|
Күні: 27.10 |
Ыдрысова А |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Сынып:7 |
Сабаққа қатысқандар саны: |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.12 алгебралықөрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Көпмүшеге амалдар қолдану ережелерімен танысып, есептер шешу дағдысын қалыптастыру. |
|
|
|
Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және мәтінмен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады |
|
|
|
Көпмүшеге амалдар қолданып есептер шығара алады. |
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
7 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа 1) Ұйымдастыру кезеңі.
2) Оқушыларды төрт топқа бөліп, топ кеңесшісін белгілеу. 3) Үй жұмысын тексеру |
Оқушылар интерактивті тақтадағы дұрыс жауаптарымен дәптерлеріндегі жұмыстарын тексеріп, өз-өздерін бағалайды. Қайталау – оқу айнасы «Тақтадағы сұрақтар» әдісі Сұрақ жауап 1. Бірмүше дегеніміз не? (Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.) 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады) 3. Бірмүшелерге мысалдар келтіріңдер (2ху; а5; 3х2; 3а2х3у; авс) 4. Көпмүше деп нені айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп атаймыз) 5. Көпмүшені біріктіру дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру) |
«Тақтадағы сұрақтар» слайды арқылы бағалау 1 дұрыс жауап 1 балл |
слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 5 мин |
Топтарға тақырып бойынша тапсырмалар тарату, тапсырма төңірегінде топпен жұмыс жүргізу көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің 2 тәсілі бар. Олар топтау тәсілі, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару. Мысалдар: 1. 2xy-3xz+px=x(2y-3z+p) 2. 12a-24b=12(a-2b) 3. 5mn2+4np=n(5mn+4p) 4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c) 5. x(a-5)+(5-a)-a(5-a)=x(a-5)-(a-5)+a(a-5)=(a-5)(x-1+a) |
Топтық жұмыс «Genial.ly» онлайн платформасында Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз
Жұптық жұмыс «Word wall» онлайн платформасында Теңдеуді шешіңдер: 1 . Жақшаны ашып, ықшамдау арқылы шығарыңдар: (х+2)(х+3)+(х-2)(-х-5)=0 2 . Жақшаны ашып, ықшамдау арқылы шығарыңдар: (х+3)(х-5)-х2 =0 дұрыс шешмі: х=7 х=-7.5
Жеке жұмыс Кім жүйрік (оқулықпен жұмыс) |
Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл.
Дескриптор - ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - екінші рет ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - көпмүшені көбейткіштерге жіктейді Бағалау: Жұптар арасындағы бағалау максимум 3 балл. Дескриптор - жақшаларды ашады - өрнекті ықшамдайды - белгісіз айнымалыны табады Бағалау: Жеке жұмысқа бағалау максимум 3 балл. Дескриптор - жақшаларды ашады - өрнекті ықшамдайды Дескриптор - ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - көпмүшені көбейткіштерге жіктейді |
https://view.genial.ly/644b297d5f55f00014d34b80/interactive-content-magnetic-board-quiz |
|
|
Сабақ соңы 3 мин |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: №2.112; №2.113 есептер |
Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
Кері байланыс парағы. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
|
Күні: 27.10 |
Ыдрысова А |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|
|
Сынып:7 |
Сабаққа қатысқандар саны: |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.12 алгебралықөрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Көпмүшеге амалдар қолдану ережелерімен танысып, есептер шешу дағдысын қалыптастыру. |
|
|
|
Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және мәтінмен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады |
|
|
|
Көпмүшеге амалдар қолданып есептер шығара алады. |
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
7 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа 1) Ұйымдастыру кезеңі.
2) Оқушыларды төрт топқа бөліп, топ кеңесшісін белгілеу. 3) Үй жұмысын тексеру |
Оқушылар интерактивті тақтадағы дұрыс жауаптарымен дәптерлеріндегі жұмыстарын тексеріп, өз-өздерін бағалайды. Қайталау – оқу айнасы «Тақтадағы сұрақтар» әдісі Сұрақ жауап 1. Бірмүше дегеніміз не? (Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.) 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады) 3. Бірмүшелерге мысалдар келтіріңдер (2ху; а5; 3х2; 3а2х3у; авс) 4. Көпмүше деп нені айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп атаймыз) 5. Көпмүшені біріктіру дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру) |
«Тақтадағы сұрақтар» слайды арқылы бағалау 1 дұрыс жауап 1 балл |
слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 5 мин |
Топтарға тақырып бойынша тапсырмалар тарату, тапсырма төңірегінде топпен жұмыс жүргізу көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің 2 тәсілі бар. Олар топтау тәсілі, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару. Мысалдар: 1. 2xy-3xz+px=x(2y-3z+p) 2. 12a-24b=12(a-2b) 3. 5mn2+4np=n(5mn+4p) 4. 10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c) 5. x(a-5)+(5-a)-a(5-a)=x(a-5)-(a-5)+a(a-5)=(a-5)(x-1+a) |
Топтық жұмыс «Genial.ly» онлайн платформасында Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз
Жұптық жұмыс «Word wall» онлайн платформасында Теңдеуді шешіңдер: 1 . Жақшаны ашып, ықшамдау арқылы шығарыңдар: (х+2)(х+3)+(х-2)(-х-5)=0 2 . Жақшаны ашып, ықшамдау арқылы шығарыңдар: (х+3)(х-5)-х2 =0 дұрыс шешмі: х=7 х=-7.5
Жеке жұмыс Кім жүйрік (оқулықпен жұмыс) |
Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл.
Дескриптор - ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - екінші рет ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - көпмүшені көбейткіштерге жіктейді Бағалау: Жұптар арасындағы бағалау максимум 3 балл. Дескриптор - жақшаларды ашады - өрнекті ықшамдайды - белгісіз айнымалыны табады Бағалау: Жеке жұмысқа бағалау максимум 3 балл. Дескриптор - жақшаларды ашады - өрнекті ықшамдайды Дескриптор - ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығарады - көпмүшені көбейткіштерге жіктейді |
https://view.genial.ly/644b297d5f55f00014d34b80/interactive-content-magnetic-board-quiz |
|
|
Сабақ соңы 3 мин |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: №2.112; №2.113 есептер |
Сабақты қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
Кері байланыс парағы. |
шағым қалдыра аласыз














