ТЕКСЕРІЛДІ: С.КАМБАРБЕКОВА
|
Мектеп: |
«№19 Шұғыла ЖББМ» |
||
|
Күні: 20.10.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Б.Әбсенова |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|
|
|
Сынып: 7 |
Сабаққа қатысқандар саны: 23 |
Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Апта дәйексөзі: «Отанды сүю - отбасынан басталады» Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді бағала» әдісі
Топқа бөлу: «Отан, елтаңба, бәйтерек» әдісі |
Сәлемдеседі. Бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Көршісінің үй жұмысын тексереді. 1. Бірмүше дегеніміз не? (Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.) 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады) 3. Бірмүшелерге мысалдар келтіріңдер (2ху; а5; 3х2; 3а2х3у; авс) 4. Көпмүше деп нені айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп атаймыз) 5. Көпмүшені біріктіру дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру) 6. Көпмүшені бірмүшеге көбейту дегеніміз не? (Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек) 7. Егер жақшаның алдында минус таңбасы болса ? (Жақшаның ішіндегі таңбалар қарама қарсы таңбаға өзгереді) 8. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не? (Оның құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін айтады) |
Жеке бағалау үшін «Ою» бағалауы Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
Интерактиві тақта |
|
2.Сабақтың ортасы |
1-тапсырма: Топтық жұмыс Оюлы карточкалар таратылады. |
Карточкалар таратылып беріледі. 1. 2ху-3хz+px=x(2y-3z+p) 2. 12a-24b=12(a-2b) 3. 5mn2+4np=n(5mn+4p) 4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c) 5. (5-a)-a(5-a)= (5-a)(1-a) 6. (8aу-6aх)=2a(4у-3х) 7. 10а-6в=2(5в-3в) 8. 2,4ху+1,2ах=1,2х(2у-а) 9. 8ху-4у2=4у(2х-у) |
Бағалау: Топ бойынша 3 балл |
Карточкалар |
|
|
Сергіту сәті «Додокаэдр» әдісі |
Әр топтан бір оқушыдан шығып, додокаэдрды айналдырғанда жоғары бетіне түскен тапсырманы орындайды. |
|
Додокаэдр |
|
|
2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс №2.106
|
|
Әрбір дұрыс есеп үшін 1 балл |
Оқулық: Алгебра 7 сынып |
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту. «Асықтар шеңбері» әдісі
Үйге тапсырма: №108 |
Сабақты пысықтау сұрақтары: 1. Көпмүше дегеніміз не? 2. Көпмүшенің мүшесі деп нені айтамыз? 3. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не? 4. 5х-7 өрнегі көпмүше ме? 5. 3х2+2х+1 көпмүшесінде неше мүше бар? 6. 7х3+2х-5 көпмүшесінің дәрежесін тап. 7. Көпмүшеде айнымалының коэффиценті деген не? 8. 4х2 мүшесінде коэффицент неге тең? 9. 0,01ав2с5 мүшесінде коэффицент неге тең? |
Слайд |
Лэд экран |
|
Кері байланыс |
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі. Оқушылар тақтаға шығып өздері белгілейді. |
|
«Бағдаршам» |
Лэд экран |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшелерді жіктеу
Көпмүшелерді жіктеу
ТЕКСЕРІЛДІ: С.КАМБАРБЕКОВА
|
Мектеп: |
«№19 Шұғыла ЖББМ» |
||
|
Күні: 20.10.2025ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Б.Әбсенова |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|
|
|
Сынып: 7 |
Сабаққа қатысқандар саны: 23 |
Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Апта дәйексөзі: «Отанды сүю - отбасынан басталады» Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып, жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді бағала» әдісі
Топқа бөлу: «Отан, елтаңба, бәйтерек» әдісі |
Сәлемдеседі. Бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды. Көршісінің үй жұмысын тексереді. 1. Бірмүше дегеніміз не? (Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.) 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады) 3. Бірмүшелерге мысалдар келтіріңдер (2ху; а5; 3х2; 3а2х3у; авс) 4. Көпмүше деп нені айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп атаймыз) 5. Көпмүшені біріктіру дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру) 6. Көпмүшені бірмүшеге көбейту дегеніміз не? (Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек) 7. Егер жақшаның алдында минус таңбасы болса ? (Жақшаның ішіндегі таңбалар қарама қарсы таңбаға өзгереді) 8. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не? (Оның құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін айтады) |
Жеке бағалау үшін «Ою» бағалауы Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
Интерактиві тақта |
|
2.Сабақтың ортасы |
1-тапсырма: Топтық жұмыс Оюлы карточкалар таратылады. |
Карточкалар таратылып беріледі. 1. 2ху-3хz+px=x(2y-3z+p) 2. 12a-24b=12(a-2b) 3. 5mn2+4np=n(5mn+4p) 4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c) 5. (5-a)-a(5-a)= (5-a)(1-a) 6. (8aу-6aх)=2a(4у-3х) 7. 10а-6в=2(5в-3в) 8. 2,4ху+1,2ах=1,2х(2у-а) 9. 8ху-4у2=4у(2х-у) |
Бағалау: Топ бойынша 3 балл |
Карточкалар |
|
|
Сергіту сәті «Додокаэдр» әдісі |
Әр топтан бір оқушыдан шығып, додокаэдрды айналдырғанда жоғары бетіне түскен тапсырманы орындайды. |
|
Додокаэдр |
|
|
2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс №2.106
|
|
Әрбір дұрыс есеп үшін 1 балл |
Оқулық: Алгебра 7 сынып |
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту. «Асықтар шеңбері» әдісі
Үйге тапсырма: №108 |
Сабақты пысықтау сұрақтары: 1. Көпмүше дегеніміз не? 2. Көпмүшенің мүшесі деп нені айтамыз? 3. Көпмүшенің дәрежесі дегеніміз не? 4. 5х-7 өрнегі көпмүше ме? 5. 3х2+2х+1 көпмүшесінде неше мүше бар? 6. 7х3+2х-5 көпмүшесінің дәрежесін тап. 7. Көпмүшеде айнымалының коэффиценті деген не? 8. 4х2 мүшесінде коэффицент неге тең? 9. 0,01ав2с5 мүшесінде коэффицент неге тең? |
Слайд |
Лэд экран |
|
Кері байланыс |
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі. Оқушылар тақтаға шығып өздері белгілейді. |
|
«Бағдаршам» |
Лэд экран |
шағым қалдыра аласыз
















