілек”: 2 күшті тұс + 1 жақсарту ұсынысы. |
Ресурстар: Оқулық, сызба, дәптер, презентация. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын жазып алады Үйге тапсырма:№ |
|
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
шағым қалдыра аласыз


асанды
көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы
бағалау





















