№37 жалпы орта білім беретін мектебі
|
Бөлім: |
7.1В Көпмүшелер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшелерді қосу және азайту (2 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көпмүшелерді қосу және азайту амалдарының ережесін есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. ‘flippity’ арқылы топтарға бөлу. «Әуенді қойынды дәптер» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру «Бақа» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Ұқсас мүшелері жоқ көпмүше қалай аталады? Көпмүше үшмүшеден құралған болса ...... деп аталады.
Көпмүше екімүшеден құралған болса қалай аталады? Бірмүшелердің қосындысы қалай аталады?
Көпмүшелерді қосып, азайтқан кезде егер жақшаның алдында .......... таңбасы болса, онда жақша ішіндегі мүшелерді қарама-қарсы таңбаларымен жазады. |
Оқушылар «+», «-» арқылы өз-өздерін тексереді Үй тапсырмасы: 1)
2)
3)
4)
|
Мадақтау сөз «Жарайсың! Жақсы! Талпын! Өте жақсы!» Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-1б; Қателік бар- 0б |
https://www.educaplay.com/resource-editor/16451199/ |
|
Сабақтың ортасы 33 мин |
Көпмүшелерді қосу ережесі: көпмүшелерді қосу үшін барлық мүшелерді таңбаларымен тізбектеп жазып, одан кейін көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру керек. Көпмүшелерді азайту ережсі: бірінші көпмүшеден екінші көпмүшені азайту үшін азайғыш көпмүшеге азайтқыш көпмүшеге қарама-қарсы көпмүшені қосу керек. Жұптық жұмыс. Көпмүшелердің қосындысын табыңыз:
Мұндағы а=2 , b=1 Топтық жұмыс. «Құлыпты аш» әдісі Өрнекті ықшамдаңдар:
Топтық жұмыс. «Елші әдісі»
Саралау тапсырмасы. Жеке жұмыс. «Лифт» әдісі
|
Көпмүшелерді қосқанда және азайтқанда нәтижеде көпмүше шығады. Бұл амалдар мынадай ережелер бойынша орындалады: егер жақшаның алдында «плюс» таңбасы болса, онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады; егер жақшаның алдында «минус» таңбасы болса, онда жақша ішіндегі мүшелерді қарама-қарсы таңбалармен жазады. Компьютермен «Python» программасы арқылы тапсырманы орындайды. Топтарға құлыпта тапсырмалар, ашқышында жауаптары жазылған қағаздар беріледі. Оқушылар топпен орындап, әрбір құлыпты дұрыс ашқандықтарын тақтамен тексеріп, әр топ өздерін бағалайды. Әр топқада бірдей тапсырма беріледі.Белгіленген уақыт аралығында оқушылар тапсырманы топпен орындайды. Уақыт тоқтатылғаннан кейін, орындап жатырған тапсырмаларын алмастырады.Сәйкесінше, келесі топ сол тапсырманы жалғастырып орындайды. Орындап болғаннан кейін бірінші аяқтаған топ, тақтаға шығып сыныппен талқылайды. Тапсырманың дескрипторын мұғаліммен бірге құрады. Әр қабатқа көтерілген сайын оқушыларға тапсырмалар жапсырылады. Оқушылар соны жеке орындайды. Сосын тақтаға шығып талқылайды, сол бойынша тексеріп, өз-өздерін бағалайды. |
Мадақтау сөз «Жарайсың! Жақсы! Талпын! Өте жақсы!» Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-3б 2 қателік бар-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б |
Қосымша
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Сабақты бекіту. ZipGrade платформасы арқылы топтар тест сұрақтарына жауап береді. «Reflexio» платформасы арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үй жұмысы. 12.15 |
Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше көпмүшелерді ______ деп атайды. _____ деп оның құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін айтады
|
«5»-10-9балл «4»- 8-7балл «3»- 6-5 балл |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшелерді қосу және азайту
№37 жалпы орта білім беретін мектебі
|
Бөлім: |
7.1В Көпмүшелер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшелерді қосу және азайту (2 сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көпмүшелерді қосу және азайту амалдарының ережесін есептер шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. ‘flippity’ арқылы топтарға бөлу. «Әуенді қойынды дәптер» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеру «Бақа» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Ұқсас мүшелері жоқ көпмүше қалай аталады? Көпмүше үшмүшеден құралған болса ...... деп аталады.
Көпмүше екімүшеден құралған болса қалай аталады? Бірмүшелердің қосындысы қалай аталады?
Көпмүшелерді қосып, азайтқан кезде егер жақшаның алдында .......... таңбасы болса, онда жақша ішіндегі мүшелерді қарама-қарсы таңбаларымен жазады. |
Оқушылар «+», «-» арқылы өз-өздерін тексереді Үй тапсырмасы: 1)
2)
3)
4)
|
Мадақтау сөз «Жарайсың! Жақсы! Талпын! Өте жақсы!» Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-1б; Қателік бар- 0б |
https://www.educaplay.com/resource-editor/16451199/ |
|
Сабақтың ортасы 33 мин |
Көпмүшелерді қосу ережесі: көпмүшелерді қосу үшін барлық мүшелерді таңбаларымен тізбектеп жазып, одан кейін көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру керек. Көпмүшелерді азайту ережсі: бірінші көпмүшеден екінші көпмүшені азайту үшін азайғыш көпмүшеге азайтқыш көпмүшеге қарама-қарсы көпмүшені қосу керек. Жұптық жұмыс. Көпмүшелердің қосындысын табыңыз:
Мұндағы а=2 , b=1 Топтық жұмыс. «Құлыпты аш» әдісі Өрнекті ықшамдаңдар:
Топтық жұмыс. «Елші әдісі»
Саралау тапсырмасы. Жеке жұмыс. «Лифт» әдісі
|
Көпмүшелерді қосқанда және азайтқанда нәтижеде көпмүше шығады. Бұл амалдар мынадай ережелер бойынша орындалады: егер жақшаның алдында «плюс» таңбасы болса, онда көпмүше мүшелерін өз таңбасымен жазады; егер жақшаның алдында «минус» таңбасы болса, онда жақша ішіндегі мүшелерді қарама-қарсы таңбалармен жазады. Компьютермен «Python» программасы арқылы тапсырманы орындайды. Топтарға құлыпта тапсырмалар, ашқышында жауаптары жазылған қағаздар беріледі. Оқушылар топпен орындап, әрбір құлыпты дұрыс ашқандықтарын тақтамен тексеріп, әр топ өздерін бағалайды. Әр топқада бірдей тапсырма беріледі.Белгіленген уақыт аралығында оқушылар тапсырманы топпен орындайды. Уақыт тоқтатылғаннан кейін, орындап жатырған тапсырмаларын алмастырады.Сәйкесінше, келесі топ сол тапсырманы жалғастырып орындайды. Орындап болғаннан кейін бірінші аяқтаған топ, тақтаға шығып сыныппен талқылайды. Тапсырманың дескрипторын мұғаліммен бірге құрады. Әр қабатқа көтерілген сайын оқушыларға тапсырмалар жапсырылады. Оқушылар соны жеке орындайды. Сосын тақтаға шығып талқылайды, сол бойынша тексеріп, өз-өздерін бағалайды. |
Мадақтау сөз «Жарайсың! Жақсы! Талпын! Өте жақсы!» Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б Дескриптор:
Бағалау: Барлығы дұрыс-3б 2 қателік бар-2б 2-ден көп қателік бар- 1б Барлығы қате -0б |
Қосымша
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Сабақты бекіту. ZipGrade платформасы арқылы топтар тест сұрақтарына жауап береді. «Reflexio» платформасы арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Үй жұмысы. 12.15 |
Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше көпмүшелерді ______ деп атайды. _____ деп оның құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін айтады
|
«5»-10-9балл «4»- 8-7балл «3»- 6-5 балл |
|
шағым қалдыра аласыз
.......... мүшелер
көпмүшесінің дәрежесі нешеге
тең?



;









бірмүшесінің коэффициенті нешеге
тең?
бірмүшесінің дәрежесі неге
тең?


