Материалдар / Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу.

Материал туралы қысқаша түсінік
тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:

28.09.21.

Тарау немесе бөлім атауы:

Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу.

Сабақтың тақырыбы:

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Оқу мақсаты:

8.1.1.6 тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Бағалау критериі:

-ромб қасиетін қолданады;

-тіктөртбұрыш қасиетін қолданады;

-шаршы қасиетін қолданады

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Зейінді шоғырландыру:

« 10 сұрақ » әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді.

1.Қандай фигура төртбұрыш деп аталады?

2.Төртбұрыштың төбесі, бұрышы, қабырғасы, диагоналі, периметрі дегеніміз не?

3.Қандай төртбұрыш параллелограмм деп аталады?

4.Параллелограмның қандай қасиеттері бар?

5.Параллелограмның белгілерін атаңдар.

Амандасу

Үй тапсырмасын айтады.












Сұрақтарға жауап береді







Оқулық

10 мин

Негізгі бөлім

Тапсырма



Берілген тапсырмада оқушылар ғимараттарды салыстыра отырып, бүгінгі тақырыпқа қатысты суретті тауып түсінік береді. Яғни, ол «Пирамида» ғимараты. Оның табаны тіктөртбұрыш. Олай болса, оқушылар төртбұрыштың түрлерін айтады.




Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.

«Ой қозғау» әдісі

Shape1

Shape2



Тіктөртбұрыштың дербес түрі



Shape3





Shape4





Shape5

Shape6 Параллелограмның дербес түрі
















Презента

ция




Слайд

20

минут












Бекіту тапсырмасы

Тапсырма. «Математикалық лото»

1.Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 15м. Екінші қабырғасы 1,5м есе ұзын.Тіктөртбұрыштың периметрі неге тең?

2.Ромбының сүйір бұрышы 420.Қалған бұрыштарын табыңдар.

3.Квадраттың периметрі оның қабырғасынан 48 см-ге артық.Квадраттың қабырғасы неге тең?

4.Ромбының периметрі 16дм, ал биіктігі 2дм. Ромбының үлкен бұрышын табыңдар.

Оқулықтан №1, №6, №10.

Дескриптор:

Ромб,тіктөртбұрыш,шаршы анықтамаларын біледі.

Қасиеттерін қолданып есептер шығарады.






«көршіңді тексер» тәсіл арқылы бірін-бірі тексереді.




Оқулық







Интернет ресурс тары

5мин

Жеке жұмыс

«Эйлер-Венн» әдісі.

1-топ. Ромб,тіктөртбұрыш.

2-топ.Тіктөртбұрыш, шаршы.

3-топ. Шаршы, ромб.

Тапсырманы орындайды


Дескриптор:

-Фигуралардың белгілері мен қасиеттерін пайдаланып, айырмашылығын біледі.

-Фигуралардың белгілері мен қасиеттерін пайдаланып, ұқсастығын біледі.


5 минут








БShape7 үгінгі сабақта: -параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану.

Рефлексия пирамидасы

Shape8

Есте

сақтау

керек

маңызды

бір нәрсе





Shape9

Сіз көбірек білгіңіз

келетін екі нәрсе



Shape10

Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе





Shape11

Сіз үйренген төрт нәрсе




Тақырыпты меңгергенін анықтау




Үйге тапсырма. №2, №4, №8.


Кері

байланыс










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!