|
Білім беру ұйымының атауы |
«№13 гимназиясы» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Алгебра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Емешова Әсем Шегенқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.02.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Е» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.2.9 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.1.5 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы; алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
- қысқаша көбейту формулаларын біледі; - алгебралық өрнектерді ықшамдауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру (5-7 мин) |
Үш түсті стикерде келесі тілектер жазылған:
Оқушылар ортада шеңберде тұрып, бір-біріне осы тілектерді тілеп, стикердің түсі бойынша топқа бөлінеді. Топтан бір лидерді таңдайды (5мин) Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы «Қайталау-оқу анасы, қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру (1-2 мин) |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақтау |
Сұрақтар жазыл ған үлестір мелі қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(5-7 мин) |
Формулаға байланысты 5-7 минутқа есеп Өткен формулаларды қайталауға арналған тапсырма (жұпқа) №1. Бос орындарды толтырыңыз (а+*) 2 =*+*+81b2 (*-10а)(*+*)=9с2-* 27a3-*=(*-b)(*+3ab+b2) (*+х)3=8+*+6х2+* (5х-*)3=*-225х2у+*-27у3 Тақтадан тексереді |
№1. Жауабы. (а+9b) 2 =a2+18ab+81b2 (3c-10а)(3c+10a)=9с2-100a 2 27a3-b=(3a-b)(9a 2 +3ab+b2) (2+x)3=8+12x+6х2+x 3 (5x-3y)3=135x 3 -225х2у+135xy 2 -27у3
Дескриптор: Білім алушы - бірінші өрнек пен екінші өрнекті анықтайды; - бос орындардың орнына өрнектерді қояды; -жауабын табады. 5-ұпай |
Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Өзін-өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 21 мин |
Топтық жұмыс (Блиц турнир-Қар кесегі әдісі) (топ лидерлері басқа топқа барып түсіндіреді) Көпмүшелерді көбейтіндіге түрлендіру. Табылған жауапқа сәйкес келетін әріптерді жазу.
10-мин «Сергіту сәті» Логикалық есеп 5-мин
Жеке жұмыс 5-мин(kahoot.com)
(қосымша тапсырма ретінде) Көбейткіштерге жіктеңдер:
|
Өз ойларын ортаға салады
Дескриптор: Білім алушы - өрнектерді формулаға келтіріп алады; - формуланың орнына өрнектерді қояды; -көбейткіштерге жіктейді; -жауабын сәйкестендіреді 7-ұпай
Есептерді орындарынан орындайды және және түсінбеген жерлерін тақтада орындайды.ылау.
5 ұпай |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№13 гимназиясы» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Алгебра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Емешова Әсем Шегенқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.02.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Е» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.2.9 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.1.5 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы; алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
- қысқаша көбейту формулаларын біледі; - алгебралық өрнектерді ықшамдауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру (5-7 мин) |
Үш түсті стикерде келесі тілектер жазылған:
Оқушылар ортада шеңберде тұрып, бір-біріне осы тілектерді тілеп, стикердің түсі бойынша топқа бөлінеді. Топтан бір лидерді таңдайды (5мин) Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы «Қайталау-оқу анасы, қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру (1-2 мин) |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақтау |
Сұрақтар жазыл ған үлестір мелі қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(5-7 мин) |
Формулаға байланысты 5-7 минутқа есеп Өткен формулаларды қайталауға арналған тапсырма (жұпқа) №1. Бос орындарды толтырыңыз (а+*) 2 =*+*+81b2 (*-10а)(*+*)=9с2-* 27a3-*=(*-b)(*+3ab+b2) (*+х)3=8+*+6х2+* (5х-*)3=*-225х2у+*-27у3 Тақтадан тексереді |
№1. Жауабы. (а+9b) 2 =a2+18ab+81b2 (3c-10а)(3c+10a)=9с2-100a 2 27a3-b=(3a-b)(9a 2 +3ab+b2) (2+x)3=8+12x+6х2+x 3 (5x-3y)3=135x 3 -225х2у+135xy 2 -27у3
Дескриптор: Білім алушы - бірінші өрнек пен екінші өрнекті анықтайды; - бос орындардың орнына өрнектерді қояды; -жауабын табады. 5-ұпай |
Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Өзін-өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 21 мин |
Топтық жұмыс (Блиц турнир-Қар кесегі әдісі) (топ лидерлері басқа топқа барып түсіндіреді) Көпмүшелерді көбейтіндіге түрлендіру. Табылған жауапқа сәйкес келетін әріптерді жазу.
10-мин «Сергіту сәті» Логикалық есеп 5-мин
Жеке жұмыс 5-мин(kahoot.com)
(қосымша тапсырма ретінде) Көбейткіштерге жіктеңдер:
|
Өз ойларын ортаға салады
Дескриптор: Білім алушы - өрнектерді формулаға келтіріп алады; - формуланың орнына өрнектерді қояды; -көбейткіштерге жіктейді; -жауабын сәйкестендіреді 7-ұпай
Есептерді орындарынан орындайды және және түсінбеген жерлерін тақтада орындайды.ылау.
5 ұпай |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














