Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра ЖМБ
Тақырыбы: Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі
|
Бөлім: |
10.3А Көпмүшелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
15.01.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшені көпмүшеге «бұрыштап» бөлу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге «бұрыштап» бөлуді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Егер P(x) = x3 – 8, T(x) = x2 + 2x + 4, Q(x) = x – 2 болса, онда P(x) = x3 – 8 = (x2 + 2x + 4)(x – 2) немесе P(x) = T(x) ∙ Q(x). Мұндай жағдайларда P(x)-ті T(x)-қа бөлінеді және P(x) ⋮ T(x) деп жазылады. Дәрежесі n ≥ 1 болатын P(x) және нөлдік емес T(x) көпмүшелері берілген болсын. Егер барлық x үшін P(x) = T(x) ∙ Q(x).⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀(1) теңдігі орындалатындай Q(x) көпмүшесі бар болатын болса, онда P(x) көпмүшесі T(x) көпмүшесіне бөлінеді немесе T(x) көпмүшесі P(x) көпмүшесін бөледі, ал (1) формуланы көпмүшелерді бөлу формуласы, Q(x) көпмүшесін бөліндінің мәні деп атайды. Бір көпмүше екіншісіне әрқашан бөліне бермейді, мысалы, P(x) = x3 – 8 екімүшесі x – 1-ге бөлінбейді. Әйтпесе x3 – 8 = (x – 1)Q(x) теңдігі орын алатын еді, мұндағы Q(x) – қандай да бір көпмүше. Бірақ x = 1 болғанда бұл теңдіктің оң жағы 0 мәнін қабылдайды, ал сол жағы (–7)-ге тең болады. Демек, x3 – 8 = (x – 1)Q(x) теңдігі ешқандай Q(x) мәнінде орындалмайды. Көпмүшелер жиынында мұндай жағдайларда орын алатын қалдықпен бөлу деген амал бар. Дәрежесі n ≥ 1 болатын P(x) және дәрежесі m ≥ 1 (мұндағы m ≤ n) болатын T(x) көпмүшелері берілген болсын. Егер барлық x үшін келесі (2) теңдік орындалатындай Q(x және R(x) көпмүшелері табылатын болса, онда P(x) көпмүшесі T(x) көпмүшесіне қалдықпен бөлінеді. P(x) = T(x) ∙ Q(x) + R(x).⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀(2) Мұндағы Q(x) – дәрежесі k = n – m болатын толымсыз бөлінді; R(x)-дәрежесі p < m болатын қалдық. (2) тепе-тең теңдігін көпмүшелерді қалдықпен бөлу формуласы деп атайды. Егер қалдық R(x) = 0 болса, онда P(x) көпмүшесі T(x) көпмүшесіне бүтіндей бөлінеді дейді. P(x) көпмүшесін T(x) көпмүшесіне қалдықпен бөлу үшін «бұрыштап» бөлу әдісінің алгоритмі:
Бұл амалдарды нөлге тең қалдық немесе бөлгіштің дәрежесінен кіші дәрежелі қалдық шыққанға дейін жалғастыру қажет. Мысал. P(x) = x5 + x4 + x3 + x2 + x + 1 көпмүшесі T(x) = x2 – x – 2 көпмүшесіне қалдықпен бөлінеді. Бөліндінің дәрежесін және қалдықтың мүмкін болатын дәрежесін анықта. Шешуі. P(x) = x5 + x4 + x3 + x2 + x + 1 бөлінгішінің (n) дәрежесі 5-ке тең, T(x) = x2 – x – 2 бөлгішінің (m) дәрежесі 2-ге тең, демек, толымсыз бөліндінің дәрежесі k = n – m = 5 – 2 = 3; қалдықтың (p) дәрежесі p < 2 болады. Жауабы: толымсыз бөліндінің дәрежесі k = 3, қалдықтың дәрежесі p < 2. Тапсырмалар орындау. Формативті бағалау тапсырмалары
Шығармашылық тапсырма: 1) 2) |
Жаңа сабақты меңгереді. Мысалдарды жазады Тапсырманы топтасып орындайды |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Алиева Гулжан АманкулкызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Көпмүшені көпмүшеге «бұрыштап» бөлу. ҚМЖ 10 сынып ЖМБ алгебра 3 тоқсан
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Көпмүшені көпмүшеге «бұрыштап» бөлу. ҚМЖ 10 сынып ЖМБ алгебра 3 тоқсанМатериал туралы қысқаша түсінік
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге «бұрыштап» бөлуді орындау;
Материалдың қысқаша нұсқасы Таныстым: Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай жалпы орта білім беретін мектебі Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Пәні: Алгебра ЖМБ Тақырыбы: Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||













