Қысқа мерзімді сабақ жоспары №3 5 Асынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Малкен Анар |
|||||||||||||
|
Күні: |
04.09.24 |
|||||||||||||
|
Сынып: 5А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.2.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу; 5.1.2.1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Теңсіздік белгілері арқылы натурал сандарды салыстырады; Разрядтарына қарап отырып натурал сандарды салыстырады; Қос теңсіздік ұғымымен танысады |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын сұрау |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну; Үй тапсырмасын тексерту |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.3.Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік I тәсіл. Натурал сандарды санауы бойынша салыстыру. Анықтама: Екі натурал санды санағанда өсуретімен алғашқы айтылғаны кіші, ал кейін айтылғаны үлкен болады. Мысал келтіріңдер: II тәсіл. Натурал сандарды жазылуы бойынша салыстыру. Анықтама: Екі натурал санның жазылуында қайсысының разряды үлкен болса, сол сан үлкен және қайсысының разряды кіші болса сол сан кіші болады. Мысалы, 101 > 99, өйткені 101 санның жазылуында үш разряд, ал 99 санның жазылуында екі разряд бар, яғни 101 санның разрядтар саны 99 санның разрядтар санынан көп. Анықтама: Разрядтары бірдей екі натурал санның қайсысының (солдан оңға қарай) бірдей разрядтағы цифры үлкен болса, сол сан үлкен болады. |
Оқушылар тақырыпты слайдтан қарап түсінеді. Анықтаманы жазады. Анықтама: Екі натурал санның разрядтар саны мен бірдей разрядтағы цифрлары бірдей болса, онда олар тең болады Анықтама: Екі натурал санның координаталық сәуледе сол жақта орналасқаны кіші, ал оң жақта орналасқаны үлкен болады 19 саны 14 санының оң жағында орналасқан, сондықтан 19 >14. Егер қандай да бір сан біреуі сол жағында, ал екіншісі оң жағында орналасқан екі санмен салыстырылса, онда қос теңсіздік қолданылады. 15 саны координаталық сәуледе 12 санының оң жағында, ал 19 санының сол жағында орналасқан. Онда 12<15 <19 деп жазамыз. Мұндай жазуды қос теңсіздік дейміз. |
Мақтау мадақтау сөздер арқылы бағалау «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||||||||||
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындату №17 Координаталық сəуледе К(11) нүктесінің 1) сол жағында4; 2) оң жағанда 3 бірлік кесіндіге тең аралықта орналасқан нүктенің кооординатасын жазыңдар |
№18 9-суретте берілген M,N,S,K,P нүктелерінің координаталын жазыңдар
|
Қ.Б. Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
тақта Бор Кітап Дәптер тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
|
№19 Балқаш көлінің тереңдігі 27 м. Бұл тереңдік Зайсан көлінің тереңдігінен 12 ге артық және Қазақстандағы ең ірі көлдердің бірі Алакөлдің тереңдігнен 2 есе кем. Зайсан көлі және Алакөлдің тереңдігі қанша метрге тең? А, Б, З нүктелерін координаталық сәуледе белгіліеңдер
|
Қ.Б. Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
|
№24. 1) Еліміздегі Бұқтырма су
қоймасының ауданы 5490 км2, ал Ресейдегі Братск су қоймасының
ауданы 5470 км2. Қай ауданы
үлкен? |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді |
тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
|
Жеке тапсырма №1. Санды теңсіздіктерді оқыңдар
№2 сандарды салыстырыңдар нәтижесін
Дескриптор:
Сандарды салыстырудың
нәтижесін |
Жұппен жұмыс Қос теңсіздік түрінде жазыңдар
Дескриптор -сандарды қос теңсіздікті пайдаланып жазады 1 балл; -кемінде екі теңсіздікті дұрыс жаза алады 1 балл; -барлығын дұрыс шыгара алады 2 балл |
Дескриптор бойынша бағалау парақтарымен бағаланады ҚБ : «сен мені, мен сені» жұптық бағалау |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
||||||||||
|
|
Қосымша тапсырмалар №)Сандарды разрядтары бойынша салыстыр 2641 және 734 1925 және 1952 38576 және 38567 45315 және 45135 67132 және 5671312 1099 999 және 99 999 Дескриптор:
Сандарды салыстырудың
нәтижесін |
2) Белгісіз цифрлары жұлдызшалармен ауыстырылатын сандарды салыстырыңдар: 1)8** және 2**; 2) 45** және 43**; 3)173** және 172***; 4)9*** және 2***; 5) ***** және ****; 6)1362*** және 1361**** |
Дескриптор бойынша бағалау парақтарымен бағаланады ҚБ : «сен мені, мен сені» жұптық бағалау |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Бүгінгі сабақта: Натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстырады; -Сандарды салыстырудың
нәтижесін -Натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттейді; |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №3 5 Асынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Малкен Анар |
|||||||||||||
|
Күні: |
04.09.24 |
|||||||||||||
|
Сынып: 5А |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.5.2.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу; 5.1.2.1 натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстыру; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Теңсіздік белгілері арқылы натурал сандарды салыстырады; Разрядтарына қарап отырып натурал сандарды салыстырады; Қос теңсіздік ұғымымен танысады |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын сұрау |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну; Үй тапсырмасын тексерту |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.3.Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік I тәсіл. Натурал сандарды санауы бойынша салыстыру. Анықтама: Екі натурал санды санағанда өсуретімен алғашқы айтылғаны кіші, ал кейін айтылғаны үлкен болады. Мысал келтіріңдер: II тәсіл. Натурал сандарды жазылуы бойынша салыстыру. Анықтама: Екі натурал санның жазылуында қайсысының разряды үлкен болса, сол сан үлкен және қайсысының разряды кіші болса сол сан кіші болады. Мысалы, 101 > 99, өйткені 101 санның жазылуында үш разряд, ал 99 санның жазылуында екі разряд бар, яғни 101 санның разрядтар саны 99 санның разрядтар санынан көп. Анықтама: Разрядтары бірдей екі натурал санның қайсысының (солдан оңға қарай) бірдей разрядтағы цифры үлкен болса, сол сан үлкен болады. |
Оқушылар тақырыпты слайдтан қарап түсінеді. Анықтаманы жазады. Анықтама: Екі натурал санның разрядтар саны мен бірдей разрядтағы цифрлары бірдей болса, онда олар тең болады Анықтама: Екі натурал санның координаталық сәуледе сол жақта орналасқаны кіші, ал оң жақта орналасқаны үлкен болады 19 саны 14 санының оң жағында орналасқан, сондықтан 19 >14. Егер қандай да бір сан біреуі сол жағында, ал екіншісі оң жағында орналасқан екі санмен салыстырылса, онда қос теңсіздік қолданылады. 15 саны координаталық сәуледе 12 санының оң жағында, ал 19 санының сол жағында орналасқан. Онда 12<15 <19 деп жазамыз. Мұндай жазуды қос теңсіздік дейміз. |
Мақтау мадақтау сөздер арқылы бағалау «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды. |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||||||||||
|
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындату №17 Координаталық сəуледе К(11) нүктесінің 1) сол жағында4; 2) оң жағанда 3 бірлік кесіндіге тең аралықта орналасқан нүктенің кооординатасын жазыңдар |
№18 9-суретте берілген M,N,S,K,P нүктелерінің координаталын жазыңдар
|
Қ.Б. Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
тақта Бор Кітап Дәптер тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
|
№19 Балқаш көлінің тереңдігі 27 м. Бұл тереңдік Зайсан көлінің тереңдігінен 12 ге артық және Қазақстандағы ең ірі көлдердің бірі Алакөлдің тереңдігнен 2 есе кем. Зайсан көлі және Алакөлдің тереңдігі қанша метрге тең? А, Б, З нүктелерін координаталық сәуледе белгіліеңдер
|
Қ.Б. Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
|
№24. 1) Еліміздегі Бұқтырма су
қоймасының ауданы 5490 км2, ал Ресейдегі Братск су қоймасының
ауданы 5470 км2. Қай ауданы
үлкен? |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды. Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді |
тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
|
Жеке тапсырма №1. Санды теңсіздіктерді оқыңдар
№2 сандарды салыстырыңдар нәтижесін
Дескриптор:
Сандарды салыстырудың
нәтижесін |
Жұппен жұмыс Қос теңсіздік түрінде жазыңдар
Дескриптор -сандарды қос теңсіздікті пайдаланып жазады 1 балл; -кемінде екі теңсіздікті дұрыс жаза алады 1 балл; -барлығын дұрыс шыгара алады 2 балл |
Дескриптор бойынша бағалау парақтарымен бағаланады ҚБ : «сен мені, мен сені» жұптық бағалау |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
||||||||||
|
|
Қосымша тапсырмалар №)Сандарды разрядтары бойынша салыстыр 2641 және 734 1925 және 1952 38576 және 38567 45315 және 45135 67132 және 5671312 1099 999 және 99 999 Дескриптор:
Сандарды салыстырудың
нәтижесін |
2) Белгісіз цифрлары жұлдызшалармен ауыстырылатын сандарды салыстырыңдар: 1)8** және 2**; 2) 45** және 43**; 3)173** және 172***; 4)9*** және 2***; 5) ***** және ****; 6)1362*** және 1361**** |
Дескриптор бойынша бағалау парақтарымен бағаланады ҚБ : «сен мені, мен сені» жұптық бағалау |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Бүгінгі сабақта: Натурал сандарды салыстыру, сонымен қатар координаталық сәуленің көмегімен салыстырады; -Сандарды салыстырудың
нәтижесін -Натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттейді; |
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















