Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу" 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу |
Мектеп:№12 Қ.Сәтпаев |
||||||||||||||||||
Күні:23.10.16 |
Мұғалімнің есімі: Ачилова Динара |
||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуді түсіндіру, меңгерту. |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||
Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды |
|||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||
Тақырыпты топпен меңгереді, түсінеді, өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді. |
|||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||
Оқушының сыни ойлауы қалыптасады |
|||||||||||||||||||
Критерий |
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуді түсіну |
||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Тақырып арқылы менгерілген ойлары толығымен, мәліметтер арқылы біледі, мазмұнын менгеру арқылы практикада пайдаланады |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуді біледі ... (істей) алады |
||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Ереже, формула,есеп шығару тәсілдері |
||||||||||||||||||
Оқу әдісі |
түсіну |
||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||||||||||||
|
Бірмүшелер, көпмүшелер |
||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||
|
Бірмүшелер мен көпмүшелердің айырмашылығы |
||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||
|
Есептің шығару жолдарының ретін дұрыс пайдаланып, формулаларды тиімді қолдануына, дұрыс шешімін табуға мән беру |
||||||||||||||||||
Алдыңғы тақырып |
Көпмүшені көпмүшеге көбейту |
||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу Түгелдеу Топқа бөлу (фигура арқылы 4 топқа бөлінеді) Үй тапсырмасын дауыстап оқыту арқылы тексереді. Миға шабуыл
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук, суреттер қиындысы |
|||||||||||||||||
Ортасы |
Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу қажет. Көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшенің көбейіндісі түріне келтіруді көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. 9х2у-21у2=3у*3х2-3у*7у онда 9х2у-21у2=3у(3х2-7у) ас-вс+ак-вк=(ас-вс)+(ак-вк)=с(а-в)+к(а-в)=(а-в)(с+к) Баспалдақ әдісі |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
|||||||||||||||||
А деңгей №258 1)2а(х+у) + х+у; 2)3b(х-у)+х-у; 3) 4а(m-n) +m-n 4) x (p-g) +p-g; 5)5а(х+у)-х-у; 6)4а(m-n) –m+n. |
Б деңгей №259 1)ах+ау+bx+by; 2)ах-ау+bx-by; 3)а2+аb+ac+bc 4)ах+ау+6х+6у; 5)1-bx-x+b 6)ab+2b-2b-4 7)х2+ху+ах+ау; 8)аm-an+m-n; 9)3х-3у+ах-ау; 10)аb-a2+2a-2b. |
C деңгей №260 1)х3+3х2+3х+9; 2)х2-ху-2х+2у; 3)m2+mn-5m-5n; 4)а2-аb-3a+3b; 5)10ау-5by+2ax-bx; 6)6by-15bx-4ay+10ax; 7)5х2-5ах-7а+7х; 8)4х2-4хz-3x+3z; 9)5ах-6bx-5ay+6by; 10)2m2-mn+2mx-nx. |
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
Аяқталуы |
Қорытындылау сәйкестік тест
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
|||||||||||||||||
Қосымша ақпарат ғаламторды пайдалану |
|||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||
•деңгейлік тапсырмалар |
•Критерийлер арқылы бағалау |
• математика ,физика |
|||||||||||||||||
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру
|
||||||||||||||||||
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну. Ұсынылған стикерді толтыру |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1 2 Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1 2 Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Үй тапсырмасы №257
-
(6а2+5b2)( 2а2-4b2) 4-24а2b2+10a2b2-20b4
-
(-7m2-8n2)(-m2+n2) 7m4-21m2n2+8m2n2-24n4
-
(4n2-1)(n2+5) 4+20n2-n2-5
-
(8х2-3ху)(3х3-ху) 24х5-8х3у-9х4у+3х2у2
-
(5аb2-4b3)(3ab3-4a2) 15a2b5-20a3b2-12ab6+16a2b3
-
(7х3у2-ху)(-2х2у2+5ху3) -14х5у4+35х4у5+2х3у3-5х2у4
№258
1)2а(х+у) + х+у 2ах+2ау+х+у (х+у)(2а+1)
2)3b(х-у)+х-у 3bx-3by+x-y (3b+1)(x-y)
3) 4а(m-n) +m-n 4am-4an+m-n (4а+1)(m-n)
4) x (p-q) +p-q xp-xq+p-q (х+1)(p-q)
5)5а(х+у)-х-у 5ax+5ay-x-y (5а-1)(х+у)
6)4а(m-n) –m+n 4am-4an-m+n (4а-1)(m-n)
№259
1)ах+ау+bx+by а(х+у)+b(х+у) (а+b)(х+у)
2)ах-ау+bx-by (а+b)(х-у)
3)а2+аb+ac+bc (а+c)(a+b)
4)ах+ау+6х+6у (а+6)(х+у)
5)1-bx-x+b (1-х)(1+b)
6)ab+2b-2b-4 (b-2)(a+2)
7)х2+ху+ах+ау (х+а)(х+у)
8)аm-an+m-n (а+1)(m+n)
9)3х-3у+ах-ау 3+a)(х-у)
10)аb-a2+2a-2b (а+2)(а-b)
№260
1)х3+3х2+3х+9 (х2+3)(х+3)
2)х2-ху-2х+2у (х-2)(х-у)
3)m2+mn-5m-5n (m-5)(m+n)
4)а2-аb-3a+3b (а-3)(а-b)
5)10ау-5by+2ax-bx (5у+х)(2а-b)
6)6by-15bx-4ay+10ax (3b-2a)(2y-5x)
7)5х2-5ах-7а+7х (5х+7)(х-а)
8)4х2-4хz-3x+3z (4х-3)(х-z)
9)5ах-6bx-5ay+6by (5а-6b)(x-y)
10)2m2-mn+2mx-nx (2m-n)(m+n)
Есепте: . A) 16; B) 9; C) 8; D) 6; E) 4.
2. Есепте: . A) 4; B) 7; C) 0,7; D) 0,4; E) 7,4.
3. Есепте: . A) ; B) ; C) ; D) ; E) .
4. Есепте: . A) ; B) ; C) ; D) ; E) .
|
1. Есепте: . A) 16; B) 9; C) 8; D) 6; E) 4.
2. Есепте: . A) 4; B) 7; C) 0,7; D) 0,4; E) 7,4.
3. Есепте: . A) ; B) ; C) ; D) ; E) .
4. Есепте: . A) ; B) ; C) ; D) ; E) .
5. Квадрат түріне келтір: 64. A) ; B) ; C) ; D) ; E) .
|
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
|
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) -81; В) 9; С) -9; D) 18; Е) 81.
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) . |
Рубрика |
Критерий |
Дискритор |
Дауыстап оқыту. Үй жұмысын тексеру. |
А. Өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға әрбір дұрыс жауап үшін 1 баллдан . №257 есепті дұрыс шығарған үшін-4 баллдан |
Бірмүшелер мен көпмүшелер анықтамсын,қасиеттерін білді. Бірмүшелер мен көпмүшелерге есеп шығарады.-6 б |
Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. |
В . Бірмүшелер мен көпмүшелердің ережелерін көмүшені көбейткіштерге жіктеудің ережелерін қолданып есеп шығара алуы. А-деңгейдегі әрбір есепке -1 баллдан (1-4 балл) В-деңгейдегі әрбір есепке -2 баллдан (1-4 балл) С-деңгейдегі әрбір есепке-3 баллдан(1-6балл) |
Бірмүшелер мен көпмүшелер ережелерін көмүшені көбейткіштерге жіктеудің ережелерін қолданып есеп шығара алды.(алмады)11б |
Сәйкестендіру тест. |
Әрбір есепке -1 баллдан Д. Бірмүшелер мен көпмүшелер ережелерін қолданып есеп шығара алуы.Бес сәйкестендіруді тапқанға 2 балл 3 сәйкестік -1 балл 1-2 сәйкестік -0 балл |
Бірмүшелер мен көпмүшелер ережелерін қолданып есеп шығара алуы.2 балл |
№ |
Тапсырма
Оқушының аты-жөні |
1 оқушы |
2 оқушы |
3 оқушы |
4 оқушы |
5 оқушы |
6 оқушы |
1 |
Үй тапсырмасы: №257 есепті дұрыс шығарған үшін-4 баллдан.Дауыстап оқыту.Өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұрақтарға әрбір дұрыс жауап үшін 1 баллдан . (4сұрақ) А критерий: 0-5 б. Өз міндеттерін орындауы |
|
|
|
|
|
|
2 |
В . Оқулықпен жұмыс Деңгейлік тапсырма.0-11 Бірмүшелер мен көпмүшелер ережелерін қолданып есеп шығара алуы. А-деңгейдегі әрбір есепке -1баллдан (0-4 балл) В-деңгейдегі әрбір есепке -2 баллдан (0-4 балл) С-деңгейдегі есепке-3 балл (0-3балл) |
|
|
|
|
|
|
3 |
Сәйкестендіру тест. С . критерий: Бірмүшелер мен көпмүшелер ережелерін қолданып есеп шығара алуы.Бес сәйкестендіруді тапқанға 2 балл 3 сәйкестік -1 балл 1-2 сәйкестік -0 балл |
|
|
|
|
|
|
|
Қортынды |
|
|
|
|
|
|