|
Бөлім: |
Ғылыми революция |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Жер және басқа планеталар Күнді айналып жүреді деген тұжырымын дәлелдегенін атайды. Көбі: Ғалымдардың көзқарасының діни көзқараспен қарама қайшылықтарын анықтайды. Кейбірі: Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін негіздейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
-Суретте не бейнеленген? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы
суреттер
|
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс жасату. 1)Мәтінді жекелей оқу (2 минут). «IDEAL» тәсілі бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (3 минут) I – мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтау D – проблеманы сипаттау E – проблеманы шешу жолданын анықтау A – проблеманы шешу үшін әрекет жасау (мәселені шешу жолын көрсету) L – қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау Тапсырма 1. «Сөзді тап» әдісі тақырыпқа байланысты сөздері бар қиынды қағаздар қобдишаға салынады.. Қобдишадағы сөздер: Жер мен Күн, Қан төгілмейтін өлім, телескоп, Шіркеу түсінігі,Ғылыми революция ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Тапсырма 2. «Ұлы ғылыми ашылулар тарихы» кинофилимі фрагмені көрсетіледі, кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы таратылып талдауға уақыт беріледі
ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Тапсырма 3.(Т) «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға Неліктен Коперник өзінің ашқан жаналықтарын жариялай алмады? –деген сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабынсыныптың төрт бұрышына орналастырылады. 1.Коперниктің жаңалығы Күн мен планеталар Жерді айналып жылжуға мәжбүр деген пікірге қайшы болды. 2.Жер және басқа планеталар Күнді айналлып жүреді деген тұжырымын дәлелдей алмады. 3.Коперник қайтыс болып кеткендіктен жарияаланбай қалды. 4.Жаңа ілім оны шіркеу қуғынына ұшыратып қана қоймай, жаппай кінәлауға және келемеждеуге душар етуі мүмкін болды. ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Дискрипторлар: -Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; -Коперник өзінің ашқан жаналықтарына талдау жасайды;
Сұрақтарға жауап береді
Ұлы ғылыми ашылулар туралы мәліметтерді аналитикалық жұмыс парағына толтырады
Оқушылар өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қобдишадағы қағаз қиындысындағы сөздер https: //www.youtobe. com/ wath?v=g5HeRiLSo8
кесте
кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы
үлемстірмелі ақпараттық карточкалар |
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. Тапсырманы орындау кезінде сіз үшін не кедергі болды? Тапсырманы орындауға не көмектесті? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
ХV-ХVI ғасырларда Әлем құрылымы жөніндегі ортағасырлық көзқарастардың пайда болуы кездейсоқ еместігін «Фишбоун»(Балық қанқасы) диаграммасына салып дәлелдеу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
|
Бөлім: |
Ғылыми революция |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Жер және басқа планеталар Күнді айналып жүреді деген тұжырымын дәлелдегенін атайды. Көбі: Ғалымдардың көзқарасының діни көзқараспен қарама қайшылықтарын анықтайды. Кейбірі: Кейінгі ортағасырдағы Еуропа ғалымдарының Жердің құрылымы туралы теорияларының бірегейлігін негіздейді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
-Суретте не бейнеленген? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы
суреттер
|
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс жасату. 1)Мәтінді жекелей оқу (2 минут). «IDEAL» тәсілі бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (3 минут) I – мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтау D – проблеманы сипаттау E – проблеманы шешу жолданын анықтау A – проблеманы шешу үшін әрекет жасау (мәселені шешу жолын көрсету) L – қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау Тапсырма 1. «Сөзді тап» әдісі тақырыпқа байланысты сөздері бар қиынды қағаздар қобдишаға салынады.. Қобдишадағы сөздер: Жер мен Күн, Қан төгілмейтін өлім, телескоп, Шіркеу түсінігі,Ғылыми революция ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Тапсырма 2. «Ұлы ғылыми ашылулар тарихы» кинофилимі фрагмені көрсетіледі, кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы таратылып талдауға уақыт беріледі
ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Тапсырма 3.(Т) «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға Неліктен Коперник өзінің ашқан жаналықтарын жариялай алмады? –деген сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабынсыныптың төрт бұрышына орналастырылады. 1.Коперниктің жаңалығы Күн мен планеталар Жерді айналып жылжуға мәжбүр деген пікірге қайшы болды. 2.Жер және басқа планеталар Күнді айналлып жүреді деген тұжырымын дәлелдей алмады. 3.Коперник қайтыс болып кеткендіктен жарияаланбай қалды. 4.Жаңа ілім оны шіркеу қуғынына ұшыратып қана қоймай, жаппай кінәлауға және келемеждеуге душар етуі мүмкін болды. ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Дискрипторлар: -Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; -Коперник өзінің ашқан жаналықтарына талдау жасайды;
Сұрақтарға жауап береді
Ұлы ғылыми ашылулар туралы мәліметтерді аналитикалық жұмыс парағына толтырады
Оқушылар өздеріне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қобдишадағы қағаз қиындысындағы сөздер https: //www.youtobe. com/ wath?v=g5HeRiLSo8
кесте
кинофильмді талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағы
үлемстірмелі ақпараттық карточкалар |
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. Тапсырманы орындау кезінде сіз үшін не кедергі болды? Тапсырманы орындауға не көмектесті? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
ХV-ХVI ғасырларда Әлем құрылымы жөніндегі ортағасырлық көзқарастардың пайда болуы кездейсоқ еместігін «Фишбоун»(Балық қанқасы) диаграммасына салып дәлелдеу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














